5 rad, jak poznat zralé avokádo!

28. října 2017 • 00:00

Avokádo je exotické ovoce, které se začíná objevovat i na českých stolech. Není se čemu divit, je velmi výživné, syté a také neskutečně chutné! Je tu ovšem jeden velmi zásadní faktor, který ovlivňuje jeho výslednou chuť, a to je zralost. Jak poznat správně vyzrálé a kvalitní avokádo, které má dokonalou chuť? Přečtěte si!

Vše začíná již v obchodě

Jistě se vám už někdy stalo, že avokádo, které na pohled vypadalo lákavě, po bližším prozkoumání bylo ke konzumaci naprosto nepoužitelné. Zkontrolovat kvalitu avokáda proto musíme už v obchodě. Na pultech často najdeme avokáda nedozrálá, která lze nechat dozrát doma, ale je potřeba počítat s tím, že nezralé kusy nelze ihned použít do pokrmů.

Co tedy dělat, když máte v plánu recept, ve kterém avokádo potřebujete hned?

V takovém případě musíte buď obejít pár obchodů a doufat, že budete mít štěstí, anebo si připlatit za avokádo označené tzv. „ready to eat“, tedy k okamžité konzumaci.

Stopka je velmi spolehlivým ukazatelem zralosti avokáda. Pokud nejde odloupnout, je avokádo nedozrálé Stopka je velmi spolehlivým ukazatelem zralosti avokáda. Pokud nejde odloupnout, je avokádo nedozrálé • Autor: iStock

Kontrola hmatem

Jednou z možností, jak lze poznat správně zdravé avokádo, je zkusit ho ohmatat. Jelikož se jedná o ovoce, není nutné na něj tlačit silou, stačí jemně. Pokud je tvrdé, je nedozrálé. Správně zralé avokádo je lehce měkké a vláčné, jeho slupka je pružná. Naopak pokud je až kašovitě měkké, je přezrálé, a tudíž i zkažené.

Jednou z možností, jak lze poznat správně zralé avokádo, je zkusit ho ohmatat Jednou z možností, jak lze poznat správně zralé avokádo, je zkusit ho ohmatat • Autor: iStock

Oblíbený recept z avokáda? Mexické guacamole! Podívejte se, jak ho připravit doma: 

Video se připravuje ...

Kontrola pohledem

Zralé avokádo se dá částečně poznat i podle vzhledu. Avokád existuje hodně druhů, přičemž v českých obchodech se nacházejí především dva základní. Proto také nelze posuzovat zralost avokáda jenom podle barvy. Zralé avokádo totiž může být jasně zelené anebo také skoro černé.

Jedním ukazatelem, který napoví, v jakém stavu avokádo je, jsou tmavé skvrny na slupce. Ty lze posuzovat pouze u zelených avokád – pokud má tmavé skvrny, je pravděpodobně už přezrálé a začíná hnít. Tmavnutí většinou začíná od konce, tedy od stopky. Ideálně zralé avokádo má matnou slupku a je bez skvrn.

Dalším signálem je barva slupky – pokud je našedlá, avokádo není zkažené, ale pravděpodobně bylo skladováno ve špatných podmínkách, ve kterých docházelo ke střídání teplot. To má velký vliv na jeho kvalitu a výslednou chuť. Našedlé avokádo určitě nekupujte.

V obchodech vybírejte pečlivě! V obchodech vybírejte pečlivě! • Autor: iStock

Než avokádo sníme

Pokud se vám avokádo zdá v pořádku, posledním krokem je odtrhnutí stopky. Stopka je velmi spolehlivým ukazatelem zralosti avokáda. Pokud nejde odloupnout, je avokádo nedozrálé. Pokud jde a avokádo je pod stopkou krásně žluté, zelené nebo zelenožluté, pak máte štěstí, protože jste natrefili na dobře vyzrálý kus. Pokud je dužina pod stopkou hnědá, je to známka přezrálosti. Měli bychom si proto vždy vybírat avokádo, které ještě má stopku. Ta totiž prodlužuje jeho trvanlivost a je jakousi zárukou čerstvosti.

Avokádo by mělo mít máslovou konzistenci Avokádo by mělo mít máslovou konzistenci • Autor: iStock

Konzistence a chuť

Po rozkrojení by pod slupkou mělo být jasně zelené a na středu a podél pecky žluté. Pokud je dužina vyloženě hnědá nebo našedlá, rovnou avokádo vyhoďte, protože začalo hnít. Správně vyzrálé avokádo má máslovou konzistenci a dužina plodu jde velmi lehce od slupky. Pokud jde velmi ztěžka, ovoce je nezralé. Poslední možnost, jak zkontrolovat ideální zralost avokáda, je jednoduše ho ochutnat. Nezralé kusy chutnají hořce, ty vyzrálé mají máslovou chuť, která chutná lehce po oříšcích.

Avokádo a jeho účinky na naše zdraví

Oblíbenost avokáda v Evropě roste, a to zejména proto, že je velmi bohaté na vitamíny, draslík, měď, sodík a fosfor. Na ovoce má velmi nízký obsah cukru a vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a vlákniny. Jestli vás jeho účinky na zdraví zajímají více, přečtěte si, proč je dobré avokádo jíst!

Autor: Tereza Langmajerová