Nejlepší diety pro rok 2025: Jedna podle odborníků jasně vítězí

8. ledna 2025 • 04:52

Přání zhubnout patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Jak ale ukazují výzkumy, jen málokdo takové předsevzetí nakonec dokáže dodržet. Proč? Na vině mohou být nereálné cíle, slabá vůle, ale třeba i špatně vybraná dieta. Které diety považují odborníci tento rok za nejlepší? 

Řada lidí si vybírá dietu s tím, že ji bude držet jen nějaký čas a pak se vrátí k tomu, co jedli předtím. A to bývá často kamenem úrazu, protože se zpravidla dostaví nežádoucí jo-jo efekt. Když si navíc vyberete moc striktní způsob stravování, těžko u něj vydržíte delší dobu.

Proto odborníci doporučují brát dietu spíš jako ne příliš drastickou změnu životního stylu, která vás nebude tolik omezovat. To vám umožní vydržet u ní déle, třeba i celý život. Zároveň by měla být v souladu s vašimi zdravotními potřebami, obsahovat jídla, která vám budou chutnat, a nezatěžovat příliš váš rozpočet. Důležité je i to, aby vám dieta umožňovala určitou flexibilitu, tedy abyste se nemuseli vždy stoprocentně držet předepsaného plánu, když se vám to zrovna nebude hodit.

Co je vhodné snídat, když chcete zhubnout?

Video se připravuje ...

Kterou si vybrat?

Protože dietních plánů existuje celá řada, vybrat si pro sebe tu nejlepší není pro laika úplně jednoduché. I proto americká společnost US News & World Report vydává každoročně seznam nejlepších diet, které skutečně fungují, i těch, kterým je lepší se vyhnout. Na hodnocení se podílí tým 69 specialistů – lékařů, dietologů, nutričních poradců i kuchařů. Letos vychází hodnocení už po patnácté, a zatímco v předchozích letech se diety posuzovaly výhradně z hlediska hubnutí, letos je to trochu jinak. Ne každý totiž vidí dietu jako cestu za snížením hmotnosti. Proto přibyly i další kategorie, například nejlepší diety při artritidě, vysokém krevním tlaku nebo cholesterolu, menopauze nebo diety podporující zdraví mozku. Celkem odborníci posuzovali 38 diet. A jaké jsou výsledky jejich hodnocení?

Nejlepší celková dieta pro rok 2025

Jako nejlepší stravovací plány vybrali odborníci pro rok 2025 tyto čtyři diety, které dosáhly nejvíce bodů na stupnici od 1 do 5:

Středomořská dieta (hodnocení 4,8)

DASH dieta (hodnocení 4,6) 

Flexitariánská dieta (hodnocení 4,5) 

MIND dieta (hodnocení 4,4) 

Ani jedna z nich není příliš striktní a omezující, takže není těžké je dodržovat a přijmout jako životní styl. Navíc mají mnohem víc benefitů než jen ten, že vám pomohou zdravě zhubnout. Jsou také nejlepšími dietami pro udržení zdravého srdce, mozku a střev a skvělou prevencí cukrovky.  

Středomořská dieta drží prvenství už osmý rok a těsně v závěsu za ní jsou další tři diety, které s ní mají mnoho společného. Všechny upřednostňují potraviny bohaté na ovoce, zeleninu, luštěniny, ořechy a ryby, zároveň omezují zpracované obiloviny, přidané cukry a vysoce zpracované potraviny. Nejdůležitější ale je, že jsou všechny velmi flexibilní, takže si je každý může přizpůsobit tak, jak potřebuje.

Středomořská dieta

Středomořská dieta je jedna z nejzdravějších. Středomořská dieta je jedna z nejzdravějších. • Autor: iStock

Málokdo o  ní neslyšel, protože se už stala pojmem. Spíš než o dietu jde o životní styl. Klade důraz na rozmanitost potravin, podporuje celkovou pohodu a je chutná, proto ji mnoho lidí může dodržovat, aniž by se cítili nějak omezeni. A díky tomu, že je zaměřená na potraviny s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem nasycených tuků a rafinovaných sacharidů, je nejen velmi zdravá, ale i jedna z nejvhodnějších pro ty, kteří chtějí zhubnout. Základem jsou zdravé tuky, jako je avokádo, olivový olej, ořechy a ryby alespoň dvakrát týdně, dostatek fazolí, ovoce, listové zeleniny, celozrnné výrobky, v omezené míře povoluje i mléčné výrobky, jako jsou sýry nebo jogurty, červené maso, nakládané či fermentované potraviny (olivy, kimči nebo kapary) nebo červené víno.

