4 tipy, jak správně uvařit chřest, aby byl dokonale křupavý!

5. května 2017 • 12:21

Chřest se dá připravit na mnoho různých způsobů, které se od sebe liší především v dalších použitých surovinách. Ty by se měly přidávat vždy v takovém množství, aby nepotlačily chuť a všechny ostatní vlastnosti chřestu, které si na první ochutnání zamilujete.

Chřestová polévka

Jemná chřestová polévka zahřeje každého. Stačí chřest jen povařit, rozmixovat a trochu dochutit. Polévka se dá také připravit z drůbežího vývaru, záleží na vás.

1. Jak vybírat:

Chřestová sezóna začíná polovinou nebo koncem dubna a končí v červnu. Pokud chřest budete kupovat v tomto období, měl by být čerstvý. Vybírejte pevný chřest, který se moc neohýbá a není v obchodech namočený do vody. Zaručeně čerstvý chřest poznáte, když výhonek vezmete do obou rukou a pokusíte se ho zlomit. Čerstvý chřest se neohne, ale skutečně rozlomí i jasně a zřetelně křupne.

2. Jak připravit zelený chřest?

Jestliže je zelený chřest mladý, nemusíme ho loupat, stačí ho jen opláchnout a odstranit dřevnaté konce, pokud je má. Poté zelený chřest vařte ve slané vodě tři, čtyři minuty, dokud lehce nezměkne. Jakmile se chřest uvaří, ihned ho zchlaďte ledovou vodou, aby si zachoval krásně zelenou barvu.

3. Jak připravit bílý chřest?

Bílý chřest je na přípravu o něco náročnější, musí se pořádně oloupat vždy od hlavičky dolů. Spodní konce chřestu se ořezají asi kolem 3 centimetrů. Bílý chřest by se měl vařit o něco delší dobu než zelený. Přidejte pár kapek citronu a kousek másla, abyste přebili případnou hořkost chřestu.

4. Skladování

Správným skladováním můžete prodloužit čerstvost chřestu o několik dní nebo i měsíců. Čerstvý chřest je velice křehký a při manipulaci i skladování je potřeba opatrnost. Chřest uchovávejte v ledničce při 2–4 °C zabalený ve vlhké utěrce. Takto vydrží čerstvý 4 dny. Pokud ho zabalíte do mikrotenového sáčku, prodlouží se spotřeba až na 7 dnů. Chřest se dá také zmrazit, a to buď syrový, neloupaný nebo oloupaný a uvařený. Takto v mrazáku vydrží až půl roku.

Autor: Redakce