Nejhezčí vánoční trhy u nás i za hranicemi: Kam vyrazit a co dobrého tam můžete ochutnat?

27. listopadu 2022 • 00:00

Jestli chcete nasát vánoční atmosféru se vším všudy, budete k tomu potřebovat rozzářené historické náměstí a spousty vyzdobených stánků! A něco dobrého na zub. Kam můžete vyrazit na vánoční a adventní trhy u nás nebo nedaleko za našimi hranicemi? A co byste na nich určitě měli ochutnat?

Praha plná vánočních trdelníků

Kdy: velké trhy v Praze začínají 26. 11. 2022 a končí na Tři krále, tedy 6. 1. 2023, menší trhy končí na Štědrý den.

Otevřeno bude denně od 10 do 19 hodin, na větších trzích až do 22 hodin a občerstvit se u stánků můžete až do půlnoci.

Trhy v hlavním městě patří k největším v Česku a jsou dlouhodobě oceňovány i jako nejhezčí. Najdete je na několika místech, tím hlavním a nejrušnějším je samozřejmě trh na Staroměstském náměstí s bohatým programem a spoustou stánků. Další trhy najdete na Václavském náměstí, Pražském hradě, na Andělu, náměstí Republiky a náměstí Míru, také na Tylově náměstí nebo na výstavišti v Holešovicích.

Co ochutnat: Ať už zavítáte na kterékoli trhy, zahřejte se svařeným vínem, teplou medovinou nebo punčem a dejte si k nim tradiční trdelník nebo vánoční cukroví. A nezapomeňte si koupit i pytlíček pečených kaštanů, které vás budou krásně hřát v kapsách, než je sníte.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze • Autor: iStock

Brno a jeho vyhlášený turbomošt

Kdy: 26. 11. – 23. 12. 2022, od 10 do 22 hodin, na Dominikánském náměstí od 11 do 22 hodin.

Trhy v jihomoravské metropoli najdete na náměstí Svobody, Zelném trhu, Moravském a Dominikánském náměstí, ale i v přilehlých uličkách. Na trzích vás čeká bohatý program a na Moravském náměstí i vyhlídkové kolo.

Co ochutnat: Brněnské trhy jsou vyhlášené především díky turbomoštu, horkému jablečnému moštu vylepšenému kvalitní jablkovicí a kořením. Tento nápoj, který zahřívá ruce i tváře, tu doslova teče proudem a můžete si na něj pořídit i speciální turbohrnek. Aby vám turbomošt moc nezamotal hlavu, je dobré k němu něco zakousnout, ideálně přímo u stánků nebo v některé z mnoha vyhlášených kaváren, kterých je kolem náměstí spousta.

Adventní degustace piva v Plzni

Kdy: 23. 11. – 23. 12. 2022, denně od 10 do 20 hodin.

Plzeňské trhy se konají přímo na náměstí Republiky u katedrály sv. Bartoloměje, takže mají nádhernou historickou kulisu. I tady vás čeká bohatý kulturní program, zpívání vánočních koled, můžete si zazvonit na zvonek štěstí a podívat se na živý betlém.

Co ochutnat: Dejte si na zahřátí kořeněný svařák a k němu trdelník nebo perníčky. A protože je Plzeň městem piva, můžete si vše ještě zpestřit prohlídkou pivovaru Plzeňský prazdroj, který pro návštěvníky nachystal na celý prosinec adventní řízené degustace.

Punčové městečko v Olomouci

Kdy: 19. listopad 2022 – 23. prosinec 2022, denně od 11 do 20 hodin.

Olomoucké vánoční trhy jsou krásné a stále populárnější. V dřevěném městečku si můžete koupit tradiční řemeslné výrobky, pokochat se výhledem na hanáckou metropoli z ruského kola a povozit děti na vánočním kolotoči.

Co ochutnat: Symbolem olomouckých vánočních trhů jsou místní punče (i proto se trhům často říká punčové městečko). Punče se tu prodávají v mnoha různých variacích a určitě stojí za ochutnání. V nabídce budou samozřejmě i trdelníky, uzeniny, klobásy nebo sýry, makrely na dřevěném uhlí, také orientální speciality a pořadatelé slibují dokonce i křupavé červíky nebo jídla pro vegetariány a vegany.

