Ocet: Kuchyňská banalita? Kdepak! Víte, kolik je druhů a který se na co hodí?

30. května 2022 • 00:00

Většina octů využívaných v gastronomii se skvěle hodí do salátů. Přesto nesmíte opomenout i jiné druhy, které mají širší využití. Dnešní trh nabízí mnoho druhů, které mají nepřeberné množství využití. Vyberte ten, který vám sedne nejlépe, a doveďte obyčejné pokrmy k dokonalosti!

Kvasný lihový ocet

Klasika, kterou nemůžeme postrádat při zavařování v letních měsících. Okurky a další nakládané delikatesy by se bez něj zkrátka neobešly. Další přidanou hodnotou kvasného lihového octa je čištění vodního kamene a nejrůznějších šmouh. Ne nadarmo je považován za nejlepší úklidový prostředek!

Video se připravuje ...

Vinný ocet

Vždy záleží na druhu vína, ze kterého se ocet vyrábí. Existuje bílý vinný ocet, růžový i červený. Báječně poslouží při přípravě zálivek do salátů, domácí majonézy, ryb nebo k dochucení různých přílohových omáček. Používá se hlavně ve střední Evropě a Středozemí.

Ovocný ocet

Mezi ovocnými octy najdete nejčastěji jablečný, malinový nebo rybízový. Oceníte je nejen jako přísadu do salátů. Jejich chuť je nasládlá a nakyslá po ovoci. Ten nejznámější jablečný je výraznější a vyráběný z jablečného moštu.

Balzamikové octy

Balzamikový ocet si dává načas, jelikož zraje několik let v dřevěných sudech. Zvláštní druh octa se vyrábí v italské Modeně z vylisovaných hroznů. Hodí se také do salátů, na rizoto či čerstvé sýry.  

Rýžový ocet

Rýžový ocet zaručeně znáte z tradičních asijských restaurací. Bývá využíván na sushi rýži, do salátových zálivek, polévek i dalších pokrmů. Vyrábí se z fermentované rýže nebo rýžového vína. Nejpopulárnější je především v Číně!

Ocet z růží

Ocet z růží mile překvapí při dochucení nejrůznějších dezertů i ovocných a zeleninových salátů. Tuto delikatesu můžete ovonět ještě čerstvou levandulí.

Suroviny:

  • 1 l bílého vinného octa
  • 3 hrsti lístků růže

Postup:

1. Můžete-li si vybrat druh růže, sáhněte po tom nejvoňavějším. Květy propláchněte studenou vodou a nechte okapat. Vložte je do nádoby a zalijte octem.

2. Asi za 3 až 4 týdny můžete ocet přefiltrovat do sklenic.

Doma si také snadno můžete vyrobit růžovou vodu >>>

Video se připravuje ...

Autor: DF