Jak uvařit rýži, aby se nerozvařila | Magazín | Recepty.cz

Jak uvařit rýži, aby se nerozvařila

Rýže už je u nás jednou ze základních příloh, přesto se jí spousta kuchařů a kuchařek bojí. Aby se nerozvařila, raději kupují rýži ve varných sáčcích. Je to škoda, uvařit rýži je přitom snadné. Pokud chcete, aby byla chutná a na talíři krásně nadýchaná, musíte ale dodržovat některá základní pravidla. Jinak se vám snadno může stát, že vám v hrnci vznikne něco jako rýžová kaše, která nejen nevypadá dobře na pohled, ale navíc není ani dobrá.

Propláchnutí je základ

Rýži dobře přeberte od nečistot a důkladně několikrát propláchněte pod tekoucí studenou vodou, dokud není úplně čistá. Zbavíte ji tak přebytečného škrobu, ale také chemikálií, kterými ji obchodníci ošetřují, aby bez úhony přečkala dlouhé skladování. Pak ji nechte okapat. Vody zbavenou rýži pak krátce nasucho opražte a zalijte vodou nebo vývarem. Dle chuti osolte, přikryjte pokličkou a ztlumte zdroj tepla.

Autor: iStock

Vařte při takzvaném "utajovaném varu". Asi po 20 minutách bude rýže hotová, respektive udušená. Důležité je, abyste během vaření nezvedali pokličku ani rýži nemíchali, protože by se odpařila voda, která by pak rýži chyběla. Hotovou rýži nechte asi 5 minut odstát a pak ji v hrnci vidličkou zlehka "načechrejte".

Chutnou rýži doplňte třeba vepřovými plátky s restovanou paprikou. Recept najdete ZDE.

Na poměru vody záleží

Existuje zlaté pravidlo, které používaly už naše prababičky, a to praví "na jeden díl rýže dva díly vody". Toho se klidně můžete držet i v dnešní době. Například na jeden hrneček rýže tedy použijte dva hrnečky vody.

Autor: iStock

Aby se neslepila

Aby se vám během vaření rýže neslepila, přidejte do ní na začátku lžičku citronové šťávy. Díky ní navíc rýže zůstane krásně bílá. Pomůže také, když rýži předem mírně dozlatova osmažíte na olivovém oleji nebo přepuštěném másle a teprve pak ji zalijete vodou.

Ochuťte ji

Pro lepší chuť můžete do rýže na začátku vaření přidat malou cibuli, do které zapícháte pár hřebíčků. Pokud nepočítáte kalorie, můžete nejdříve opražit trochu nadrobno nakrájené slaniny nebo na olivovém oleji osmažit cibulku či česnek a na tento základ teprve dát propláchnutou rýži. Milovníci kořeněných pokrmů zase mohou přisypat trochu kari koření.

Autor: iStock

Vařte ji jako těstoviny

Pokud si netroufáte na výše popsaný klasický způsob vaření nebo se vám to stále nedaří, můžete rýži uvařit i způsobem, jako vaříte těstoviny. Do velkého hrnce dejte vařit vodu se solí, případně i se lžící olivového oleje či másla. Když se začne vařit, přidejte rýži. Ztlumte plamen a nechte vařit. Když je rýže měkká, sceďte ji.

Autor: iStock