Med je skvělé přírodní sladidlo i lék na spoustu neduhů. S jakými zdravotními potížemi vám pomůže?

27. února 2023 • 00:00

Včelímu medu se neříká tekuté zlato jen tak pro nic za nic. Je to skvělé sladidlo, ale vašemu tělu může prokázat i mnohem větší službu. U některých zdravotních potíží totiž působí jako osvědčený všelék. 

Med obsahuje řadu substancí, dohromady jich je asi 181, z nichž řada je pro nás velmi hodnotná. Kromě vody ho tvoří glukóza a fruktóza, což jsou dva cukry pro nás mnohem snáze stravitelné, než sacharóza obsažená ve třtinovém nebo řepném cukru. Protože je fruktóza ze všech cukrů nejsladší, je i med mnohem vydatnějším sladidlem, než obyčejný cukr a stačí ho použít v menším množství.

Video se připravuje ...

Med obsahuje optimální poměr bílkovin a minerálních látek, vitaminů, železa, vápníku, fosforu a rostlinných silic, které jsou nezbytné pro správný chod imunitního a trávicího systému. Působí antisepticky, protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání onemocněním dýchacích cest a horečnatým onemocněním.

Při jakých zdravotních potížích byste měli sáhnout po medu?

Kašel

Pokud vás přepadne zničehonic záchvat kašle, nejrychlejším řešením je doplnění tekutin, které kašel potlačí. Nejefektivnější jsou teplé nápoje, z nichž nejlepší je klasický čaj s citronem a medem. Čaj má přirozeně zklidňující účinek, citron má vysoký obsah vitaminu C a med napomáhá při léčbě zánětu. U medu nemusíte čekat, až čaj úplně vychladne, krátkodobě snese i vyšší teploty. Jakmile se dá čaj usrkávat, můžete přidat med i citron. Kromě čaje má léčivé účinky i teplé mléko s medem, které působí i na nemocné průdušky jako balzám.  

Bolest zubů

Snad jeden z nejnepříjemnějších a nejhorších druhů bolesti, jaký může být. Jak se zbavit bolesti zubů ještě před tím, než sáhnete po lécích, nebo je nemáte k dispozici? Zklidněte bolest sypaným mátovým čajem, který má schopnost zub znecitlivět. Stačí jen zalít horkou vodou lžičku sušených mátových listů a nechat louhovat 20 minut. Druhou účinnou domácí medicínou je pasta z 5 lžic medu a 1 lžíce mleté skořice. Aplikujte na bolavý zub 3x denně. Med ve spojení se skořicí odstraní nejen bolest, ale i případný zápach z úst.       

Nespavost

Zdravý spánek je nesmírně důležitý pro každého z nás. Má vliv na naši produktivitu, pocit štěstí a zdravý chod celého organismu. Poruchy spánku jsou většinou způsobeny nezdravým životním stylem a stresem. Skvělou přírodní medicínou pro zlepšení kvality spánku je med a meduňka. Sáhněte proto po čaji z meduňky lékařské, který oslaďte medem. Tím zkombinujete dva nejúčinnější bojovníky proti nespavosti najednou. Druhou možností je klasika v podobě šálku teplého mléka s medem. Mléko je navíc zdrojem tryptofanu, který se v těle mění na serotonin a ten příznivě ovlivňuje kvalitu spánku.

TIP: K teplým nápojům si můžete dát hrst mandlí, které kromě tryptofanu obsahují i hořčík a společně tak potlačují nespavost.   

Hojení ran

Med pomáhá i při hojení a regeneraci ran, jako jsou odřeniny, škrábance či drobné řezné ranky, a někdy působí dokonce rychleji než některé přípravky z lékárny. Jelikož je antiseptický a antimikrobiální, zmírňuje otoky, stimuluje tvorbu nových tkání, ničí bakterie, odumřelé buňky přímo v ráně a zabraňuje infekci. Léčivý medový zábal připravíte jednoduše tak, že na ránu nanesete vrstvu medu, aby byla celá přikrytá. Zakryjte ji gázou a obvážte obvazem. Pro tento účel je vhodnější pastový med, který díky své hustší konzistenci nestéká. Medový zábal stačí vyměnit jednou za den s tím, že med z rány nijak neodstraňujeme. Postup opakujte každý den, až do úplného zahojení.    

Popáleniny

Med vám poskytne rychlou pomoc i v případě menších popálenin, například doma při vaření. Je to podobné jako u ran výše. Klinické studie dokazují, že popáleniny, které byly přímo ošetřeny medem, se léčí rychleji než u pacientů, kteří měli ránu jen obvázanou. Při ošetření popáleniny postupujte tak, že nejprve zasažené místo ochlaďte pod studenou vodou a následně osušte. Doporučený čas chlazení je minimálně 10 minut i navzdory tomu, že to může být bolestivé. Po ochlazení aplikujte med na popáleninu a pokožku v jejím okolí. Přikryjte igelitovou fólií a dobře upevněte obvazem. Na začátku převazujte dvakrát denně, později postačí jednou.

Lupy

U lupů se jedná o velmi časté chronické onemocnění pokožky hlavy, které je způsobeno houbou Malassezia. Ta žije na pokožce hlavy a živí se olejem z vlasových folikul. Stres, citlivost na některé vlasové produkty či hormonální změny podporují přemnožení této houby. Ta pak způsobí, že vlasová pokožka produkuje větší množství kožních buněk, které rychle odumírají a vypadají jako bílé vločky – lupy. I zde existuje přírodní způsob, jak se jich zbavit – pomůže kokosový olej a samozřejmě med. Přírodní směs plná živin, která odstraní lupy a podpoří zdravý vzhled vašich vlasů. Med v této směsi působí antibakteriálně, zatímco kokosový olej vlasy a vlasové kořínky dokonale hydratuje. Smíchejte je ve stejném poměru, naneste na vlasy, nechte chvilku působit a následně opláchněte.   

Udělejte si vaření sladší

Med je samozřejmě i výbornou přísadou při vaření a pečení. Dodává pokrmům nejen zvláštní chuť a oproti jiným sladidlům je i lépe stravitelný. Navíc se dá použít téměř do všeho. Vyzkoušejte některý z těchto receptů:

Nepečený jablkový dort

Francouzský toast

Kung pao

Smaženky z vánočky s pečeným zelím a slaninou

Mrkvový chlebíček s kokosovým krémem

Glazované barevné mrkve

Vepřová žebírka na asijský způsob

Autor: AK