Dieta DASH

DASH dieta dává přednost potravinám s nízkým obsahem sodíku. DASH dieta dává přednost potravinám s nízkým obsahem sodíku. • Autor: iStock

Vznikla v 90. letech minulého století a měla pomoci s rostoucí mírou kardiovaskulárních onemocnění. Je speciálně navržena tak, aby pomáhala udržovat normální krevní tlak, nabízí ale i spoustu dalších zdravotních benefitů, včetně udržení zdravé váhy. V mnohém se podobá středomořské dietě, jen je přísnější, pokud jde o příjem sodíku, jehož nadbytek zvyšuje krevní tlak. Základní verze diety omezuje příjem sodíku na 2300 mg denně (asi jedna čajová lžička soli), přísnější verze omezuje sodík na 1500 mg. DASH se ale netýká jen omezeného příjmu sodíku. Zaměřuje se na zdravé složení stravy, která by měla obsahovat tři šálky zeleniny, dva šálky ovoce a dvě až tři porce nízkotučných mléčných výrobků denně. Ty by měly být doplněny celozrnnými výrobky, libovými bílkovinami a zdravými tuky. Dieta upřednostňuje potraviny bohaté na draslík, vápník, hořčík, vlákninu a bílkoviny a zároveň minimalizuje ty s vysokým obsahem nasycených tuků.

Dieta MIND 

MIND dieta se zaměřuje na potraviny, které podporují zdraví mozku. MIND dieta se zaměřuje na potraviny, které podporují zdraví mozku. • Autor: iStock

Je spojením středomořské a DASH diety. Zaměřuje se konkrétně na potraviny, které prokazatelně podporují zdraví mozku a snižují riziko různých typů demence, včetně Alzheimerovy choroby. Dvě převratné studie z roku 2015 dokonce zjistily, že MIND dieta by mohla potenciálně snížit riziko Alzheimerovy choroby o polovinu a zpomalit stárnutí mozku o 7,5 roku. Mezi potraviny, na které se MIND dieta zaměřuje, patří celozrnné výrobky, zelenina (hlavně tmavě zelená listová zelenina), bobulovité ovoce, ořechy, fazole, ryby, drůbež a olivový olej. 

Flexitariánská dieta

Flexitariánská dieta je pro ty, kteří chtějí omezit maso, drůbež i ryby, ale nechtějí se jich úplně vzdávat. Flexitariánská dieta je pro ty, kteří chtějí omezit maso, drůbež i ryby, ale nechtějí se jich úplně vzdávat. • Autor: iStock

Pokud zvažujete, že se vydáte vegetariánskou cestou, ale nejste si jisti, zda dokážete držet přísnou vegetariánskou dietu, pak stojí za vyzkoušení flexitariánská strava. Typická vegetariánská strava je rostlinná, ale povoluje mléčné výrobky a vejce a vylučuje veškeré maso, ryby i drůbež. Flexitariánská strava maso, ryby i drůbež pouze omezuje. A na rozdíl od veganské stravy se zaměřuje na přidávání více rostlinných potravin do vašich jídel spíše než na úplné vyloučení živočišných produktů. Základem jsou čerstvé produkty, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, semena a rostlinné bílkoviny, jako je tofu, tempeh nebo edamame. Klíčovou složkou jsou také zdravé tuky, jako je olivový nebo avokádový olej. A v omezené míře kvalitní živočišné produkty. Tento styl stravování je snadné dodržovat a podporuje celkovou pohodu – nejen kvůli živinám, které poskytuje, ale také proto, že se přizpůsobí vašemu životnímu stylu a stravovacím preferencím. Na rozdíl od jiných diet je flexitariánská strava obvykle bohatší na vlákninu, vitaminy, minerály a prospěšné fytochemikálie, což jsou látky obsažené v rostlinách, které příznivě ovlivňují naše zdraví. Pro začátek je vhodné začít s jedním vegetariánským jídlem denně a postupně repertoár vegetariánských jídel rozšiřovat.

Které diety dopadly nejhůře?

Vzhledem k tomu, že mezi kritéria, podle kterých byly diety posuzovány, patřila nutriční úplnost, zdravotní rizika a přínosy, dlouhodobá udržitelnost a efektivita založená na důkazech, umístily se na nejnižších příčkách diety, které jsou hodně omezující a určené jen na krátkou dobu (což neznamená, že jsou tím pádem i špatné). Mezi ty patří například populární ketodieta, která je časově omezená, účinná, ale rozhodně není vhodná pro každého. Stejně tak nezískaly mnoho bodů diety založené na různých speciálních koktejlech a dalších produktech, které si musíte kupovat místo klasických potravin. 

Co z toho všeho plyne? 

Je důležité si uvědomit, že žádná jednotlivá dieta není nejlepší pro všechny. Každý máme jiné potřeby, preference a životní styl, takže si vyberte tu, která vám nejlépe vyhovuje. Nebo si vyberte z jednotlivých diet to, co vám nejvíce vyhovuje, a vytvořte si vlastní plán. Důležité je upřednostňovat skutečné, plnohodnotné potraviny a zachovat vyváženost v tom, co jíte. A nezapomeňte, že jídlo je pouze součástí celé rovnice zdraví. Fyzická aktivita, zvládání stresu, dostatek kvalitního spánku, trávení času s blízkými a zdravá a pestrá strava, to vše společně přispívá k vaší celkové pohodě a kvalitě života.

A znáte přerušovaný půst?

Video se připravuje ...
Autor: Anna Kopečková