Tradiční svatojánské ořechy: Jak je vyrobit a na co jsou dobré?

22. června 2024 • 04:27

Každé dítě ví, že plody by se neměly trhat zelené. V případě vlašských ořechů to ale tak úplně neplatí. Ze zelených, ještě nezralých ořechů se totiž dá připravit výjimečná pochoutka zvaná svatojánské ořechy. Jak je připravit a na co jsou dobré?

Proč právě svatojánské?

Někdy se jim také říká černé, protože během přípravy úplně zčernají. Přízvisko svatojánské dostaly proto, že se zpravidla sbírají kolem svátku svatého Jana, který připadá na 24. června. Tehdy se také pálí svatojánské ohně a sbírají bylinky, které mají údajně čarovnou moc. V této době jsou ořechy ještě zelené a dají se celé nakládat nebo použít například na výrobu svatojánské ořechovky.

Víte, jakým kouzlem si můžete o svatojánské noci přivolat lásku?>>>

Video se připravuje ...

Správné načasování

Ořechy, které chcete použít, musejí být nejen zelené. Velmi důležité je, aby ještě neměly uvnitř vyvinutou tvrdou skořápku.To na první pohled nemusí být patrné. Někdy se stává, že kvůli teplejšímu počasí přijde správná doba na utržení ořechů dřív než koncem června, proto je dobré ořechy hlídat a průběžně zkoušet tak, že jich pár zkusíte propíchnout kovovou jehlou. Pokud to jde lehce, jsou ořechy vhodné ke sklizení. Pokud ne, už se uvnitř utvořila skořápka, a budete si muset rok počkat.

Jsou dobré i zdraví prospěšné

Vlašské ořechy jsou velmi zdravé a v době kolem svátku svatého Jana v sobě ukrývají ještě o něco větší léčivou sílu. Proto z nich naši předkové začali vyrábět různé dobroty. Například je nakládali do cukrového kořeněného sirupu. Získali tím skvělou delikatesu a zároveň výborný lék na žaludeční potíže. A nejen to. Svatojánské ořechy také prospívají srdci, protože jsou plné zdravých tuků. Jsou nabité antioxidanty, jako jsou vitaminy C a E. Obsahují látky s protizánětlivými vlastnostmi, také zlepšují stav pokožky a vlasů, a protože obsahují i omega-3 mastné kyseliny, posilují paměť a zlepšují náladu.

Uvnitř zelených ořechů by ještě neměla být vytvořená skořápka. Uvnitř zelených ořechů by ještě neměla být vytvořená skořápka. • Autor: iStock

I v tomto případě ale platí, že všeho moc škodí. Proto je dobré svatojánské ořechy konzumovat jen v menším množství, jako pochutinu. Obsahují totiž látku zvanou juglon, která jim dává barvu a typické aroma, ale ve větším množství může být toxická.

Jak svatojánské ořechy připravit?

Pokud si chcete svatojánské ořechy vyrobit sami doma, budete potřebovat především trpělivost. Celá příprava totiž zabere skoro dva roky. Dlouhé čekání se ale vyplatí, protože výsledkem je lahodná pochoutka, kterou stačí nakrájet na plátky a použít jako doplněk k masovým pokrmům, paštikám, smetanovým sýrům, lze ji přidávat do salátů nebo jí zdobit dezerty. 

Svatojánské ořechy jsou měkké a dají se snadno krájet. Svatojánské ořechy jsou měkké a dají se snadno krájet. • Autor: iStock

Co budete potřebovat:

  • 1 kg zelených vlašských ořechů
  • alkohol na zalití ořechů (např. vodku nebo slivovici)
  • 1 kg krupicového cukru
  • 500 ml vody
  • 6 hřebíčků
  • 1 svitek skořice
  • 1 lusk vanilky
  • kůru z 1 bio citronu

Postup:

1. Zelené ořechy důkladně omyjte a každý propíchněte na několika místech špendlíkem nebo jehlicí. Pak je namočte do studené vody a nechte macerovat 10–14 dní, přičemž vodu měňte každý den. Tento proces pomůže z ořechů odstranit hořkost.

Zelené ořechy se nejdříve musí propíchnout a nechat máčet ve vodě, aby nebyly hořké. Zelené ořechy se nejdříve musí propíchnout a nechat máčet ve vodě, aby nebyly hořké. • Autor: iStock

2. Po uplynutí doby máčení ořechy opláchněte, dobře osušte a naložte je do alkoholu. Umístěte je na chladnější a tmavé místo a nechte macerovat 12 měsíců. Pokud je nechcete macerovat v nádobě, můžete je i s alkoholem zatavit do fólie.

3. Po roce si připravte cukrový rozvar – svařte dva díly cukru s jedním dílem vody, až se cukr rozpustí. Do rozvaru přidejte skořici, hřebíček, citronovou kůru, semínka vydlabaná z vanilkového lusku i celý lusk. Ořechy sceďte přes sítko (zbylý alkohol můžete dosladit a získáte tím dobrý hořký likér), přidejte je do rozvaru a nechte vychladnout. Pak je přendejte do čistého sáčku, zavakuujte a vařte ve vodní lázni při 85 °C po dobu 24 hodin. Následně nechte sáček s ořechy vychladnout a macerovat dalších alespoň 6 měsíců (až 2 roky) na chladném tmavém místě. Druhou možností je, že ořechy v rozvaru uvaříte úplně doměkka. Pak je přendejte do zavařovacích sklenic, zalijte rozvarem, sklenice uzavřete a sterilujte podobně jako kompot. Takto zavařené ořechy nechte ještě půl roku macerovat a můžete je použít.

Jestli máte levanduli, udělejte si z ní sirup>>>

Video se připravuje ...

Autor: Anna Kopečková