Čarodějnice klepou na dveře, oslavte je s oblíbenými recepty z buřtů
Předvečer prvního máje je tradičně spojen s pálením čarodějnic. Konec tohoto jarního dne si už bez menšího umounění od popela a vzduchu provoněného kouřem ani nedovedeme představit. A také bez špekáčků opékaných na klacku. Buřty si ale v tento den můžete vychutnat i jinak, a dokonce si je připravit s předstihem. Máme pro vás tři osvědčené recepty.
Zvyk pálení ohňů, často právě s loutkou zpodobňující čarodějnici na hranici, jsme převzali dle všeho od našich německých sousedů, kde se slaví Valpuržina noc. Ohně se na filipojakubskou noc, jak se jí také říká, pálily na ochranu před zlými silami a čarodějnicemi. Tento zvyk však již svůj dřívější účel překlenul a dnes máme tuto magickou noc spojenou spíše se zábavou, setkáváním s přáteli a opékáním buřtů.
Jaké zvyky se pojí s pálením čarodějnic?>>>
A co že si na tento večer, který slavili již staří Keltové, připravit dobrého? Klasice v podobě špekáčků napíchnutých na klacek, jež jsou téměř s chirurgickou přesností nařezány tak, aby se uzenina rozvinula nad ohněm v žádaných nejroztodivnějších tvarech a vzniklo co nejvíce dokřupava opečených okrajů, té se nic nevyrovná. My jsme pro vás ale vybrali ještě další pochoutky, jejichž hlavní ingrediencí jsou právě buřty. A jelikož si lze všechny recepty připravit dopředu, můžete si užít klidný předvečer prvního máje s rodinou či přáteli a nerušeně se zaposlouchat do praskajícího ohně, bez kterého si poslední dubnovou noc asi ani nedokážeme představit.
Buřty na pivu
Počet porcí: 8
Doba přípravy: 45 minut
Suroviny:
- 8 buřtů
- 2 lžíce hořčice
- 3 červené cibule
- 200 g anglické slaniny v celku
- 1 lžíce sádla
- 2 stroužky česneku
- 2 chilli papričky
- 1 lžička mleté sladké papriky
- 400 g loupaných rajčat v plechovce
- sůl a mletý pepř
- 250 ml černého piva
Postup:
1. Špekáčky oloupejte a podélně rozkrojte. Potřete je hořčicí a poklaďte plátky cibule a slaniny.
2. V pekáčku na rozehřátém sádle orestujte zbylou slaninu a cibuli, přidejte nasekaný česnek, nakrájené chilli papričky, sladkou papriku, zbytek hořčice a rajčata.
3. Vše orestujte. Vložte buřty, osolte, opepřete a zalijte pivem, přiklopte a v troubě rozehřáté na 200 °C pečte 15 minut. Po 15 minutách odklopte a 15 minut dopékejte.
Salát z buřtů
Počet porcí: 4
Doba přípravy: 20 minut
Suroviny:
- 600 g buřtů
- 2 červené cibule
- 8 ředkviček
- 2 žluté papriky
- 8 nakládaných okurek
- 1 hrst pažitky
- 1 hrst petrželky
- sůl a mletý pepř
- 100 ml hovězího vývaru
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 lžíce jablečného octa
- 1 lžíce hrubozrnné hořčice
- 1 lžička cukru krupice
- pečivo k podávání
Postup:
1. Oloupané buřty nakrájejte na tenká kolečka, přidejte nakrájenou papriku, červenou cibuli, ředkvičky a nakládané okurky. Zalijte dresinkem z hovězího vývaru, octa, oleje, hořčice, soli, pepře a cukru.
2. Vše důkladně promíchejte a na závěr zlehka vmíchejte nasekanou petrželku a pažitku. Podávejte s pečivem.
Buřtguláš
Počet porcí: 4
Doba přípravy: 45 minut
Suroviny:
- 500 g buřtů nebo točeného salámu
- 100 g uzeného masa
- 500 g brambor
- 1 velká cibule
- 2 lžíce sádla nebo rostlinného oleje
- 1 špetka kmínu
- 1 špetka majoránky
- 2 lžíce červené papriky
- 1 špetka soli
Postup:
1. Oloupané brambory a uvařené uzené maso nakrájejte na kostičky, buřty na kolečka. Na oleji v hrnci osmahněte nadrobno nakrájenou cibuli, přidejte červenou papriku a ostatní koření. Krátce promíchejte, osolte, přidejte nakrájené brambory a zalijte asi do poloviny vodou. Brambory duste, dokud nezměknou.
2. Několik brambor rozmačkejte vidličkou a pokrm dle potřeby podlijte vodou. Přidejte nakrájené buřty, uzené maso a ještě krátce povařte. Podávejte s čerstvým chlebem nebo samotné.
Buřty na pivu si můžete připravit i podle videoreceptu>>>