Celé stádo velikonočních beránků: Inspirujte se v galerii těch nejkrásnějších

11. dubna 2022 • 00:00

Velikonoce patří bezesporu mezi ty nejkrásnější svátky v roce. Stejně jako malovaná vajíčka, nadílka a pomlázka k nim patří i velikonoční beránek. Ten je nejen dobrotou, která by na velikonoční tabuli neměla chybět, ale také krásnou dekorací. Při zdobení se inspirujte v galerii plné neodolatelných beránků.

Hledejte inspiraci v naší galerii a nachystejte toho nejkrásnějšího velikonočního beránka, který se bude na vaší sváteční tabuli nádherně vyjímat.

Tradice velikonočního beránka

Symbol beránka sahá až do pohanských dob, kdy měl symbolizovat čistotu a nevinnost. U židů pak ztělesňoval člena Božího stáda a v křesťanství beránek představoval památku na Ježíše Krista.

Fantazii se meze nekladou

Receptů na velikonočního beránka je hned několik. Každá rodina má obvykle svůj rodinný recept, který předává z generace na generaci. Při zdobení se můžete vyřádit a beránka vyšperkovat polevou z čokolády, bílkovou polevou, rozinkami nebo cukrářským zdobením. Přesto mnoho cukrářů a pekařů sází při jeho přípravě na jednoduchost a beránka jen lehce posype moučkovým cukrem.  

Tipy a triky na pečení

Klíčem k úspěchu je forma. Doporučuje se zvolit keramickou, skleněnou nebo plechovou formu. Formu důkladně vymažte máslem nebo sprejem v oleji. Nezapomeňte zkontrolovat všechny záhyby – uši, oči i čumáček. Stejně tak při vysypávání formy dbejte na to, aby byla mouka opravdu všude. Po upečení zabalte formu do vlhké utěrky a nechte beránka vychladnout.

Beránek na několik způsobů

Milovníky „mrkváčů“ mile překvapíme mrkvovým beránkem, který je ovoněný citronovou kůrou a politý bílou čokoládou. Hrnkového beránka zvládnete i bez vážení. Obzvlášť vláčný a jemný je tvarohový beránek. Pokud máte chuť tvořit něco originálního, pak vyzkoušejte šnekového beránka, který se od toho klasického liší v provedení. Tělo beránka je tvořeno z piškotu, pečených šneků a hlavička je pokryta a zdobena marcipánem.

Klasický beránek, který nikdy neomrzí!

Suroviny:

  • 60 g másla
  • 130 g cukru krupice
  • půl lžičky vanilkového extraktu
  • 3 vejce
  • 250 g hladké mouky
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • 250 ml smetany ke šlehání

Postup:

1. Troubu předehřejte na 180 °C. Obě části formy dobře vymažte máslem a vysypte hrubou moukou. V míse utřete změklé máslo s cukrem a vanilkou. Po chvíli postupně přidejte vejce a šlehejte do nadýchané pěny. Nyní přidejte mouku s kypřicím práškem. Přilijte smetanu a promíchejte.

2. Těsto přelijte do hlubší části formy na beránka, mělo by sahat asi půl centimetru pod okraj, uhlaďte povrch a přiklopte druhou polovinou formy.

3. Pečte v předehřáté troubě asi 50 minut dozlatova. Pak beránka vyjměte z trouby, formu na chvíli překryjte vlhkou utěrkou a po chvilce sejměte horní díl. Beránka opatrně vyklopte a nechte nejlépe na mřížce zcela vychladnout.

Nezapomněli jsme ani na tradiční mazanec, který se vám zajisté povede >>>

Video se připravuje ...

Autor: DF