Chcete mít větší úrodu? Pěstujte zeleninu společně s bylinkami. Které vysázet k paprikám, okurkám nebo mrkvi?
Víte, že některé bylinky ladí se zeleninou ještě dřív, než je spojíte do dobrého jídla na talíři? Zkuste letos kombinovat na záhonech jednotlivé druhy zeleniny a bylinek podle toho, jak si navzájem prospívají, a uvidíte, že už nebudete chtít pěstovat jinak.
Už naše babičky věděly, že kopr se sází vedle okurek. Ale proč tomu tak je? A která bylinka pomůže jiným druhům zeleniny k maximální chuti? Vše vám poradíme a uvidíte, že vaší zahrádce se ještě nedařilo lépe. Rostliny si navzájem mohou pomáhat při růstu, chránit se před škůdci nebo pomoci zlepšit chuť a vůni plodů.
Bylinky můžete pěstovat na zahrádce i za oknem>>>
Rajčata
Rajčata se velmi dobře snášejí s bazalkou. Ta odhání škůdce a zlepšuje chuť rajčat. Také je dobré sázet rajčata vedle cibule, neboť cibule je odolná proti houbovým infekcím, ke kterým jsou rajčata náchylná.
Rajčata nesmí chybět snad na žádné zahrádce
Okurky
Pro okurky je velmi dobrým společníkem kopr. Ten je ochrání před škůdci a také zlepšuje jejich chuť. A pokud vysadíte okurky v blízkosti fazolí, může to pomoci zlepšit jejich výnosnost.
Okurky se přátelí s koprem jak na záhonku, tak na talíři
Papriky
Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž. Je výhodné sázet papriky vedle ředkviček, které se rychleji sklízejí, což umožní paprikám více prostoru pro růst, protože dozrávají později.
Papriky můžete pěstovat i v květináči a i tam se bylinky jako sousedi osvědčí
Brokolice
Brokolice si dobře rozumí s tymiánem. Tato bylinka zlepšuje chuť i vůni brokolice. Stejnou vlastnost má také petrželka, takže máte hned širší volbu. Je také dobré sázet brokolici vedle salátu, který pomáhá udržovat vlhkost v půdě a chrání brokolici před slunečním zářením. Podobně fungují i rajčata, ale tam je potřeba upravit zálivku.
Jestli jste zatím brokolici nepřišli na chuť, třeba to vlastnoručně vypěstovaná změní
Cibule
Cibule je dobrým společníkem mrkve, která drží vlhkost v půdě, což je pro cibuli velmi důležité. Vzrostlé cibulky také odhánějí škůdce pryč od mrkve.
Když cibule tolik zdražila, tak proč si nevypěstovat vlastní?
Špenát
Špenát kamarádí s rozmarýnem a bazalkou. Obě bylinky odrazují škůdce a zvýrazňují chuť jinak vcelku neutrální zeleniny. Je také dobré sázet špenát vedle ředkviček, což napomáhá udržovat vlhkost v půdě.
Špenát nemá moc výraznou chuť, tak proč mu trochu nepomoci...
Kapusta
Kapusta skvěle ladí s majoránkou. Také jí prospěje umístění vedle zelí, které většině škůdců nevoní.
Kapusta a zelí se často pletou, možná to bude tím, jak si skvěle navzájem prospívají
Ředkvičky
Ředkvičky se výborně snášejí s oreganem, které odpuzuje škůdce a pomáhá chránit ředkvičky před chorobami.
Ředkvičky můžete snadno vypěstovat i v truhlíku
Fazole
Fazolím prospěje blízkost tymiánu. Navzájem se chrání, neškodí si a zlepšují si vzájemně chuť a úrodnost. Je také výhodné sázet fazole vedle okurek, které pak mohou plodit ještě víc.
Fazole a fazolky jsou velmi zdravé. Tak proč je letos nezasít?
Mrkev
Mrkev umístěte vedle cibule, protože obě rostliny mají rády vlhkou půdu. Usnadníte si tak zalévání. Poblíž vysaďte kopr, který od mrkve bude držet škůdce v bezpečné vzdálenosti.
Mrkev potřebuje vláhu, takže ji vysaďte s parťákem, který drží v půdě vláhu
Nezapomínejte, že každá zelenina a bylinka má své specifické požadavky na půdu, slunce a vlhkost. Proto je důležité si před výsadbou ujasnit potřeby každé rostliny a zvolit takovou kombinaci, která jim bude vyhovovat nejvíce. Nebojte se experimentovat. Každá zahrádka je jiná a jen vy poznáte, co vyhovuje právě vám a vaší úrodě.
Ze sklizené úrody si pak můžete udělat třeba výborný salát ke grilovanému sýru>>>