Vánoční recepty z perníku: Chaloupka, roláda i perníková bábovka | Magazín | Recepty.cz

Vánoční recepty z perníku: Chaloupka, roláda i perníková bábovka

5. prosince 2017 • 06:00

Jak voní Vánoce? Hřebíčkem, skořicí a samozřejmě perníkem. Bez perníčků se většina z nás neobejde, a proto vám poradíme, jak upéct ty nejjemnější a jak si vychutnat perníkové koření jinak než jenom v cukroví. 

Měkké perníčky

Perníčky by se měly správně péct několik týdnů před Vánoci, aby stihly změknout. Existují ale i recepty, které vám ušetří čas a chutnají ještě lépe než vypadají. Zkuste tento recept na hned měkké perníčky nebo jemné medové perníčky.

Hřebíček, skořice, nové  koření, pepř, zázvor, anýz, badyán, citronová  kůra – perníčky potřebují hlavně pořádnou porci kořeníHřebíček, skořice, nové koření, pepř, zázvor, anýz, badyán, citronová kůra – perníčky potřebují hlavně pořádnou porci koření • Autor: iStock

Perníková chaloupka i ozdoby na stromeček

Tradiční perníková chaloupka je krásná a když víte, jak postupovat, je jednodušší, než se může zdát. S dokonalým zdobením vám pomohou cukrářské sáčky s úzkým otvorem anebo si pořiďte speciální zdobičku na perníčky.

Pro lepší stabilitu můžete navíc ještě perníkovou chaloupku zevnitř spojit papíremPro lepší stabilitu můžete navíc ještě perníkovou chaloupku zevnitř spojit papírem • Autor: iStock

Předtím, než se pustíte do zdobení, nechte perníčky alespoň dva dny odpočinout, poleva by jinak mohla opadat. Podívejte se, jak perníčky originálně ozdobit:

...

Perníková roláda

Rychlá perníková roláda je geniální recept na dezert, který bude mít úspěch a  zároveň nestrávíte jeho přípravou hodiny. Ačkoliv se do rolády hodí marmelády všech klasických příchutí, výborně vánočně a přitom trochu netradičně bude chutnat fíková nebo pomerančová.

Roládu můžete naplnit marmeládou, šlehačkou nebo tvarohemRoládu můžete naplnit marmeládou, šlehačkou nebo tvarohem • Autor: iStock

Perníkové řezy s marcipánovým krémem

Po perníkových řezech s marcipánovým krémem se bude celá rodina olizovat až za ušima. Marcipán můžete navíc použít na dozdobení perníčků.

Marcipán můžete zkusit i domácí, připravit ho není složitéMarcipán můžete zkusit i domácí, připravit ho není složité • Autor: iStock

Perníková bábovka

Perníková bábovka bude ještě lépe vonět i chutnat, přidáte-li sušené ovoce, brusinky, rozinky, švestky nebo datle. Chcete-li, aby se vám bábovka podařila ještě o kousek vláčnější, dopřejte bábovce trošičku jogurtu.

Bábovka je sázka na jistotuBábovka je sázka na jistotu • Autor: iStock

Inspirujte se! Karolína Kamberská prozradila své tipy na nejlepší vánoční cukroví: 

Karolína Kamberská prozradila své tipy na nejlepší vánoční cukroví

Vánoční muffiny s čokoládovým krémem

Perníkové muffiny plněné čokoládovým krémem jsou doslova chuťová bomba. Pokud zvolíte hořkou čokoládovou náplň, oslaďte muffiny o trochu víc. Do čokoládové náplně zkuste přidat trochu mascarpone nebo mleté oříšky. Můžete se rozhodnout i pro „blondie“ variantu s kakaovějším těstem a vanilkovou náplní.

„Blondie“„Blondie“ • Autor: iStock

Nepečené kuličky s perníkovým kořením

Na nejoblíbenější nepečené cukroví – kuličky se stejně dost možná letos chystáte, tak proč je také neokořenit perníkem. Zkuste náš recept na kuličky se sušeným ovocem a kapkou rumu.

Kuličky máte za dvacet minut hotové. Dozdobit je můžete kokosemKuličky máte za dvacet minut hotové. Dozdobit je můžete kokosem • Autor: iStock

Perníková buchta

Nemůžeme samozřejmě vynechat ani naprostou klasiku – perníkovou buchtu. Podle tohoto receptu bude ta vaše jemná. Ozdobit ji můžete kokosem nebo citronovou polevou. Těsto také osvěží, přidáte-li jablko.

Čokoláda, kokos, marmeláda, mandle, šlehačka, citronová poleva nebo karamel… Perníkové buchtě sluší všechnoČokoláda, kokos, marmeláda, mandle, šlehačka, citronová poleva nebo karamel… Perníkové buchtě sluší všechno • Autor: iStock
 

Autor: Kristina Hamplová