Jak snadno usušit švestky v troubě? Trpělivost se vyplatí, odměnou vám bude opravdová lahůdka
Máte velkou úrodu švestek a už vás nebaví z nich připravovat jen koláče nebo povidla? Usušte je! Odměnou vám bude zdravé mlsání, které ocení celá rodina. Jak tedy švestky usušit v troubě a co dobrého z nich připravit? Poradíme!
Švestky se pyšní mnoha zdravotními benefity. Jsou bohaté na antioxidanty, některé výzkumy dokonce prokázaly, že obsahují dvojnásobné množství antioxidantů než jiné ovoce, například broskve. Sušené švestky jsou pak skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů, jako je draslík a vitamin K, což přispívá ke zlepšení trávení, podpoře zdraví kostí a celkovému zdraví. Studie ukazují, že pravidelná konzumace sušených švestek může výrazně zvýšit minerální hustotu kostí v páteři a snižovat riziko osteoporózy.
S čerstvými švestkami jsou skvělé tvarohové knedlíky:
Co všechno si připravit?
Jednou z možností, jak si vlastnoručně švestky usušit, je použití horkovzdušné trouby. Pokud nemáte horkovzdušnou troubu s odsáváním páry, nechte při sušení pootevřená dvířka, aby unikal vlhký vzduch. Ze švestek vybírejte jen zralé plody, které nejsou nijak poškozené nebo potlučené. Přezrálé švestky se na sušení také nehodí. Švestky nejprve omyjte v teplé vodě a dobře osušte. Opatrně je nařízněte a prstem vytáhněte pecku. Pokud budete chtít švestky rozpůlit, sušte je slupkou dolů. Plech vyložte pečicím papírem a švestky na něj položte v jedné vrstvě tak, aby se vzájemně nedotýkaly.
Jak na sušení švestek v troubě?
Švestky sušte v první fázi zhruba pět hodin při 50 °C. Na stejnou dobu troubu vypněte a nechte v ní ovoce vychladnout. Pauzy jsou důležité, aby proces sušení probíhal tak, jak má. Po zmíněných pěti hodinách zapněte troubu na zhruba 70 °C a nechte švestky sušit dalších 12 hodin. Znovu pak na pět hodin troubu vypněte. Poté ji opět zapněte a švestky dosoušejte zhruba tři hodiny při 60 °C. V této fázi je mírně poroste vodou, aby ztmavly a byly lesklejší. Nesnažte se sušit švestky na vyšší teplotu, ovoce by mohlo začít praskat a pouštět šťávu, navíc byste přišli o cenné vitamíny v ovoci obsažené.
Švestky skvěle usušíte i v sušičce na ovoce
Asi nejjednodušší je sušení švestek v sušičce na ovoce. Předtím, než švestky do sušičky vložíte, je rozpulte, vypeckujte a dejte na sušicí plata tak, aby se nedotýkaly. Celý proces pak probíhá podobně jako sušení v troubě. Doba sušení bývá kratší, trvá to zhruba pět až osm hodin. Po sušení nechte švestky asi hodinku vychladnout, víc ne, aby nechytily vlhkost.
Jak sušené švestky skladovat?
Sušené švestky vydrží v suchu a temnu půl roku i rok, pokud jsou uchovávány ve vzduchotěsných dózách nebo sklenicích. Sušené ovoce můžete i zamrazit. Správně usušenou švestku poznáte podle toho, že když plody zmáčknete, nepoteče z nich šťáva.
K čemu se sušené švestky hodí?
Sušené švestky jsou skvělé do müsli, jogurtů, jako součást dezertů, koláčů nebo je můžete mlsat jen tak. Skvěle se ale hodí i k masu. Oblíbenou pochoutkou jsou třeba sušené švestky zabalené ve slanině.
Vepřová panenka plněná sušeným ovocem
Co budete potřebovat:
- 1 kg vepřové panenky
- 8 ks sušených švestek
- 8 ks sušených meruněk
- 50 g rozinek
- 150 ml vína
- 1 pomeranč
- 50 g másla
- 3 šalotky
- 5 snítek hladkolisté petrželky
- muškátový oříšek
- 1 menší celer
- 200 g créme fraiche
- mletý pepř a sůl
1. Sušené ovoce namočte do 100 ml vína a nechte alespoň půl hodiny bobtnat. Důkladně očistěte pomerančovou kůru a odkrojte z ní blánu. Pak ji na 2 minuty vložte do vroucí vody, vyjměte a vymačkejte. Sušené ovoce slijte a víno uschovejte.
2. Na plátku másla orestujte najemno nasekané šalotky. Přilijte zbytek (50 ml) vína. Až se odpaří, vmíchejte jemně nasekanou petrželku, ochuťte muškátovým oříškem, solí, pepřem.
3. Maso rozkrojte na velké tenké pláty, osolte a opepřete. Doprostřed rozložte šalotky, jemně nasekanou pomerančovou kůru a většinu ovocné směsi. Pevně zarolujte a převažte provázkem.
4. Ve vhodném kastrolu rozehřejte zbytek másla a maso na něm krátce ze všech stran opečte. Kastrol zakryjte poklicí, dejte do trouby vyhřáté na 200 °C a pečte asi 30 minut. Pak k masu přidejte zbylé ovoce a víno, ve kterém se máčelo, a pečte bez poklice ještě asi 10-15 minut.
5. Mezitím oloupejte celer, nakrájejte ho na kousky, uvařte v osolené vodě doměkka, slijte a rozšťouchejte s crème fraîche na pyré.
6. Hotovou panenku nakrájejte na plátky a podávejte s celerovým pyré.
Vyzkoušejte i další recepty se sušenými švestkami:
Bábovka s mákem a sušenými švestkami
Švestková bublanina nikdy nezklame: