Naučte se jíst hygge: Zkuste severský recept, díky kterému budete v pohodě i během ponurých dnů
V ponurých podzimních a zimních dnech člověka máloco uspokojí tak, jako chutné, teplé a dobré jídlo. Nikdo to nezná lépe než obyvatelé Skandinávie, kteří se musejí potýkat s ještě větší zimní tmou než většina z nás, a zareagovali na to tím, že si vytvořili skvělý koncept zvaný hygge. Zkuste ho i vy!
Hygge (vyslovujte „hjuge“) je dánské slovo, které v překladu znamená útulný nebo pohodlný. A přesně o tom hygge je. Vyjadřuje pohodový přístup k životu, spjatý s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Pochází z Dánska a před pár lety proniklo zcela přirozeně do stresem prosáklého světa jako paprsek vlídného a teplého světla. Máloco je totiž v chladných měsících roku tak příjemné, jako právě hygge. Vyjadřuje pohodový přístup k životu, spojený s pohodlným bydlením a uměním najít si něco krásného v každém okamžiku. Patří k němu pospolitost, pohoda, čas pro sebe, rodinu a přátele, vychutnávání si přítomného okamžiku a tepla – jak doslovného, tak obrazného. Zkrátka potřebná duševní hygiena v útulné náruči domova, která vás naplňuje pocitem štěstí. Hygge se týká všech aspektů našeho životního stylu, od nábytku až po módu, a zcela jistě to platí i pro jídlo, které se připomíná už zdálky – párou nad hrncem horké polévky, vůní svařeného vína s kořením, tichým mícháním ovesných vloček na plotně ke snídani nebo pečením sladké buchty v troubě.
V troubě si můžete upéct i tyto skvělé slané šneky:
Nejezte, ale vychutnávejte
Pravděpodobně jste už hygge zažili, aniž byste o tom věděli. Vždyť kdo by si nechtěl udělat ponuré dny příjemnější? Pokud jste se někdy zachumlali do deky s hrnkem horkého kakaa nebo se zahřáli miskou husté polévky a k tomu si navlékli tlusté ponožky, pravděpodobně tušíte, o čem je hygge kuchyně. Rozhodně to není nic složitého. Snažte se využívat sezonní a lokální suroviny a pamatujte na to, že jídlo, které jíte, je stejně důležité jako to, jak ho jíte. Mnozí lidé dělají při jídle spoustu dalších věcí – telefonují, čtou si zprávy, řídí auto, sledují televizi, poslouchají podcast... Když jíte, soustřeďte se jen na jídlo a lidi, s nimiž jste u stolu. Stejně tak se snažte vytvořit příjemnou atmosféru kolem. Opět to nemusí být nic složitého a nákladného. I pár měkkých polštářů na židlích a zapálené svíčky na stole udělají z obyčejné večeře během pracovního týdne něco výjimečného a mnohem příjemnějšího.
Tipy na hygge jídla
Chcete-li si připravit hygge jídla, nehledejte žádné specifické recepty. Může to být jakékoli jídlo, které ve vás vyvolá hřejivý pocit, blaho a spokojenost. Nechte se inspirovat následujícími tipy, které vás zahřejí na duši i v těch nejvíc zakaboněných dnech:
Skořicový šnek a dobrá káva
Skořicoví šneci neboli kanelsnegle jsou v Dánsku velmi oblíbeným sladkým pečivem. A milují je i ve Švédsku, kde jim říkají kanellbular. Dělají se z kynutého těsta, které se plní máslem, cukrem a skořicí (Švédové přidávají i kardamom) a bývají někdy posypané ještě hrubým cukrem. Upečte si je podle našeho receptu a pokud si je dáte ke snídani, nezapomeňte si k nim uvařit dobrou kávu.
Chlebíčky v dánském stylu aneb Smørrebrød
Tyto dánské žitné „chlebíčky“ jsou legendární a Dánové si je většinou dávají k obědu. Jejich základem jsou plátky hutného žitného chleba, které se potírají máslem nebo pomazánkou a pak obloží například plátky uzeného lososa, rostbífem, krevetami, vajíčky nebo bramborami s majonézou a nakonec se ozdobí čerstvou nebo nakládanou zeleninou.
Slepičí polévka
Slepičí nebo kuřecí polévka je skvělé jídlo, které vás vždy postaví na nohy. V Dánsku jí říkají hønsekødssuppe a tradičně se vaří ze speciálně chovaných velkých slepic. Přidává se do ní zelenina, jako je celer, mrkev, cibule a pórek, z bylinek tymián a bobkový list, a podává se s malými bílými knedlíčky a masovými kuličkami.
Masové kuličky na spoustu způsobů
Masové kuličky u nás zpopularizoval hlavně švédský nábytkářský gigant IKEA, který před několika lety prozradil i recept, jak je připravit. Podávají se s krémovou omáčkou, bramborovou kaší nebo vařenými bramborami a brusinkami. V Dánsku zase milují tradiční masové kuličky s kari omáčkou. A vy si je můžete připravit i v dalších chutných variantách.
Vepřová pečeně
Jedním z dánských národních jídel je pečené vepřové maso zvané Flæskesteg. Připravuje se z vepřového masa s kůží, která se nařízne ostrým nožem, maso se osolí, opepří a do zářezů se vloží bobkový list, případně i hřebíček. Maso se pak peče, dokud kůže není křupavá a podává se s červeným zelím a vařenými nebo karamelizovanými bramborami. Ty se připravují tak, že se na pánvi rozpustí cukr, přidá kus másla a malé, kulaté, oloupané a předem uvařené brambory. Vaří se za průběžného míchání tak dlouho, dokud nezezlátnou.
Máte-li chuť na vepřovou pečeni, zkuste tento recept s glazovanou zeleninou.
Uvařte si Glögg
Glögg, vyslovované „glu-guh“, je švédskou obdobou našeho svařeného vína a jeho historie sahá až do počátku 17. století. Původně měl sloužit k maskování chuti nedobrého vína a nakonec z něj vznikl tradiční nápoj, který se popíjí hlavně při společenských setkáních během zimních svátků.
Nezapomeňte si uvařit i český svařák: