Jak pěstovat papriky: Víme, jak dosáhnout nejlepší úrody na balkoně i na zahradě

15. května 2024 • 03:43

Už vás nebaví utrácet za drahé papriky, které navíc často bývají pomlácené a chuťově nevýrazné? Vypěstujte si je sami! Na zahradě, na balkoně nebo na parapetu. S našimi radami to zvládne každý!

Papriky patří do čeledi lilkovitých a jsou původem z tropické Ameriky. V 16. století je do Evropy přivezli Španělé, kteří je rychle začali pěstovat v teplejších oblastech. Dnes jsou papriky oblíbenou zeleninou po celém světě a lze je nalézt v mnoha různých variantách. Díky tomu si zajisté najdete odrůdu, která se hodí právě pro vás.

A co z paprik uvařit jako první? Třeba klasické lečo >>>

Video se připravuje ...

Pokud máte zahradu nebo ještě lépe skleník, máte vyhráno. Tam můžete pěstovat skoro vše. Pokud ale nedisponujete větším prostorem, podívejte se po menších odrůdách, jako jsou:

  • Minibell: malá sladká paprika, která se velmi snadno pěstuje a hodí se jako ozdoba na talíři, do salátů nebo jako svačina.
  • Cherry Bomb: malá pálivá paprika, která se hodí na grilování nebo jako ingredience do sals a omáček.
  • Patio Star: středně velká sladká paprika, která se snadno pěstuje a je vhodná na konzervování.

Vlastní nebo kupované

Pokud chcete předpěstovat sazeničky, zvolte pro jejich umístění slunné místo Pokud chcete předpěstovat sazeničky, zvolte pro jejich umístění slunné místo • Autor: iStock.com

Papriky si můžete vypěstovat sami ze semínek nebo si koupit sazenice. Jejich vysazení do venkovních záhonů nebo na balkon či terasu je dobré načasovat až po půlce května, kdy už nehrozí mrazíky. Pokud si pěstujete sazeničky ze semínek, počkejte, až budou dostatečně silné. Pokud papriky přesadíte příliš brzy, mohou být slabé, po přesazení tzv. „vystresované“ a mohou přestat růst.

Jak pěstovat papriky na balkoně nebo terase

Pro pěstování v květináči zvolte odrůdy s menšími plody Pro pěstování v květináči zvolte odrůdy s menšími plody • Autor: iStock.com

Papriky jsou ideální zelenina pro pěstování na balkoně, protože nevyžadují příliš mnoho prostoru a lze je pěstovat i v květináčích a truhlících.

  • Vyberte vhodný květináč nebo truhlík: Papriky vyžadují nádobu s minimálním objemem 10 litrů. Je důležité zvolit květináč s dostatečnou hloubkou, aby kořeny měly prostor.
  • Zvolte vhodné stanoviště: Papriky potřebují minimálně 6 hodin slunce denně, takže podle toho umístěte květináče.
  • Připravte si kvalitní půdu: Půda je klíčová pro úspěšné pěstování. Smíchejte rašelinu, kompost a zahradní půdu v poměru 1:1:1.
  • Pravidelně zalévejte: Papriky potřebují dostatečnou zálivku, aby zůstaly vlhké. Zalévejte je přibližně 2- až 3krát týdně a dbejte na to, aby půda nevysychala.
  • Hnojení: Použijte organické hnojivo a aplikujte ho podle návodu. Díky tomu dosáhnete nejlepší úrody a velkých masitých plodů.
  • Snižte riziko škůdců: Škůdci, jako jsou například mšice, mohou být pro papriky nebezpeční. Pokud se vyskytnou, použijte neškodné repelenty, například roztok vody a mýdla.
  • Sbírejte papriky pravidelně: Plody sbírejte, když jsou zralé. To podpoří další růst a vývoj nových paprik.

Jak pěstovat papriky na zahradě

Pěstování na zahradě je vždy snazší, ale důležitá je zálivka a kvalitní hnojení rostlin Pěstování na zahradě je vždy snazší, ale důležitá je zálivka a kvalitní hnojení rostlin • Autor: iStock.com

Výběr místa: Vyberte slunné místo, kde papriky dostanou alespoň 6 hodin slunce denně. Půda by měla být dobře odvodněná a pestrá.

Příprava půdy: Připravte si půdu tím, že ji vyhrabete a přimícháte hnojivo, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. Papriky rostou nejlépe v půdě s pH 6,0 až 6,8.

Sazenice nebo semínka: Můžete použít sazenice, které jste předpěstovali, nebo vysévat semena přímo do země. Pokud zvolíte přímý výsev, udělejte dírku hlubokou asi 2,5 cm a do ní vložte 3 - 4 semínka. Po vyklíčení ponechte pouze nejsilnější rostlinu.

Zálivka: Papriky potřebují pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Je nejlepší zalévat papriky intenzivně jednou týdně, aby kořeny mohly růst hlouběji.

Hnojení: Papriky potřebují občas přihnojit, aby mohly růst a vytvářet plody. Dusík je potřebný pro růst rostlin, fosfor pro vytváření kořenů a květů a opět draslík pro zdravé plody. Papriky hnojte pravidelně každé 2 - 3 týdny.

Ochrana před škůdci: Stejně jako nám papriky chutnají především slimákům a mšicím. Aby z úrody neměli víc než my, používejte chemické nebo přírodní prostředky na ochranu před škůdci. Ty se dají koupit v běžných zahradnictvích nebo v některých drogeriích.

Sklizeň: Papriky mohou být sklízeny, když dosáhnou plné velikosti a začnou se barvit. Pokud budete sbírat plody pravidelně, samotné rostliny budou více produktivní.

Jak skladovat papriky

Skladování paprik závisí na tom, zda jsou již zralé, nebo nezralé. Zralé papriky mohou být uloženy v lednici po dobu až několika týdnů. Nezralé papriky nechte při pokojové teplotě dobarvit a poté s nimi buď do pusy, do dobrého jídla, do lednice nebo nakrájet a zamrazit.

Poradíme vám, jak co nejjednodušeji nakrájet papriku bez zbytečných ztrát >>>

Video se připravuje ...

Autor: TR