Samosběr jahod: Kde nasbírat jahody za poloviční cenu, než koupíte v obchodě

29. května 2020 • 12:00

Není nad čerstvé jahody. Sladké, šťavnaté, voňavé, plné chuti a navíc vlastnoručně natrhané. Pokud nemáte vlastní zahrádku, můžete se vydat na jahodovou plantáž. Ušetříte tak minimálně polovinu ceny toho, co stojí v obchodě. A navíc budete mít jistotu, že si domů přinesete skutečně čerstvé a navíc české jahody.

 

K červnu jahody neodmyslitelně patří. Přichází s nimi léto a také všechny ty báječné jahodové pochoutky. Pokud ale člověk nemá zahradu nebo má vyšší spotřebu, protože si chce jahody ještě zavařit či zamrazit na zimu, může vyrazit na jahodovou plantáž jahody si natrhat. A ještě si na nich při tom pochutnat. Sníst tam totiž můžete libovolné množství, což se bude líbit hlavně dětem.

Kromě toho, že jsou jahody z plantáže stoprocentně čerstvé, dá se na nich i výrazně ušetřit. Zatímco v obchodech stojí kilo jahod 95 Kč a více, na plantážích cena začíná na 50 Kč za kilogram, a to hned v několika krajích. V Praze je cena zatím 60 Kč za kilo, nejdražší jsou jahody v Ústeckém kraji, kde za kilo zaplatíte 69 Kč. Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/samosber-jahod-kde-si-nasbirat-jahody-a-usetrit-prehled-mist-v-cele-cr A jestli nemáte čas si jahody natrhat, vyrazte si je na jahodovou farmu aspoň koupit. Řada z nich nabízí vedle samosběru i prodej již natrhaných plodů. V tom případě ale počítejte s podstatně vyšší cenou.

Kam vyrazit na samosběr?

Níže najdete seznam všech oblíbených míst v České republice. Informace jsou platné ke dni 30. 5. 2020. Tam, kde zatím samosběr nezačal, cenu neuvádíme. Stejně tak u plantáží, které současnou cenu nemají na stránkách zveřejněnou. Aktuální informace týkající se ceny, adresu i otvírací dobu se dozvíte při prokliku přímo na stránkách jednotlivých plantáží.

Hlavní město Praha

Středočeský kraj

Jihočeský kraj

Plzeňský kraj

Karlovarský kraj

Ústecký kraj

Liberecký kraj

 • Sempra Turnov
  Samosběr zatím nebyl zahájen.
  Za kolik: 50 Kč/kg (samosběr)*

Královéhradecký kraj

Pardubický kraj

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Olomoucký kraj

Zlínský kraj

Moravskoslezský kraj

 • Farma Lička
  Za kolik: 45 Kč/kg (samosběr)*
 • Slezská farma
  Jahody jsou bohužel pro rok 2020 beznadějně vyprodané! Pro ty, kteří nejsou objednaní na samosběr nebo nemají objednané nasbírané jahody, už nejsou další volná místa.
 • Zahradní centrum Komárov
  Za kolik: 49 Kč/kg (samosběr)*

Poznámka:
Vždy sledujte aktuální informace na webech či facebookových stránkách jednotlivých jahodových plantáží. Počasí si s námi totiž letos pěkně zahrává. Pozor i na termíny samosběrů. Ty neprobíhají každý den, pokud je větší množství zájemců, červené plody se vysbírají a na dozrání dalších se musí pár dní počkat. S návštěvou již otevřených plantáží ale dlouho neváhejte, aktuální tropické teploty totiž výrazně zkrátí dobu sklizně. Doporučujeme proto zajet si nasbírat jahody co nejdříve!

Informace o cenách označené "*" jsou orientační, jedná se o ceny z roku 2019.

Ty nejlepší recepty na jahodové pochoutky!

Kromě oblíbených jahod se šlehačkou nebo s cukrem a smetanou si k odpolední svačince můžete připravit třeba jahodový pohár a zavzpomínat na dětství. Nejen děti si k obědu rády pochutnají na jahodových knedlících. Pusťte se do prvních letošních tvarohových knedlíků s jahodami nebo připravte knedlíky kynuté. K snídani nebo kávě si pak můžete dát třeba bublaninu s jahodami, jahodový koláč s krémem nebo sypaný jahodovorebarborový koláč. K osvěžení v parných letních dnech se pak skvěle hodí třeba nepečený jahodový dort a sklenka ledového jahodového koktejlu.

Chystáte-li se na domácí jahodový džem, připravte ho podle tohoto osvědčeného receptu >>>

Autor: Lenka Chvostová