Zázračný jablečný ocet: Na co je dobrý a jak si ho můžete vyrobit doma?

23. srpna 2023 • 00:00

Ocet je běžnou součástí každé domácnosti. Jenže octů existuje celá řada a na ten jablečný většinou zapomínáme. Přitom má ze všech druhů octů nejlepší léčivé účinky. A navíc si ho můžete vyrobit sami doma!

Jako lék či pochutina se jablečný očet používá už po staletí. Jeho léčivé účinky objevil americký domácí lékař D. C. Jarvis, který zjistil, že u domácích zvířat jablečný ocet podporuje růst a pomáhá předcházet nemocem. Své poznatky pak využil pro léčení lidí a předepisoval směs medu a jablečného octa jako prostředek na dlouhověkost. 

Jablečný ocet využijete i do zálivek na salát>>>

Video se připravuje ...

Co jablečný ocet obsahuje?

Zejména kyselinu octovou, a to v obsahu kolem 5 %, která mu dodává typickou kyselou chuť a octový nádech. Má také vysoký obsah jablečného pektinu a vitaminů skupiny B (B1, B2, B6). Dále obsahuje niacin, kyselinu pantothenovou, biotin, který má vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pleti, samozřejmě vitamin C, obsahuje i draslík, železo, fosfor či vápník.

Výhody jablečného octa

Snižuje hladinu krevního cukru

Jablečný ocet reguluje hladinu cukru v krvi, což je vynikající zpráva pro pacienty trpící diabetem typu 2. Ve skutečnosti jablečný ocet snižuje citlivost na inzulín až o 35 procent a snižuje hladinu cukru v krvi až o 34 procent. Klinické testy na myších, ale i lidech také ukazují, že ti, kdo jedí jídla s jablečným octem, mají menší reakce těla na cukr v jídle. Jiná studie zase zjistila, že užívání dvou lžic jablečného octa před spaním snižuje hladinu cukru v krvi až o 4 procenta.

Potlačuje chuť k jídlu

Často se píše o tom, že jablečný ocet je výborný na hubnutí. Háček je v tom, že tento druh octa nefunguje jako spalovač, takže nestačí vypít sklenici vody s octem a čekat, že zhubnete. Ve skutečnosti je to tak, že jablečný ocet efektivně potlačuje chuť k jídlu. Studie ukazují, že jablečný ocet zvyšuje pocit sytosti, tedy díky němu přijmete méně kalorií. Jen jedna lžíce octa denně pomůže snížit příjem energie až o 275 kalorií!

Udržuje zdravé srdce

Pravidelná konzumace jablečného octa dokáže posilovat činnost srdce, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že reguluje množství triglyceridů, cholesterolu a snižuje hladinu krevního tlaku v těle.

Posiluje imunitu

Jablečný ocet je přírodní antiseptikum a antibiotikum. Působí proti virům a bakteriím a zbavuje organismus volných radikálů, zejména ve střevech. Pokud ho tedy budete užívat dlouhodobě, posílí vaši imunitu a budete se také cítit méně unavení. Nic by se ale nemělo přehánět, a to ani v případě jablečného octa. Proto je dobré nedopřávat si víc než 1 - 2 lžíce octa denně. 

Jak ho užívat?

Nejvíce se doporučuje rozmíchat 2 lžičky jablečného octa ve sklenici s vodou, případně lehce osladit medem, a vypít ráno nalačno. Můžete ho užívat až 3x denně, mezi jídly, vždy ve sklenici vody. Pokud vám vadí jeho chuť, lze ho koupit i ve formě tabletek.

Nápoj z jablečného octa je velmi zdravý Nápoj z jablečného octa je velmi zdravý • Autor: iStock

Jablečný ocet se vám samozřejmě bude hodit i v kuchyni, například do salátových zálivek, k dochucení omáček, při nakládání a dokonce i sladkém pečení

Zředěný vodou je jablečný ocet výborný i na omývání pokožky (zvláště postižené akné), vlasů nebo do koupelí.

Vyrobte si ho sami

Pokud chcete, aby jablečný ocet měl opravdu blahodárné účinky, kupte si kvalitní, nejlépe v prodejnách zdravé výživy. Nebo si vyrobte ocet sami doma z letních či podzimních jablek.

Co budete potřebovat:

  • 1 kg jablek
  • asi 3 litry vody

Postup:

1. Omytá jablka nastrouhejte i se slupkou a jádřincem na hrubém struhadle a dejte do skleněné nebo kameninové nádoby. Zalijte je vodou tak, aby sahala pět centimetrů nad jablka, vršek nádoby zakryjte plátýnkem a upevněte ho provázkem, aby mohl do nádoby proudit vzduch a odcházel kysličník uhličitý. Takto nechte stát asi 2 týdny na teplém místě. Dvakrát za den promíchejte ocet dřevěnou vařečkou.

2. Po dvou týdnech tekutinu sceďte, opět ji nalijte do nádoby, zakryjte plátýnkem a nechte stát dalších 21 dní na temném místě, například ve spíži.

3. Potom ocet přeceďte přes plátýnko, nalijte do lahví, uzavřete a uchovávejte na chladném a temném místě.  

Video se připravuje ...

Autor: AK