Vánoční trhy v Olomouci Vánoční trhy v Olomouci • Autor: iStock

Ostrava chutná sladce

Kdy: 26. 11. – 23. 12. 2022, denně od 10 do 20 hodin.

Ostravské vánoční trhy se letos konají v centru města hned na pěti scénách a přinesou bohatý kulturní i doprovodný program. Hlavní scénu najdete tradičně na Masarykově náměstí, kde je i většina gastro stánků. Zabruslit si můžete na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde je i Klubová scéna, a program pro rodiny s dětmi nabídne hlavně scéna na Jiráskově náměstí. Prokešovo náměstí bude hostit Uměleckou scénu a novinkou je letos Řemeslná scéna v Husově sadu zaměřená na řemesla a tradice. Každou adventní neděli se také můžete svézt historickou tramvají Barborka a součástí trhů jsou i komentované vánoční procházky, které jsou zdarma a můžete se na nich dozvědět, jaké tradice a zvyky patřily k vánočním svátkům nebo jaké pokrmy připravovaly v této době naše prababičky.

Co ochutnat: Na své si v Ostravě přijdou zejména milovníci cukroví a dalších sladkostí. Ochutnat tu můžete biskupské a zázvorové vánoční chlebíčky, ručně vyráběné marcipánové figurky, trdelníky, valašské frgály nebo štramberské uši.

Drážďany lákají na obří štólu

Kdy: 23. 11. – 24. 12. 2022, denně od 10 do 21 hodin, 23. 11. od 16 do 21 a 24. 12. od 10 do 14 hodin.

Drážďanské vánoční trhy patří k nejstarším v Německu, konají se již od roku 1434 a letos jsou už 588. v pořadí. I díky tomu si uchovávají nezapomenutelné kouzlo. Jsou výjimečné tím, že se rozprostírají do několika částí města. Největší a zároveň nejstarší trh Striezelmarkt najdete přímo v centru, na náměstí Altmarkt. Název Striezelmarkt je odvozen od slova Striezel (česky štóla). Toto vyhlášené drážďanské pečivo smí péct jen někteří místní pekaři. Je chráněno ochrannou známkou a pravou drážďanskou štólu poznáte podle pečeti Zlatého jezdce. Dělá se z hutného těsta s rozinkami, kandovaným ovocem a velkou vrstvou cukru navrchu a je jí věnována dokonce slavnost, na které je odhalena tradiční obří štóla. Letos se koná 3. prosince.

Co ochutnat: Ve více než 250 nazdobených stáncích můžete kromě vynikajícího svařeného vína, tradiční štóly, pečených kaštanů, pravého bratwurstu a dalších dobrot ochutnat i perník z perníkářského města Pulsnitz. A rozhodně byste si neměli nechat ujít kousek dortu Dresdner Christstollen podle originálního receptu. Jako chutnou vzpomínku si pak můžete domů odvézt malou figurku kominíčka Pflaumentoffel ze sušených švestek.

V Krakově ochutnejte tradiční čaj

Kdy: 25. 11. 2022 – 2. 1. 2023

Vánoční trhy v jednom z nejkrásnějších polských měst mají dlouholetou tradici. Velký tradiční vánoční trh se koná na Hlavním náměstí, ke nakoupíte umělecké předměty.

Co ochutnat: Narazíte tu na spoustu polských dobrot – grilované klobásky, uzený sýr s brusinkami, žebírka, vynikající zelňačku nebo vývar s klobásou. Zapít je a zahřát se pak můžete svařeným vínem, medovinou nebo tradičním čajem s třešňovou vodkou.

Vánoční Vratislav Vánoční Vratislav • Autor: iStock

Vratislav je město sýrů a trpaslíků

Kdy: 18. 11. – 31. 12. 2022

Polské Benátky, jak se Vratislavi přezdívá, mají opravdu nádherné a velké vánoční trhy. Navíc to není daleko. Konají se na krásně vyzdobeném Rynku, jednom z největších středověkých náměstí v Evropě. Je typický soškami bronzových trpaslíků, kteří patří k symbolům města a v ulicích jsou jich stovky. Jeden z nich, vánoční trpaslík, se prý objevuje jen jednou ročně. Stačí se třikrát dotknout jeho čepice a pravděpodobně se splní všechny vaše sny.

