Velikonoční trhy v Česku: Kde uvidíte splašená vejce, obří slepici nebo vodění Jidáše?

24. března 2023 • 00:00

K Velikonocům, které letos připadají na 7.–10. dubna, neodmyslitelně patří velikonoční trhy a jarmarky. Konají se nejen ve velkých, ale i v mnoha menších městech a mnohde začínají už v předstihu na konci března. Navštívit v době velikonoční můžete i některé hrady a zámky, pokochat se svátečně vyzdobenými interiéry a někde i ochutnat něco ze šlechtických kuchyní. 

Praha

Kdy: 25. března–16. dubna

Velikonoční trhy probíhají v Praze na několika místech. Největší a nejnavštěvovanější jsou na Staroměstském náměstí, které letos nabídnou pět desítek stánků s velikonočními specialitami a tradičním zbožím, jako jsou mazance, velikonoční beránci, ručně malovaná vajíčka, pomlázky, jarní květiny, vyšívané ubrusy nebo dřevěné hračky. Děti se mohou těšit na víkendové tvůrčí dílničky – malování kraslic, vyrábění dekorací, pečení beránků a pletení pomlázek. Na pódiu pod bohatě nazdobenou břízou s pentlemi a vajíčky každý den vystoupí pěvecké a taneční soubory z Česka i ze zahraničí. Vrcholem programu bude na Velikonoční pondělí akce s názvem „S pomlázkou na ty naše hospodyně“, kde zazní velikonoční melodie, koledy a veselé lidové písně. 

Ve stejné době jako na Staroměstském náměstí, probíhají i velkonoční trhy na Václavském náměstí, na náměstí Republiky, na náměstí sv. Jiří na Pražském hradě, na pěší zóně Anděl, a také na náměstí Míru, které končí o týden dříve, v pondělí 10. dubna.

Kam v Česku na nejhezčí velikonoční trhy? 

Video se připravuje ...

Hrad Křivoklát

Kdy: 7.–9. dubna

Během Knížecích Velikonoc na Křivoklátě si můžete užít tradiční velikonoční jarmark, program pro děti i dospělé nebo prohlídky hradních interiérů. Návštěvníky budou bavit i kejklíři a komendianti, k poslechu bude hrát lidová muzika. Vstupné je 140 korun na osobu, pokud si ale zakoupíte jakoukoli prohlídku hradu, program na nádvoří máte zdarma.

Tábor

Kdy: 1. dubna, 9–17 hod.

Také tento rok se v Táboře můžete těšit na oblíbený velikonoční jarmark na Žižkově náměstí, který vás uchvátí jedinečnou atmosférou, širokou nabídkou ve stáncích, různými pochoutkami a ukázkami tradičních velikonočních zvyků. Děti budou nadšené z dobového dřevěného kolotoče, dětské dílničky i živé zvěře.

České Budějovice

Kdy: 2. dubna, 9–17 hod.

Staročeské Velikonoce v Českých Budějovicích své návštěvníky potěší řemeslným jarmarkem. Kromě zdobení kraslic nebo pletení pomlázek můžete obdivovat také keramiku, ručně vyráběné šperky, ručně foukané sklo, mýdla, kožené a řezbářské výrobky i velikonoční perníčky. Nebude chybět tradiční občerstvením a kulturní program, během kterého vystoupí folklorní a umělecké soubory.

Nové Hrady

Kdy: 7.–9. dubna

V jihočeských Nových Hradech je i letos připravena tradiční akce Od masopustu do Velikonoc. Návštěvníky čekají netradiční prohlídky, během kterých se dozví něco o velikonočních zvycích a tradicích na hradě, v zámku i v chalupě. Na Velký pátek 7. dubna mohou děti od 12 do 15 hodin přijít do sálu Konírny na velikonoční dílničky.

Jindřichův Hradec

Kdy: 7.–10. dubna, od 10 do 12 a od 13 do 15.15 hod.  

Na hradě a zámku v Jindřichově Hradci začíná 7. dubna oblíbená velikonoční výstava nazvaná Splašená vejce. Zhruba tisícovku pštrosích, husích, kachních, slepičích i křepelčích vajíček v různých barvách najdou návštěvníci v zámeckých interiérech na více či méně obvyklých místech – visící z lustrů, kutálející se po stolech, ležící v postelích… Od Velkého pátku až do Velikonočního pondělí budou navíc probíhat mimořádné individuální prohlídky, kdy si každý může procházet zámecké pokoje vlastním tempem. Důležitou novinkou letošních Velikonoc bude obnovení slavné starodávné tradice rozdávání sladké postní kaše v černé kuchyni. K obnovení tohoto po více než 400 let trvajícího zvyku dochází přesně 240 let po jeho zrušení. Sladká kaše vařená podle původní receptury se bude rozdávat v sobotu 8. dubna v Černé kuchyni od 11 do 16 hodin nebo dokud nedojde.

Plzeň

Kdy: 30. března–10. dubna

Pravou velikonoční atmosféru nabídne plzeňské náměstí Republiky. Na trzích můžete ochutnat trdelník, velikonoční nádivku, medovinu nebo si vybrat z široké nabídky sýrů a klobás. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí. Nebudou chybět ani tradiční řemesla a lidové tradice – pletení pomlázky, malování kraslic nebo výroba svíček a hudební program.

Karlovy Vary

Kdy: 5.–10. dubna

Letošní trhy se budou konat ve Smetanových sadech a prodejci na nich nabídnou velikonoční dekorace, pomlázky, perníčky, bytový textil, textil a hračky pro děti, bižuterii, keramiku i něco k jídlu a pití. Chybět nebude každodenní odpolední hudební program. 

Ústí nad Labem

Kdy: 8. dubna, 9–18 hod.

