Samosběr jahod: Kde nasbírat jahody za poloviční cenu, než koupíte v obchodě

10. června 2022 • 00:00

Není nad čerstvé jahody. Sladké, šťavnaté, voňavé, plné chuti a navíc vlastnoručně natrhané. Pokud nemáte vlastní zahrádku, můžete se vydat na jahodovou plantáž. Ušetříte tak minimálně polovinu ceny toho, co stojí v obchodě. A navíc budete mít jistotu, že si domů přinesete skutečně čerstvé a navíc české jahody.

 

K červnu jahody neodmyslitelně patří. Přichází s nimi léto a také všechny ty báječné jahodové pochoutky. Pokud ale člověk nemá zahradu nebo má vyšší spotřebu, protože si chce jahody ještě zavařit či zamrazit na zimu, může vyrazit na jahodovou plantáž jahody si natrhat. A ještě si na nich při tom pochutnat. Sníst tam totiž můžete libovolné množství, což se bude líbit hlavně dětem.

Video se připravuje ...

Kromě toho, že jsou jahody z plantáže stoprocentně čerstvé, dá se na nich i výrazně ušetřit, a to i přesto, že na většině míst cena stoupla, někde i o desítky korun za kilogram. Zatímco v obchodech stojí kilo jahod i 200 Kč, na plantážích cena začíná na 50 Kč za kilogram, a to hned v několika krajích. A jestli nemáte čas si jahody natrhat, vyrazte si je na jahodovou farmu aspoň koupit. Řada z nich nabízí vedle samosběru i prodej již natrhaných plodů. V tom případě počítejte s vyšší cenou, která je mnohde ale stále nižší než v obchodech, a navíc máte jistotu, že jsou jahody opravdu čerstvé.

Kam vyrazit na samosběr?

Níže najdete seznam všech oblíbených míst v České republice. Informace jsou platné ke dni 7. 6. 2022. Aktuální informace týkající se ceny, adresu i otvírací dobu se dozvíte při prokliku přímo na stránkách jednotlivých plantáží.

Hlavní město Praha

Středočeský kraj

Jihočeský kraj

Plzeňský kraj

Karlovarský kraj

Ústecký kraj

 • Farma Stebno
  Samosběr bude zahájen 8. 6. 2022 od 8 hodin.
  Za kolik: 65 Kč/kg (samosběr)
 • Zahrada Svádov
  Informace o samosběru zatím nejsou uvedeny.
 • Sady Louny
  Plantáže Žatec, Most, Chomutov
  Za kolik: 75 Kč/kg (samosběr), 120 Kč/kg (natrhané)
 • Jahodárna Brozany
  Za kolik: 69 Kč/kg (samosběr)

Liberecký kraj

 • Sempra Turnov
  Termíny samosběru jsou zveřejňovány na webu.
  Za kolik: 60 Kč/kg (samosběr)

Královéhradecký kraj

 • Agrodružstvo Lhota pod Libčany
  Termíny samosběru jsou zveřejňovány na webu.
  Za kolik: 60 Kč/kg (samosběr)
 • Jahody Piletice
  Termíny samosběru jsou zveřejňovány na webu.
  Za kolik: 85 Kč/kg (samosběr)
 • Ovocnářství Hlaváček
  Samosběr od 8. 6. 2022 od 7 hodin.
  Za kolik: 60 Kč/kg (samosběr), 90 Kč/kg (natrhané)
 • Jahodárna Čejkovice
  Termíny samosběru jsou zveřejňovány na webu, je nutná rezervace.
  Za kolik: 60 Kč/kg (samosběr), 156 Kč/kg (natrhané)

Pardubický kraj

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Olomoucký kraj

Zlínský kraj

Moravskoslezský kraj

 • Farma Lička
  Za kolik: 65 Kč/kg (samosběr), je nutná online rezervace předem
 • Slezská farma
  Jahody jsou bohužel pro rok 2022 beznadějně vyprodané! Pro ty, kteří nejsou objednaní na samosběr nebo nemají objednané nasbírané jahody, už nejsou další volná místa.
 • Zahradní centrum Komárov
  Za kolik: 60 Kč/kg (samosběr)

Poznámka:
Vždy sledujte aktuální informace na webech či facebookových stránkách jednotlivých jahodových plantáží. Pozor i na termíny samosběrů. Ty neprobíhají každý den, pokud je větší množství zájemců, červené plody se vysbírají a na dozrání dalších se musí pár dní počkat. Také pokud je deštivé počasí, většina plantáží má zavřeno. S návštěvou již otevřených plantáží dlouho neváhejte. Doporučujeme zajet si nasbírat jahody co nejdříve!

 

Ty nejlepší recepty na jahodové pochoutky!

Kromě oblíbených jahod se šlehačkou nebo s cukrem a smetanou si k odpolední svačince můžete připravit třeba jahodový pohár a zavzpomínat na dětství. Nejen děti si k obědu rády pochutnají na jahodových knedlících. Pusťte se do prvních letošních tvarohových knedlíků s jahodami nebo připravte knedlíky kynuté. K snídani nebo kávě si pak můžete dát třeba bublaninu s jahodami, jahodový koláč s krémem nebo sypaný jahodovorebarborový koláč. K osvěžení v parných letních dnech se pak skvěle hodí třeba nepečený jahodový dort a sklenka ledového jahodového koktejlu.

Chystáte-li se na domácí jahodový džem, připravte ho podle tohoto osvědčeného receptu >>>

Autor: Lenka Chvostová, red