Co snídat, když čím dál víc zapomínáte? Nejlepším řešením je jedna chutná kombinace

17. října 2024 • 04:57

Snídaně je často označována za nejdůležitější jídlo dne, které má dodat energii a pozvednout náladu. Pokud ale máte pocit, že začínáte čím dál víc zapomínat, nabývá to, co ráno sníte, ještě většího významu. Vhodně zvolenou snídaní totiž můžete své zapomínání celkem výrazně zpomalit.

Nejde o to, sníst po ránu cokoli, co vám zaplní žaludek a dodá energii. Ve chvíli, kdy začínáte zapomínat, byste se měli snažit do své snídaně zakomponovat i živiny, které trochu postrčí mozek k tomu, aby správně pracoval. Když trochu víc zapřemýšlíte nad tím, čím si naplníte svou snídaňovou misku nebo co si dáte po ránu na talíř, můžete si nejen udělat začátek dne příjemnější, ale také vyživit svou mysl a udržet mozek co nejdéle v dobré kondici. A to je opravdu důležité, protože zapomínat je sice lidské, ale smutnou pravdou je, že „alzheimer“, ač se o něm často vtipkuje, postihuje stále více lidí.

Video se připravuje ...

Existuje celá řada potravin, které mohou posloužit jako dobrá snídaně, když máte pocit, že začínáte víc zapomínat. Stačí si vybrat, co vám nejvíc vyhovuje a na co máte chuť. Nicméně máme pro vás i tip od odbornice na výživu, jaká snídaně je podle ní úplně nejlepší.

Na jaké potraviny byste se měli zaměřit?

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy Vlašské ořechy • Autor: iStock

Vlašské ořechy jsou velmi bohaté na řadu antioxidantů, díky kterým mají blahodárný účinek na lidské zdraví. Mezi ostatními druhy ořechů navíc vynikají vysokým obsahem kyseliny alfa-linolenové, která patří mezi omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou nezbytné pro správnou funkci nervové soustavy a je dokázáno, že konzumace vlašských ořechů chrání člověka před degenerací paměti a myšlení a může být i dobrou prevencí Alzheimerovy choroby. Můžete po ránu schroupat hrst ořechů nebo zkusit třeba některý z těchto receptů:

Jablkový koláč ve skleničce

Banánový chlebíček

Dýňové muffiny

Vejce

Celá vejce jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, o jejichž pozitivním vlivu na mozek tu již byla řeč, dále luteinu a cholinu. Právě cholin hraje klíčovou roli při rozvoji a fungování mozku a jedna z nedávných vědeckých studií prokázala, že konzumace více než jednoho vejce týdně stačí k tomu, aby se snížilo riziko rozvoje Alzheimerovy choroby téměř o polovinu. A to už je celkem dobrý důvod k tomu, abyste si z vajec udělali k snídani třeba toto:

Turecká vejce Turecká vejce • Autor: iStock

Vejce Benedikt

Turecká vejce

Vajíčková pomazánka

Jahody

V podstatě všechno bobulovité ovoce je velmi zdravé, protože je nabité antioxidanty. A pokud jde o zapomínání, zaslouží si pozornost zejména jahody, které jsou bohaté na přírodní flavonoid fisetin, jenž stimuluje v mozku signální dráhy, podporuje tak dlouhodobou paměť a pomáhá mozku zůstat déle „mladý“. Aby konzumace jahod měla požadovaný efekt na vaši paměť, měli byste si dopřát denně 16 sladkých plodů. V době, kdy jahody dozrávají, to jistě není problém. Mimo jahodovou sezonu můžete použít jahody mražené, například do některého z těchto snídaňových receptů:

Jahodový cheesecake Jahodový cheesecake • Autor: iStock

Domácí jahodový pribiňáček

Jahodová ovesná kaše

Jahodový cheesecake do skleničky

Listová zelenina

Jestli chcete, aby vám to nejen po ránu lépe myslelo, dejte si k snídani listovou zeleninu. Špenát, kadeřávek, mangold a další druhy listové zeleniny totiž obsahují antioxidanty, které chrání mozkové buňky před poškozením a podporují lepší kognitivní funkce. Dobrým důkazem je studie amerických neurologů, kteří pět let sledovali tisícovku mužů a žen od 58 do 99 let. Těm, co denně jedli jednu až dvě porce listové zeleniny (jednou porcí je myšlen jeden šálek syrové nebo půl šálku tepelně upravené listové zeleniny), to myslelo mnohem lépe a jejich mozek byl ve srovnání s těmi, kteří si listovou zeleninu dali jen občas, až o 11 let mladší. Samozřejmě nemusíte chroupat listí jen tak samotné jako kdejaký přežvýkavec. Máme pro vás pár receptů jako inspiraci:

Zelená šakšuka Zelená šakšuka • Autor: F.O.O.D.

Zelená šakšuka

Vejce se špenátem a prosciuttem

Zeleninová frittata

Sójové výrobky

Jestli často hledáte věci, které jste někam položili, nebo vám dělá občas potíže vzpomenout si na jména lidí, a zároveň máte rádi sójové produkty, jako je tofu, tempeh nebo sójové mléko, dávejte si je častěji k snídani. Obsahují totiž látky zvané isoflavony, které mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, udržují hormonální rovnováhu a předpokládá se, že mají i příznivé účinky na mozek. Tady je trocha sójové inspirace:

Čokoládová tofu pěna Čokoládová tofu pěna • Autor: iStock

Čokoládová tofu pěna

Acai bowl

Barevné jarní závitky

Ryby

Bylo prokázáno, že konzumace ryb snižuje riziko demence, a to především díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin, které se nacházejí v mnoha rybách. Existuje řada studií, podle nichž lidé, kteří často konzumují ryby, vykazují pomalejší tempo poklesu paměti. Ryba k snídani může znít pro někoho divně, nicméně i v tuto denní dobu si na rybách, jako jsou sardinky nebo losos, můžete skvěle pochutnat:

Vafle s lososem, vejci a avokádem Vafle s lososem, vejci a avokádem • Autor: iStock

Rybičková pomazánka  

Křupavé vafle s avokádem, lososem a vejcem

Kukuřičné placičky s uzeným lososem

Nejlepší snídaně? Odbornice má jasnou volbu

Maggie Moon, americká dietoložka a autorka knihy o MIND dietě, jejímž základem je 10 potravin, o kterých se ví, že jsou mimořádně zdravé pro mozek, má mezi snídaněmi jednoznačného favorita. Doporučuje řecký jogurt s bobulovitým ovocem a vlašskými ořechy, který lze dosladit trochou medu. Taková snídaně je velmi jednoduchá na přípravu, obsahuje vše důležité, a to nejen pro podporu paměti, a ještě k tomu skvěle chutná. Dobrý řecký jogurt je zdrojem probiotik, což jsou prospěšné bakterie, které podporují zdravá střeva. A protože mezi střevy a mozkem probíhá neustálá komunikace, je důležité, aby střeva dobře fungovala. Bobulovité ovoce obsahuje antioxidanty, jež pomáhají v boji proti oxidativnímu stresu a zánětům, které způsobují předčasné stárnutí mozku. Pravidelná konzumace tohoto ovoce navíc prospívá krevnímu tlaku. Ten je zásadní pro správnou funkci cév, které zásobují mozek okysličenou krví. A když k tomu přidáte vlašské ořechy bohaté na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny (odborníci jich doporučují sníst šest denně), máte skvělou snídani, po které váš mozek pojede jako dobře namazaný stroj.

K snídani si můžete udělat i tuto vajíčkovou pomazánku:

Video se připravuje ...

Autor: Anna Kopečková