Co ochutnat: Vánoční trhy ve Vratislavi jsou vyhlášené sýry, které se připravují na všechny možné způsoby. Prodávají se tu také tradiční zapiekanki, tedy rozpůlené bagety zapečené se sýrem, houbami, masem a zeleninou. Nechybí samozřejmě svařené víno a určitě si dejte i další tradiční místní specialitu – pitný med neboli místní medovinu

Do Bratislavy na rohlíčky

Kdy: 24. 11. – 22. 12. 2022, denně od 10 do 22 hodin

Vánoční trhy ve slovenské metropoli se konají v historickém centru města na Hlavním a Františkánském náměstí a jsou známé bohatým kulturním programem. Pátky a soboty patří koncertům a neděle programům pro rodiny s dětmi. S nimi se můžete svézt i pohádkovou tramvají nebo se na Primaciálním náměstí pokochat Vánočním lesem vytvořeným ze stromečků s ozdobami vyrobenými dětmi z bratislavských škol.

Co ochutnat: Určitě si dejte typické bratislavské rohlíčky, lokše nasladko i naslano nebo bramborové placky. Nejlevnější a zároveň velmi oblíbenou dobrotou je pak chleba se sádlem a cibulí nebo škvarkovou pomazánkou.

Vánoční trhy ve Vídni Vánoční trhy ve Vídni • Autor: iStock

Ve Vídni si dejte svařák ve stylovém hrnečku

Kdy: 19. 11. – 26. 12. 2022, denně od 10 do 21:30, 24.–26. 12. od 10 do 18:30 hodin

V rakouském hlavním městě vás čeká překrásná výzdoba a spousta stánků s dobrotami i drobnými dárky. Největší trhy, na které míří i nejvíc turistů, se konají před historickou budovou radnice. Ale na trhy ve Vídni narazíte v podstatě na každém kroku. Na trzích před zámkem Schönbrunn budete nakupovat s výhledem na velkolepý císařský palác, na náměstí Riesenradplatz se svezete na obřím ruském kole, oblíbená je i vánoční vesnička v kampusu vídeňské univerzity, kam kromě studentů míří díky dětské železnici a nostalgickému kolotoči i rodiny s dětmi.

Co ochutnat: Dejte si punč, cukroví a další laskominy. Pouze na kulinářské produkty je zaměřen adventní trh před Státní operou, kde si můžete nakoupit skvělé lokální sýry a masné výrobky. A nezapomeňte si dát oblíbený glühwein v keramickém hrnečku, který si pak můžete odvézt domů jako suvenýr.

V Budapešti vás zahřeje guláš

Kdy: 4. 11. – 31. 12. 2022, otevřeno je od neděle do čtvrtka od 10 do 21 hodin, v pátek a sobotu od 10 do 22 hodin a na silvestra od 10 do 4 hodin.

Budapešť je skvělá kdykoli, a před Vánoci obzvlášť! Je to trochu dál, proto je lepší sem vyrazit na celý víkend, abyste si mohli užít vánoční trhy a třeba se stihli ještě vykoupat v místních vyhlášených termálních lázních. Vánoční trhy v Budapešti se řadí mezi ty nejkrásnější a největší v celé Evropě a navíc se konají až do konce roku, protože na rozdíl od jiných do sebe zahrnují i silvestrovské a novoroční veselí.

Vánoční trhy na Vörösmartyho náměstí v centru Budapešti letos návštěvníkům nabídnou novou krásnou výzdobu, bohatý kulturní program a samozřejmě stánky s tradičními maďarskými specialitami a také řemeslnými výrobky. Velkým lákadlem je i zdejší bezplatná rodinná atrakce – lanová dráha, díky které si můžete zblízka prohlédnout slavnostní výzdobu místní kašny. Další vánoční atrakcí jsou pohádkově nasvícené tramvaje, které po setmění brázdí maďarskou metropoli.

Co ochutnat: Pochutnat si tu můžete na svařeném vínu, trdelníku, štrúdlu, pečených kaštanech, marcipánu a cukroví, ale také na tradičních maďarských langoších, klobásách a guláši.

Autor: AK, inf, hrk