Citronový meringue pie: Odhalte tajemství nadýchaného dezertu se sněhovou čepicí, který se rozplývá na jazyku

15. listopadu 2024 • 04:58

Představte si dezert, který už po jedné lžičce roztančí vaše chuťové buňky. Ano, řeč je o citronovém meringue pie. Jakmile se vám na jazyku rozplyne jeho jemně křupavý základ, krémová citronová náplň a nadýchaná sněhová peřinka, pochopíte, proč je tak oblíbený. Je zkrátka jedním z těch koláčů, které člověk buď miluje, nebo… ho ještě neochutnal.

Citronový meringue pie je doslova dezert s překvapením. Zvenčí možná vypadá jako obyčejný koláč, ale když ho rozkrojíte a ochutnáte, čeká vás doslova symfonie chutí. Jeho základem je především dobře vyšlehaná pěna. Meringue totiž není jen tak ledajaká sladká čepička. A o co že se vlastně jedná?

Meringue v podobě úžasně lehkých Pavlova minidezertů můžete zkusit i podle videa:

Video se připravuje ...

Meringue není jen sněhová pusinka

Meringue v základu vzniká vyšleháním bílků s cukrem. Tento dezert se těší velké popularitě zejména ve Francii, Švýcarsku a Itálii, kde se používá jako základ pro různé koláče, dorty a další dezerty. Příprava nadýchané bílkové hmoty je kulinářská technika, která vyžaduje preciznost a určité znalosti pro dosažení správné konzistence a textury.

Triky pro perfektní meringue

Úspěch meringue závisí na několika klíčových faktorech. Nejprve je důležité, aby bílky byly zcela čisté a neobsahovaly žádné zbytky žloutku, který by bránil vyšlehání. Měly by také mít pokojovou teplotu. Přidání špetky soli nebo několika kapek citronové šťávy napomáhá stabilitě pěny. Cukr by se měl přidávat postupně, aby se dobře rozpustil a dosáhlo se požadovaná konzistence.

Meringue v dezertech

Našlehaná sněhová pěna meringue je skvělá sama o sobě jako křupavý zákusek, například v podobě klasických pusinek, ale také jako základ pro různé vrstvené dorty, např. Pavlova a francouzské tarte au citron. Můžete ji kombinovat s ovocem, šlehačkou nebo krémem, což vytváří lehký, ale zároveň intenzivně sladký zážitek.

Odkud pochází lemon meringue pie?

Vynález meringue je připisován francouzským a švýcarským kuchařům 18. století. Samotný koláč, který kombinuje citronovou náplň a meringue, však vznikl až o něco později ve Spojených státech. První recepty na citronové koláče se objevily na začátku 19. století, kdy se v Americe začaly hojně používat citrony a cukr. Tato kombinace byla oblíbená jak pro svou svěžest, tak pro kontrast mezi sladkostí a kyselostí, což byl inovativní přístup ve srovnání s tradičně sladkými dezerty.

Citronový meringue pie Citronový meringue pie • Autor: iStock

Jak na dokonalý koláč?

Pravá výzva u citronového meringue pie je především již zmíněná pěna. Vyšlehané bílky s cukrem musí dosáhnout dokonalé hustoty a lesku, a přitom se nesmí sesunout při pečení. Švýcaři a Italové mají dokonce své vlastní metody, jak meringue připravit – od šlehání nad horkou vodní lázní až po svařování cukru s vodou na sirup, který se postupně během šlehání přilévá k bílkům. Pokud pokoříte meringue, a není to zas až tak složité, zbytek už zvládnete poměrně snadno. Zkuste si připravit citronový meringue pie podle našeho receptu:

Citronový meringue pie

Ingredience:

Na těsto:

  • 110 g hladké mouky plus něco navíc na vyválení
  • špetka soli
  • 25 g změklého másla, nakrájeného na menší hrudky
  • 25 g změklého čistého sádla, nakrájeného na malé hrudky

Na náplň:

  • nastrouhanou kůru a šťávu ze 2 velkých citronů
  • 3 rovné lžíce kukuřičné mouky
  • 50 g moučkového cukru
  • 3 velké žloutky
  • 40 g másla

Na meringue:

  • 3 velké vaječné bílky
  • 175 g moučkového cukru

Lemon meringue pie Lemon meringue pie • Autor: iStock

Postup:

1. Nejprve prosejte mouku a špetku soli do velké mísy. Poté přidejte máslo a sádlo a pouze konečky prstů lehce vetřete oba tuky do mouky. Když je vše rozdrobené, podlijte lžící vody. Začněte těsto míchat plochým nožem a poté dokončete rukama. Přidejte několik kapek vody, dokud nezískáte hladké těsto. Poté jej vložte do plastového sáčku a nechte 30 minut odpočinout v ledničce.

2. Poté těsto přeneste na rovnou, lehce pomoučněnou plochu, vyválejte z něj kulatý tvar asi o 1 cm větší, než je okraj formy a přeneste ho do formy. Ze zbytku těsta udělejte dlouhý proužek široký 1 cm, navlhčete okraj formy vodou a proužek kolem něj dobře přitlačte. Poté těsto po celém povrchu propíchejte vidličkou. Formu položte na plech a pečte v troubě předehřáté na 200 °C 20–25 minut. Poté vyjměte korpus z trouby a snižte teplotu na 150 °C.

3. Mezitím si připravte náplň. Do džbánu odměřte 275 ml studené vody a do misky nasypte kukuřičnou mouku a cukr. Přidejte tolik vody, abyste mohli kukuřičnou mouku rozmíchat na hladkou pastu. Poté nalijte zbytek vody spolu s nastrouhanou citronovou kůrou do malého hrnce. Přiveďte k varu a postupně nalijte na kukuřičnou mouku a míchejte, dokud nebude hladká. Pak vraťte směs do hrnce a za stálého míchání přiveďte zpět k varu. Asi minutu povařte, stále míchejte. Poté pánev stáhněte z plotny a zašlehejte žloutky, citronovou šťávu a nakonec máslo. Citronovou směs nalijte na předpečený korpus a rovnoměrně ji rozetřete.

5. Na meringue ušlehejte v míse bílky, dokud nevytvoří tuhé špičky. Poté zašlehejte postupně cukr, dokud se vše nespojí. Pak na koláč naneste lžící meringue až po okraj a pomocí nože je vytvarujte do špiček. Můžete je nanést i formou pusinek poskládaných těsně vedle sebe. Pečte v troubě asi 45 minut, dokud se nezačne sněhová čepice zabarvovat do světle zlatavé barvy. 

Víte, jak udělat klasické sněhové pusinky?

Video se připravuje ...

Autor: Michaela Láchová