Znáte černý česnek? Je chutnější a mnohem zdravější než jeho bílá varianta
Už jste ochutnali černý česnek? Na první pohled nevypadá nijak vábně. Někdo by si dokonce mohl myslet, že klasický česnek někomu zplesnivěl nebo shnil. Ve skutečnosti jde o lahůdku, na kterou šéfkuchaři nedají dopustit. A která má navíc řadu zdravotních benefitů, takže se právem řadí mezi superpotraviny.
Černý česnek vás na první pohled zaujme svou černou nebo tmavě hnědou barvou a jemnou, velmi osobitou nasládlou chutí. Možná jste se s ním ještě nikdy nesetkali, nicméně nejde o žádnou novinku. Například na Dálném východě, kde má černý česnek své kořeny, se používá už po staletí k aromatizaci i tradičním léčebným účelům.
Zkuste černý česnek použít místo bílého do pomazánky:
Co je černý česnek?
Černý česnek není žádnou speciální odrůdou. Jde o klasický bílý česnek, který běžně používáme. Ten prochází speciálním procesem, který probíhá při vysoké vlhkosti a teplotě 60–70 °C po dobu několika týdnů, a díky tomu získají jeho stroužky černou barvu, měkkou, téměř želatinovou konzistenci a ztratí svou typickou ostrost, kterou nahradí jemná, lehce sladká a kořeněná chuť, která bývá označována jako UMAMI (takzvaná pátá chuť). Připomíná melasu, balzamikový ocet, mnozí v ní cítí vanilku, švestky, rozinky a jiné sušené ovoce.
Oním procesem je jakási fermentace, ovšem nejedná se o skutečnou fermentaci, která vyžaduje přidání dalších surovin, jako je sůl a/nebo voda, ale spíše o takzvanou Maillardovu reakci. Název vám možná nic neříká, určitě ale tento proces důvěrně znáte. Probíhá při pečení, smažení nebo grilování, kdy se působením tepla na sebe navážou molekuly proteinů a cukrů a díky tomu pokrm získá typickou hnědou, křupavou kůrku a mnohem lepší chuť. Maillardova reakce se uplatňuje i při výrobě piva, kdy oblíbený mok získává zlatavou barvu a hořkosladkou chuť, při pražení kávy nebo například při výrobě sójové omáčky či japonské miso pasty.
Černý česnek jako superpotravina
Díky speciálnímu procesu výroby nezískává česnek jen jinou barvu, konzistenci a chuť, ale také širokou škálu pozitivních zdravotních účinků.
Je plný antioxidantů: Antioxidanty obsahuje i syrový bílý česnek, ovšem ten černý jich má ještě více. Antioxidanty pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům, což může snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby nebo rakovina.
Má protizánětlivé účinky: Černý česnek pomáhá snižovat zánět v těle, což je důležité pro prevenci řady nemocí, včetně cukrovky a onemocnění srdce.
Podporuje imunitu: Pokud jde o podporu imunity, jsou účinky černého česneku výrazně vyšší než u bílého česneku. Jeho pravidelná konzumace tak může pomoct při prevenci nachlazení a infekcí.
Působí blahodárně na srdce a cévy: Černý česnek podporuje oběhovou činnost a pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Také dokáže minimalizovat riziko vzniku mrtvice či trombózy.
Podporuje trávení: Černý česnek potlačuje hnilobné a kvasné procesy ve střevech a dokáže aktivně působit proti střevním parazitům. Navíc má jemnější chuť než bílý česnek, takže nedráždí žaludek.
Dokáže bojovat proti rakovině: Podle různých vědeckých studií je černý česnek prokazatelně silným bojovníkem v rámci prevence i při samotném boji s rakovinou. Nejúčinnější je vůči rakovině žaludku, tlustého střeva a prostaty. Předklinické studie navíc naznačují jeho účinnost v prevenci rakoviny prsní žlázy, žlučníku, jater, plic a jícnu.
Jak ho využít v kuchyni?
Díky své jemné a sladké chuti je černý česnek velmi univerzální. Navíc je jeho chuť méně štiplavá než u klasického česneku, což z něj dělá skvělou volbu i pro ty, kteří se česneku běžně vyhýbají. Oloupané stroužky můžete jíst klidně samotné, nebo je použít do nejrůznějších pokrmů všude tam, kde používáte klasický bílý česnek. Ten černý ovšem jídlům dodá nový chuťový rozměr. Zde je několik tipů:
Pasta nebo dip: Černý česnek lze rozmačkat a smíchat s olivovým olejem či máslem, čímž vznikne aromatická pasta. Ta se hodí na pečivo, do těstovin nebo jako základ do omáček. Když rozmačkaný černý česnek smícháte s čerstvým sýrem nebo řeckým jogurtem, získáte skvělý dip třeba k zelenině nebo pečeným bramborám.
Omáčky a marinády: Jemná chuť černého česneku se skvěle hodí do marinád pro maso nebo do salátových dresinků. Můžete jím také obohatit polévky a vývary.
Pizza nebo těstoviny: Černý česnek lze přidat i do rajčatové omáčky na pizzu nebo ho přimíchat do těstovin místo klasického česneku.
Použijte ho jako pečený česnek: Rozmačkané stroužky černého česneku orestujte krátce na oleji a pak jimi potřete opečené plátky chleba, kuře či rybu před pečením, nebo je přidejte do salátové zálivky.
Ve formě prášku: Černý česnek se prodává v různých formách – celé paličky nebo stroužky, jako pasta nebo například rozdrcený v podobě prášku. A ten funguje doslova jako pohádkový prach s chutí umami. Posypte jím cokoli, čemu chcete dodat zemitější a hlubší chuť.
Jak si ho vyrobit doma
Nejjednodušším způsobem, jak získat černý česnek, je koupit si ho. Seženete ho v obchodech s kořením nebo v nejrůznějších e-shopech, které nabízejí i kvalitní český černý česnek. Pokud byste ho chtěli využít jen jako zdraví prospěšný doplněk stravy, dá se černý česnek běžně koupit v podobě kapslí v lékárnách. Pokud chcete trochu experimentovat, dá se černý česnek vyrobit i doma. Budete k tomu ovšem potřebovat rýžovar nebo chytrý hrnec a hodně trpělivosti. Postup je takový, že do rýžovaru či pomalého hrnce vložíte několik celých suchých paliček česneku tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Hrnec zavřete, zapnete na stupeň teplý (warm) a takto ho necháte 2–3 týdny. Důležité je, aby teplota nebyla ani příliš nízká, ani příliš vysoká, tedy nad bodem varu. Stroužky postupně zčernají, ale stále mohou být tvrdé. V určitém okamžiku, právě v době mezi druhým a třetím týdnem, ale stroužky změknou, a to je ta pravá chvíle, abyste celý proces zastavili a česnek po vychladnutí uložili do vzduchotěsné nádoby. Takto vám vydrží až tři měsíce.
Černý česnek dodá zajímavou chuť i bramboračce: