Pletení vánočky: Video, podle kterého to dáte! | Magazín | Recepty.cz

Jak uplést vánočku? Není to nic těžkého. Naučte se to podle video návodu

1080p720p360p

Na vánočku od babičky vzpomínáte, ale do své vlastní se pustit bojíte? Není čeho! Upečte letos perfektní vánočku z domácí pekárny bez karambolů podle našeho video návodu. Naučíme vás, jak vyzrát na těsto i jak si při pletení nezauzlovat ruce.

Není nic hezčího než na Štědrý den vstát ke krajíci voňavé domácí vánočky s máslem. Nejlepší je čerstvá, proto nechte její přípravu až na večer před Štědrým dnem. Než se do pečení pustíte, naučte se ji plést třeba se šesti zamotanými utěrkami podle videa v úvodu článku.

Co budete potřebovat?

100 g rozehřátého másla
3 žloutky
250 ml mléka
500 g polohrubé mouky
175 g cukru krupice
špetku soli
kůru z jednoho citronu
42 g droždí
70 g rozinek
1 vejce na potření
70 g mandlí

Vánočka z domácí pekárny krok za krokem

1. Do pekárny nejdřív nalijeme všechny tekuté suroviny  rozehřáté máslo, žloutky a mléko. Poté přidáme sypké, tedy mouku, cukr, špetku soli, citronovou kůru a rozdrobené droždí.

2. Pekárnu nastavíme na program "Těsto" a zapneme. Ke konci hnětení přidáme ještě rozinky namočené v rumu.

3. Hotové těsto rozdělíme na 6 bochánků. Bochánky si pro jistotu převážíme, abychom se ujistili, že jsou stejně velké, a vyválíme z nich šest, přibližně stejně dlouhých válečků.

4. Válečky na jednom konci spojíme. Zkřížíme ruce a jeden krajní pramen vezmeme levou rukou a druhý krajní pramen pravou. Prameny přetočíme a položíme doprostřed ke straně.

6. Horní pramen nepouštíme z ruky. Vezmeme další pramen z kraje, opět přetočíme a položíme doprostřed. Platí, že rukou, kterou pokládáme pramen do středu, bereme i další.

7. Konce spojíme v jeden a zarolujeme pod vánočku.

8. Vánočku dáme na plech a necháme ještě asi 30 minut kynout.

9. Vykynulou vánočku potřeme rozmašlovaným vejcem a posypeme plátky mandlí. Pokud si nejste svým pletením jistí a bojíte se, že vánočka nebude mít pěkný tvar, stačí upletenou vánočku zpevnit třemi šplejlemi.

10. V troubě rozpálené na 150 až 160 °C pečeme asi 45 minut.  V půlce pečení vánočku přikryjeme pečicím papírem, aby se nespálila.

Nejste si postupem pletení úplně jistí? Zní to složitěji, než jaké to je ve skutečnosti. Podívejte se na video v úvodu článku a přesvědčte se sami.

Nešetřete tukem ani na mouce

Aby byla vánočka taková, na jakou jste zvyklí od babičky, nepodceňte kvalitu ingrediencí. Poctivá vánočka potřebuje pořádnou porci másla a kvalitní mouku  čím více lepku, tím lépe. Stejně tak se tradiční vánočka neobejde bez citronové kůry. Při strouhání se ale zastavte dřív, než se dostanete k bílé vrstvě, je totiž hořká a chuť těsta by byla příliš agresivní.

Kvásek není žádná věda

Kynutého těsta se často bojí i zkušení kuchaři. Když ale víte, co děláte, žádná alchymie to není. Kynoucí těsto potřebuje hlavně teplo, ideálních je 25 °C, proto ho klidně nechte na topení nebo v nahřáté, ale vypnuté troubě. Hnětení těsta, aby se v něm vytvořily dokonalé vzduchové bublinky, dá pořádně zabrat. Proto ho raději nechte na robotu nebo na domácí pekárně jako v tomto v receptu.

Svátečnímu stolu bude slušet i vánoční štola. Vyzkoušejte některý z receptů ZDE >>>