Bezlepkové vánoční cukroví: Linecké, tatranské pracny i rumové kuličky

7. prosince 2018 • 00:00

Trpíte celiakií, ale nechcete se kvůli bezlepkové dietě ochudit o klasické vánoční cukroví? Běžnou mouku, ovesné vločky nebo piškoty zakoupíte i v bezlepkové variantě a spoustu receptů můžete připravit i s pomocí dalších alternativ v podobě mletých oříšků nebo strouhaného kokosu. Podívejte se na ty nejlepší recepty na bezlepkové cukroví. 

Klasika bez lepku není nereálné přání a výměnu klasické mouky za bezlepkovou v těchto receptech vůbec nepoznáte. Celý postup a recept zobrazíte kliknutím na konkrétní název pokrmu.

Bezlepkové perníčky

Bez perníčků, které vám při pečení provoní celý byt, by vánoční svátky postrádaly své kouzlo. I když do Vánoc zbývá necelý měsíc, perníčky potřebují čas, aby se odležely, proto je upečte s předstihem už teď! Bezlepkové perníčky snadno vytvoříte tak, že hladkou mouku nahradíte svou oblíbenou bezlepkovou, například Jizerkou.

Medvědí pracny z bezlepkové mouky

Při vzpomínce na pracny, medvědí tlapky nebo také pracky se všem důvěrně vybaví plnění kulatých formiček, do kterého se rády zapojují i děti. Aby se pracny alias medvědí tlapky stihly do Štědrého dne odležet, pusťte se do pečení už o prvním adventu. Při přípravě těsta zkuste mouku nahradit bezlepkovou a vytvořte si tak bezlepkové pracny.

Bezlepkové linecké cukroví

Linecké cukroví patří k osvědčené klasice, která o Vánocích nesmí chybět na žádném stole. Křehké vláčné těsto se sladkou náplní v podobě kvalitní marmelády chutná snad každému. Pomocí nejrůznějších vykrajovátek můžete vytvořit i nápadité tvary, a sklidit tak úspěch za kreativitu i u těch nejmenších. Překvapte letos lineckým bez lepku i ty, kteří klasické linecké nemohou. Uvidíte, že nepoznáte rozdíl.

Vosí hnízda z bezlepkových piškotů

Z tradičních druhů nepečeného vánočního cukroví patří mezi nejpopulárnější vosí hnízda, přezdívaná také úly. Lahodný krém jako náplň můžete připravit i bez rumu a piškoty nahraďte bezlepkovými. Pokud nechcete každoročně při jejich výrobě tlouct formičkou do stolu, neztrácejte čas různými fígly a vyměňte formičku za takovou, kterou jednoduše otevřete.

Jednoduché bezlepkové cukroví: rumové kuličky

S piškoty bez lepku můžete pracovat i při výrobě rumových kuliček.Ty snadno připravíte i na poslední chvíli a jejich složení si upravíte dle svých chutí. Máte raději rumové kuličky o něco čokoládovější? Piškoty nahraďte mletými vlašskými oříšky a pořádnou porcí čokolády. 

Sněhové pusinky jsou krásné a bez mouky

Nadýchané a křehké sněhové pusinky jsou ozdobou každého talíře s vánočním cukrovím. K jejich přípravě potřebujete jen dvě suroviny, a tak je zvládne každý začátečník. Pro větší úspěch ozdobte pusinky čokoládou nebo použijte gelové barvivo. A pokud si troufáte i na náplň, vyzkoušejte pusinky s kávovým krémem.

Skvělé bezlepkové cukroví jsou také sváteční kokosky. Vyberte si některý z těchto receptů >>>

Autor: Veronika Duží