Jak udělat domácí majonézu? Recept na klasickou majonézu i majonézu z mléka | Magazín | Recepty.cz

Jak udělat domácí majonézu? Recept na klasickou majonézu i majonézu z mléka

Majonéza je vyšší dívčí, má tendenci se srazit, ale pokud dodržíte naše triky, zvládnete ji na jedničku. Domácí majonéza je vždy čerstvá, bez barviv a konzervantů. 

Domácí majonéza podle šéfkuchaře

Budete potřebovat:
* 80 g žloutků (cca 5 ks)
* 300 g oleje
* 1 kávovou lžičku hořčice

Postup:
Před přípravou majonézy si všechny suroviny vytáhněte zhruba na 1 až 2 hodiny na linku, aby měly všechny stejnou pokojovou teplotu. Tím snížíte riziko, že by se vám majonéza při přípravě mohla srazit.

Autor: iStock

Do mixéru si dejte 5 žloutků a lžičku hořčice. Standardní majonézu můžete připravovat z plnotučné, ale pokud chcete, aby byla chuťově výraznější, použijte dijonskou hořčici. Obě dvě suroviny asi minutu šlehejte, aby se dokonale spojily.

Poté do směsi žloutků a hořčice za stálého šlehání pomalu a po troškách přilévejte olej. Nespěchejte! Příprava domácí majonézy vyžaduje trošku trpělivosti, aby byla dokonale vyšlehaná a měla správnou konzistenci.

Majonéza se samozřejmě hodí do bramborového salátu. 7 receptů na bramborový salát najdete ZDE.

Tip: Pokud jste příliš spěchali a majonéza se vám srazila, přemístěte ji do misky, umyjte mixér a důkladně ho osušte. Pak do mixéru dejte šlehat dva žloutky, pomalu přidejte trošku oleje a poté pomalu zašlehávejte sraženou majonézu, aby získala takovou konzistenci, o jakou jste usilovali.

Domácí majonéza z mléka

Budete potřebovat:
* 1 díl mléka
* 2 díly slunečnicového oleje
* sůl
* ocet
* pepř
* lžičku hořčice

Postup:
Do vysoké nádoby nalijte mléko a za stálého šlehání ručním šlehačem pomalu přilévejte olej. Šlehejte, dokud není majonéza tuhá. Na závěr ochuťte solí, pepřem, hořčicí a trochou octa podle vlastní chuti.

Autor: iStock

Tatarská omáčka z domácí majonézy

Budete potřebovat:
* domácí majonézu
* kapary
* sterilované okurky i s nálevem
* najemno nasekanou pažitku
* ančovičky
* sůl, pepř

Postup:
Kapary slijte, propláchněte a překrájejte. Okurky nakrájejte nadrobno a ančovičky úplně najemno. Všechny ingredience pak vmíchejte do domácí majonézy a dochuťte nálevem z okurek, solí a pepřem.

Autor: iStock