7 českých podzimních superpotravin: Jsou levné, pochutnáte si na nich a někdy dokáží i zázraky
Podzim má jednu velkou výhodu. Je totiž plný plodin, které lze právem řadit mezi superpotraviny. Vybrali jsme pro vás sedm nejdostupnějších a nejzdravějších potravin tohoto období, na kterých si skvěle pochutnáte, neutratíte za ně majlant a ještě podpoří vaše zdraví a imunitu.
Jablka
Jablka jsou nejen nejdostupnější a nejznámější české ovoce. Mohou se chlubit i mimořádně vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, což jen potvrzuje známé rčení o tom, že pokud sníte denně jedno jablko, nepotřebujete lékaře. Především je v nich velké množství vitamínu C a vlákniny. Za zmínku stojí především rozpustná vláknina zvaná pektin, která je známá pro své detoxikační vlastnosti a schopnost bojovat s toxiny v těle. Jablka pomáhají regulovat krevního cukr i tlak a zmírňují kyselost žaludku. Kromě toho jsou bohatá na flavonoid zvaný quercetin. Ten se nachází ve slupce (proto je vhodné jíst jablka neoloupaná) a přišlo se na to, že dokáže účinně snižovat zánět a zmírňovat příznaky pylové alergie.
Jak si na nich pochutnat:
Chcete-li naplno využít benefitů jablek, jezte je čerstvá i se slupkou, případně nastrouhaná, vyrobte si z nich jablečný ocet či mošt nebo je přidejte do salátu.
A užijte si je samozřejmě i v moučnících:
Červená řepa
Už Římané nebo Keltové připisovali této krásně zbarvené zelenině zázračné léčivé účinky a právem si zaslouží být zařazena mezi nejdravější druhy zeleniny. Je plná důležitých vitaminů, minerálů i vlákniny. Řepa přispívá ke snížení krevního tlaku a prevenci zánětů, napomáhá přirozenému procesu detoxikace těla tím, že čistí krev a játra, má pozitivní vliv na srdce a dokonce i sportovní výkon, protože obsahuje přírodní dusičnany, které zlepšují okysličování svalů.
Jak si na ní pochutnat:
Ze syrové červené řepy si můžete udělat smoothie nebo ji přidat do salátu. Její mírně nasládlou chuť lze zvýraznit a dobře kombinovat s česnekem, zelím, křenem, jablky, citrusy nebo ořechy. Výborná je pečená nebo vařená. Třeba v těchto receptech:
Pečená řepa ve slanině s bylinkami
Hroznové víno
Hroznové víno je zdrojem cenných vitaminů a minerálů, rozpustné a nerozpustné vlákniny a silných antioxidantů. Jedním z nich je resveratrol obsažený ve slupkách a jadérkách tmavého hroznového vína, který má protizánětlivé účinky, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, chrání cévy před účinky škodlivého cholesterolu a posiluje imunitu. Hroznové víno je bohaté i na mangan, který je důležitý pro zdravé kosti, štítnou žlázu a výživu nervů, nebo hořčík, který příspívá k svalové relaxaci. Draslík a ovocný cukr fruktóza jsou zase skvělým prostředkem na zahnání únavy a podporu koncentrace.
Jak si na něm pochutnat:
Nejlepší je jíst hroznové víno jen tak samotné, jako svačinu. Můžete ho přídavat do ovocných i zeleninových salátů. A vychutnat si ho můžete samozřejmě i v moučnících:
Kysané zelí
Kysané zelí je jednou z nejstarších českých fermentovaných potravin. Je levné a se zdravím dokáže zázraky. A to hlavně díky vysokému obsahu prospěšných probiotik, vitamínu C a vlákniny, která zasytí a rozpohybuje střeva. Kysané zelí tak pomáhá zlepšovat trávení, odplavuje z těla toxiny, podporuje imunitu, přispívá k vyvážené střevní mikroflóře a díky obsahu vitaminu B a látce zvané acetylcholin je dobrým pomocníkem i při stresu, neklidu a špatných náladách.
Jak si na něm pochutnat:
Abyste využili všech benefitů kysaného zelí, je důležité, aby bylo nepasterizované, bez obsahu konzervantů, stabilizátorů a dalších přidaných látek. Ideální je jíst kysané zelí syrové, abyste se neochudili o cenná probiotika a vitamin C. Ne každému ale v tomto stavu chutná. Snažte se ho tedy co nejvíce využívat při vaření. Zkuste třeba tyto recepty:
Výpečky s chlupatými knedlíky a zelím
Šípky
Šípky jsou doslova vitamínovou bombou, především díky vysokému obsahu vitamínu C, který posiluje imunitní systém, zlepšuje stav kůže a činnost cév, a vitaminu B1. Kromě toho šípky udržují zdravý metabolismus a správnou srážlivost krve. Ať se tedy půjdete projít podzimní přírodou, nezapomeňte si je natrhat.
Jak si na nich pochutnat:
Když si šípky usušíte, můžete si z nich pak vařit skvělý šípkový čaj, který zabraňuje únavě, nemocím jater a také tvorbě ledvinových kamenů. Z čerstvých plodů se dělá sirup nebo likér, výborná je i šípková marmeláda, která se používá do omáček nebo vánočního cukroví.
Vlašské ořechy
Jsou sice kaloricky velmi vydatné, ale mezi ořechy zaujímají jedinečné postavení a pokud je budete jíst s mírou, vašemu zdraví velmi prospějí. Obsahují vlákninu, vitaminy (zejména E a vitaminy řady B), draslík, fosfor, jsou zdrojem manganu, který je důležitý v prevenci řídnutí kostí. Díky příznivému poměru mastných kyselin mají pozitivní účinky na srdce a také posilují mozek.
Jak si na nich pochutnat:
Odborníci doporučují sníst každý den šest vlašských ořechů, třeba jako rychlou a výživnou svačinku. Jsou skvělé do salátů, domácí granoly a samozřejmě moučníků. Zkuste třeba tyto:
Mrkvový dort s ananasem a banány
Jablkový crumble s ořechy a brusinkami
Dýně
Podzimní seznam superpotravin by nebyl úplný bez zeleniny, která je symbolem podzimu – dýně. Přestože jsou plody dýně plné vody, je v nich spousta vitamínů a minerálních látek. Dýně navíc patří k potravinám s nejnižším obsahem tuku a sodíku. Také je v nich poměrně málo sacharidů a naopak hodně rozpustné vlákniny, která navozuje pocit sytosti. Zdravá není jen dýňová dužina, ale i semínka uvnitř, která jsou bohatá na zinek, minerál důležitý hlavně pro hojení a regeneraci, železo a také vlákninu a omega-3 mastné kyseliny.
Jak si na nich pochutnat:
Z dýní se vaří především vynikající krémová polévka, kterou na podzim máloco překoná. Jsou skvělé i pečené nebo se z nich dělá univerzální dýňové pyré, které lze použít například do těsta na palačinky, jako náplň do koláčů nebo na přípravu další podzimní speciality - dýňového latte. Vyzkoušejte některý z dýňových receptů:
Dýňovo-cizrnové karí s kokosem