Na ústeckém Lidickém náměstí na vás čekají stánky s ukázkami velikonočních výrobků, tradic a lidových řemesel, tematické workshopy nebo ukázky dobových lidových zvyků. 

Velikonoce v Úštěku Velikonoce v Úštěku • Autor: profimedia.cz

Úštěk

Kdy: 8. dubna, 9–18 hod.

Velikonoce v malebném městečku v Českém středohoří jsou největší lidovou oslavou jara a křesťanských svátků s řemeslnickými stánky v České republice. Letos se koná už 21. ročník a návštěvníky čeká dobový velikonoční jarmark, vystoupení a průvod folklorních souborů a divadel, malování kraslic, pletení pomlázek, obří slepice na chůdách s vejcem, loutková scéna i dílničky a soutěže pro děti.

Liberec

Kdy: 31. března–9. dubna, 10–19 hod.

Velikonoční trhy na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci nabídnou stánky s velikonočním zbožím, místní speciality, dílničky pro děti i zajímavý kulturní program.

Zámek Sychrov

Kdy: 1.–2. dubna, 9–16 hod

Tradiční velikonoční trhy nabídnou více jak sto stánků s řemeslnými výrobky, regionálními i specifickými potravinami, občerstvením a samozřejmě s tradičními velikonočními výrobky. Trhy bude doprovázet kulturní program, navštívit můžete i zámecký park nebo se projít velikonočně vyzdobeným zámkem.

Hradec Králové

Kdy: 1. dubna, 9–16 hod.

V prostorách hradeckého Adalbertina a v přilehlé části Žižkových sadů bude možnost zakoupit zboží s velikonoční tematikou, vyzkoušet si rukodělné techniky zdobení kraslic nebo ochutnat něco z pestrého výběru pochutin. 

Trutnov

Kdy: 3.–6. dubna

Velikonoční atmosféru můžete nasát i na Krakonošově náměstí v Trutnově. Těšit se můžete na pestrou nabídku delikates, nápojů, originálních řemeslných produktů či zboží s velikonoční tematikou. Na své si přijdou i děti, pro něž budou připraveny tvořivé dílničky a dobové atrakce.

Hrádek u Nechanic

Kdy: 2.–10. dubna, 9–16 hod.

Na Hrádku u Nechanic vás čekají velikonočně vyzdobené interiéry i připomenutí historie Velikonoc, zvyků a tradic. Těšit se můžete i na výstavu uměleckých velikonočních kraslic a bude otevřena i historická zámecká kuchyně, kde si můžete vychutnat kávu a dezert. 

Pardubice

Kdy: 2. dubna, 10–17 hod.

Na netradičním velikonočním jarmarku na nádvoří pardubického zámku se představí prodejci velikonočních dekorací a regionálních produktů i kulturní instituce a střední školy Pardubického kraje. Máte možnost vidět lidový zvyk zvaný vodění Jidáše, který se dostal až na seznam UNESCO. Pro děti budou připravené výtvarné dílny, soutěže, ukázky tradičních zvyků a hry, potěší se i se zvířecími mláďátky letošního jara. Milovníci dobrého jídla se mohou těšit na mazance, jidáše, kynuté věnce a další velikonoční dobroty.

Brno

Kdy: 31. března–10. dubna

Trhy v samotném centru Brna na náměstí Svobody nabídnou 38 stánků s velikonočním zbožím a řemeslnými výrobky, jako je proutěné zboží, pomlázky, keramika, šperky, dekorační výrobky či velikonoční kraslice..Nebude chybět ani občerstvení. Každý den odpoledne se na pódiu bude konat kulturní doprovodný program, během kterého se představí především folklorní soubory a cimbálové muziky. A o víkendech se můžete těšit na rukodělnou velikonoční dílnu.

Mikulov

Kdy: 7.–10. dubna

Mikulov o Velikonocích nabídne hudební a taneční vystoupení různých žánrů, pro ty nejmenší budou připraveny výtvarné dílničky či dětská divadelní představení. Součástí programu je i velikonoční jarmark spojený s ukázkami tradičních řemesel, ochutnávka vín a velikonoční gastrospeciality v místních restauracích a hotelech.

Olomouc

Kdy: 1.–9. dubna

Olomoucké velikonoční trhy patří k nejhezčím v republice. Odehrávají se přímo v centru a těšit se můžete na krásnou výzdobu, stánky s velikonočním zbožím, stánky s jílem a pitím, farmářské trhy i bohatý kulturní program.Součástí trhů je i tradiční obří Kraslice od srdce vystavená na Horním náměstí, kterou Olomouci v roce 2017 věnovala chorvatská velvyslankyně Ines Trohová.

Obří kraslice v Olomouci Obří kraslice v Olomouci • Autor: profimedia.cz

Uherské Hradiště

Kdy: 1. a 2. dubna, 9–17 hod.

Velikonoční trhy v centru Uherského Hradiště jsou vyhledávanou kulturní akcí plnou folkloru, skvělého jídla, zábavy i dobrého vína. Čeká vás kolem 40 stánků s dobrým jídlem a velikonočním zbožím, ukázky řemesel i vystoupení hudebních kapel.

Ostrava

Kdy: 6.–9. dubna

V Ostravě se velikonoční trhy konají na dvou místech. Ten na Slezskoostravském hradě je víc zaměřený na řemesla a tradice, velikonoční jarmark na novém náměstí v Ostravě Hrabůvce v části Ostrava-Jih má zase velmi sousedskou atmosféru. Těšt se můžete na stánky s originálními výrobky a dobrým jídlem, dílničky pro děti i koncerty, včetně oblíbené cimbálovky.

Video se připravuje ...
Autor: AK, inf, hrk