Medvědí česnek je zázrak. Zkuste omeletu, pesto nebo rizoto

Sezóna medvědího česneku začíná v březnu a končí v okamžiku, kdy rostlina začíná kvést. S našimi tipy naštěstí divoký česnek najdete levou zadní, dobře uskladníte a poradíme vám, i která jídla budou s jeho typickým aroma nejlepší.

Kde medvědí česnek hledat?

Tomuto oblíbenému divokému koření nejvíc svědčí vlhko a stín. V přírodě ho najdete hlavně ve světlých a bukových lesích. Na medvědí česnek také skoro určitě narazíte v okolí potoků lemovaných listnatými stromy. Poštěstit se vám může i ve městě  není výjimkou, že medvědí česnek roste i třeba v pražských lesoparcích.

Až se budete na procházce poohlížet po medvědím česneku, podívejte se i po ostatních jarních bylinkách, i obyčejná smetanka lékařská vám pomůže porazit jarní únavu.

Při sběru jakýchkoliv bylinek ale hlavně buďte šetrní. Rostlinky česneku nervěte i s cibulemi, na rozdíl od těch česneku kuchyňského vám k ničemu nebudou a přírodu jenom ochudíte.

Než začnete sbírat, nezapomeňte se ujistit, že nejste na chráněném územíNež začnete sbírat, nezapomeňte se ujistit, že nejste na chráněném území • Autor: istock

Jak poznat medvědí česnek od konvalinky?

Konvalinky vonné mají rády stejné podmínky jako medvědí česnek a kvůli podobným listům se s ním snadno spletou. Jsou ale jedovaté, takže je potřeba si dát dobrý pozor. Naštěstí existuje několik jednoduchých rad, podle kterých medvědí česnek poznáte spolehlivě.

Podle čichu pozná medvědí česnek od jedovaté konvalinky i úplný botanik-amatér. Utrhnutý lístek stačí promnout mezi prsty  česnek hned prozradí jeho typická intenzivní vůně, zatímco listy konvalinky jsou úplně bez zápachu. Česnek od konvalinky ale poznáte i podle vzhledu. Listy konvalinky totiž vyrůstají ze společného stonku, zatímco ty česneku přímo ze země. Konvalinka se také obvykle objevuje o něco později než česnek, její listy by tudíž měly být menší, to se ale každý rok může lišit.

Nejjednodušší je samozřejmě česnek od konvalinky poznat podle květů. Pokud zrovna nekvete, napoví vůněNejjednodušší je samozřejmě česnek od konvalinky poznat podle květů. Pokud zrovna nekvete, napoví vůně • Autor: istock

Jak medvědí česnek skladovat?

Čím čerstvější, tím lepší. Aby hned druhý den neuschnul, pomůže česnek dát do vody nebo vyzkoušet tento jednoduchý trik, který vám pomůže jakékoliv bylinky uchovat čerstvé déle. Potřebujete jenom plastový kelímek s víčkem, nůžky a trochu studené vody.

Medvědí česnek se dá i uložit na horší časy do mrazáku, nejlépe v uzavíratelných mrazících sáčcích, aby intenzivním aromatem česneku nenačichlo i všechno okolo.

Nejlepší recepty z medvědího česneku? Vyzkoušejte pesto nebo omeletu

Jakmile si medvědí česnek jednou oblíbíte, budete se muset přemáhat, abyste ho nepřidávali úplně do všeho. Jeho využití je totiž doopravdy mnohostranné  dochutí všemožné jarní polévky, omáčky a rizota. Zkuste tento recept na rizoto s medvědím česnekem  a stejně skvělé jsou z něj i pomazánky. Nebo stačí namazat chleba máslem a přidat pár lístků medvědího česneku. 

Pesto z medvědího česneku ale rozhodně vyzkoušet musíte. Silně voní, skvěle chutná a navíc v ledničce vám vydrží i čtrnáct dní  tohle pesto je rozhodně jedním z nejlepších způsobů, jak si s medvědím česnekem poradit.

Stejně jednoduchá a jarní je i omeleta s medvědím česnekem. Rychlovka, která se určitě stane vaším oblíbeným trikem na poslední chvíli.

Medvědí česnek navíc prospěje nejen vaší kuchyni, ale i vašemu zdraví, medvědí česnek totiž snižuje krevní tlak i hladinu cukru v krvi a funguje i jako přírodní antibiotikum.

Pesto z medvědího česnekuPesto z medvědího česneku • Autor: istock