Antistresové potraviny? Nervy uklidní čokoláda, ryby nebo badyán

10. října 2022 • 00:00

Máte toho moc a občas bojujete s pocitem, že nestíháte? Zastavte se na chvíli a trochu se rozmazlete – i odpočívat se musí umět! Poradíme vám, jak zvládat stres. Nejlépe ho porazíte jídlem, prozradíme vám, jak na to, abyste si pochutnali a trochu povzbudili unavené tělo i duši.

1. Odměňte se horkou čokoládou!

Co může být hezčího než si po těžkém dni udělat radost hrnkem husté horké čokolády! Horká čokoláda s lískovými oříšky potěší vaše chuťové buňky a po těžkém dni si šálek rozhodně zasloužíte. Že čokoláda funguje na nervy jako antidepresivum, ví každý čokoholik z vlastní zkušenosti nejlépe.

2. Pomohou vám ryby, citrusy i oříšky

Všechno, co si vaše unavené tělo přeje, v jednom receptu? Pstruh na oříšcích s citronovou šťávou se o to postará! I pokud máte ve zvyku stres „zajídat“, nic se neděje, stačí si vybrat zdravě. Vitamin C v citrusových plodech i ořechy prospějí vašemu krevnímu tlaku a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které fungují jako přírodní antidepresivum, vám pomohou se stresem bojovat přirozenou cestou.

Rádi byste zařadili do svého jídelníčku ryb více? Nechte se inspirovat těmito svěžími tipy na přípravu ryb – už jste zkusili grilovanou rybu s rebarborovým želé?

3. Česnečka s avokádem jako životabudič

Nejen lék našich babiček na nemoci všeho druhu, ale i pořádná porce antioxidantů. Poctivá silná česnečka vás postaví na nohy a dodá vám sílu. Vyzkoušejte česnečku s avokádem – nejenže avokádo polévce přidá minerály a vitaminy C a E, které na nervovou soustavu fungují jako balzám, chuť této vylepšené česnečky vás navíc příjemně překvapí.

Česnečka je balzám na nervy, lék i delikatesa Česnečka je balzám na nervy, lék i delikatesa • Autor: istock

4. Badyán na nervy i klidný spánek

Kvalitní spánek, který doopravdy občerství, je základ. K němu vám pomůže badyánový relaxační čaj. Díky skořici a hřebíčku krásně voní a postará se o to, abyste už nemuseli počítat ovečky.

5. Smoothie – vitaminy jednoduše

Pokud se v poslední době cítíte unavení nebo bez nálady, možná si vaše tělo jen říká o vitaminy. Spolehněte se na snadné vitaminové bomby v podobě smoothie. Smoothie z kiwi a banánu se může stát v boji proti stresu vaší tajnou zbraní – banány totiž pomáhají vytvářet v těle serotonin, hormon štěstí. 

Zajímá vás, které další potraviny dají stresu co proto, a zároveň po nich neztloustnete? Podívejte se zde.

Autor: red