Jak využít starý chleba? Do polévek, těstovin, na topinky i originální zmrzlinu nebo kávu
Také se vám stává, že koupíte více chleba, než dokážete spotřebovat? Starší pečivo ale do koše nemusí. Ukážeme vám, že v kuchyni najde ještě skvělé uplatnění. Přesvědčte se!
Kváskový, špaldový, žitný, slunečnicový… nabídka chleba v obchodech je stále větší. Za kvalitní pečivo si ale také musíme připlatit. I proto bychom se měli snažit, abychom jím neplýtvali. Tři dny starý bochník už sice nechutná tak dobře jako po vytažení z pece, ale jako základ do mnoha různých receptů poslouží skvěle.
Domácí chleba si můžete upéct i bez dlouhého hnětení >>>
Co se starým chlebem? Vede oblíbená klasika
Na topinky nebo chléb obalovaný ve vajíčku, takzvanou smaženku, je dokonce starší chleba lepší než čerstvý. Nerozmáčí se, nenasákne tolik tuku a lépe drží pohromadě. Vyzkoušejte třeba topinky s vajíčkovou pomazánkou. Máte-li chuť spíše na sladké, připravte si pro změnu francouzský toast, který se dá připravit i ze staršího croissantu.
Z polévky do polévky
Chléb je rovněž skvělým zahušťovadlem nebo vložkou do polévek. Co by bez něj byly naše česnečka, francouzská cibulačka nebo toskánská polévka ribollita? Jednoduchou a rychlou chlebovou polévku ale připravíte také z pouhých čtyř ingrediencí. Bude vám stačit asi 150 g staršího chleba, který lehce pokropíte vodou, aby změknul. Pak jej v hrnci zalijete mlékem, ochutíte kmínem a solí a povaříte. Nakonec vmícháte jedno rozšlehané vajíčko a při podávání posypete pažitkou nebo jinými bylinkami.
Salátové vydání
Salát je pro mnoho lidí „hladové“ jídlo. Krutony z chleba ho okamžitě změní na chutný lehký oběd, který docela dobře zasytí. Neobejdou se bez nich slavný Caesar salát nebo chlebový salát panzanella. Starší chléb ale můžete přidat k jakémukoli zeleninovému salátu. Stačí ho natrhat na kousky a opéct nasucho v troubě nebo na pánvi, případně ještě ochutit nasekanými bylinkami.
Do omelety, na těstoviny i dezert
Chlebové drobečky výborně pozvednou obyčejnou omeletu z vajec, ale mohou posloužit také jako „falešný parmazán“. Stačí, když je osmažíte s trochou oleje a česneku v pánvi a posypete jimi již hotové těstoviny. Je to nezvyklé dochucovadlo, ale spojení vláčných těstovin a křupavého chleba funguje výborně. Stejně tak můžete chlebové drobečky ochutit cukrem a skořicí, osmažit krátce na přepuštěném másle a použít pak jako posypku na vanilkovou nebo čokoládovou zmrzlinu. Ostatně, existuje i chlebová zmrzlina:
Co budete potřebovat:
- 170 g čerstvé strouhanky z chleba
- 55 g másla
- 55 g třtinového cukru
- 250 ml smetany ke šlehání
- 200 ml mléka
- 1/2 sáčku vanilkového pudinku
Postup:
1. Na pánvi rozehřejte máslo, přidejte cukr a chlebovou strouhanku a za stálého míchání opékejte asi čtyři minuty, dokud není strouhanka nazlátlá. Odstavte ji z plotny a nechte vychladnout.
2. Z mléka a pudinkového prášku uvařte pudink a nechte ho za občasného zamíchání vychladnout.
3. Šlehačku ušlehejte, přidejte k ní pudink a sladkou strouhanku a dobře promíchejte. Směs naplňte do vhodné nádoby a dejte alespoň na dvě hodiny do mrazáku.
Nádivka i horký „kávový“ nápoj…
Starší chléb se dá využít také do nádivky, karbanátků, masových kuliček nebo sekané. Jen je potřeba jej předem trochu navlhčit vodou, vývarem nebo mlékem. A na závěr veškerého vaření si z chleba můžete uvařit i „kafe“. Ideální je použít kváskový žitný tmavý chléb, který rozdrobte a opečte dokřupava nasucho v troubě. Drobečky pak zalijte vroucí vodou a nechte krátce odstát. Pak přeceďte a dochuťte mlékem, cukrem či smetanou. Tuhle „kávu“ si mohou vychutnat i děti!
Podívejte se, jak na slaninovou strouhanku k ochucení zeleniny a těstovin: