Přírodní barvení vajíček cibulí, červenou řepou i kurkumou: Zkuste to letos bez chemie!
Velikonoce jsou tu a s nimi i tradiční barvení velikonočních vajíček. Víte ale, že nemusíte používat jen zářivé barvy z drogerie plné chemie? Vyzkoušejte osvědčené triky našich předků a vajíčka tentokrát obarvěte tím, co běžně máte v kuchyni a ve spíži. Poradíme vám, jak docílíte krásných pastelových barev.
Naše babičky neměly k dispozici kupované sáčky s práškovými barvami na vajíčka ani tubičky s těmi gelovými, přesto měly vždy pro koledníky v ošatce připravenou pestrou výslužku. Uměly si totiž poradit. Dobře věděly, že všemocná příroda kolem nás jim barvy nabízí, stačí jen vědět, kam sáhnout. Využijte jejich zkušeností a inspirujte se. Velikonoční košík také můžete oživit několika křepelčími vajíčky.
Odmastit skořápku je základ
Abyste měli jistotu, že se vám vajíčka obarví na co nejtmavší odstín a také rovnoměrně, použijte vajíčka s bílou skořápkou a nezapomeňte je před vložením do barvicího roztoku důkladně odmastit. Skvěle poslouží například obyčejný přípravek na mytí nádobí. Pokud se potřebujete zbavit červeného razítka z bílé skořápky, použijte kapku jemného tekutého písku a houbičku nebo hadřík. Vejce pak dobře opláchněte čistou vodou.
Jak připravit roztok na barvení vajíček
Ať už se chystáte vajíčka obarvit na jakoukoli barvu, základní roztok je vždy stejný. Připravíte ho tak, že do malého hrnce nalijete 3/4 litru vody a přisypete požadovanou surovinu na barvení (například kurkumu, nakrájené zelí, nastrouhanou syrovou červenou řepu...). Směs promíchejte, přiveďte k varu a nechte vařit 15-30 minut (čím déle směs budete vařit, tím bude barva sytější). Poté nálev sceďte, nalijte zpět do hrnce nebo do zavařovací sklenice a nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Před barvením do roztoku ještě přidejte lžíci octa a dobře rozmíchejte.
Pokud se chystáte barvit větší množství vajec ve větším kastrolu, použijte samozřejmě více vody a potřebné množství octa si vynásobte.
Z cibulových slupek získáte nádherné odstíny hnědé
V případě, že máte vajíčka předvařená, vložte je do připraveného barvicího roztoku, který je vychladlý na pokojovou teplotu. Důležité je, aby byla ponořená celá. Platí, že čím víc barvicí ingredience použijete a čím déle v roztoku vajíčka necháte, tím bude výsledný odstín tmavší. Nebojte se je proto v lázni nechat klidně přes noc.
Chcete-li barvit syrová vajíčka, vložte je do připraveného svařeného barvicího roztoku a deset minut je povařte. Pak vejce vyndejte a ihned je zchlaďte v ledové vodě.
Obarvená vajíčka nakonec potřete tukem, aby se krásně leskla a barva byla výraznější. Použít můžete třeba sádlo.
Jakou barvu si vyberete?
Modrá barva
Modré barvy docílíte, když použijete nadrobno nakrájené červené zelí. Na tmavě modrou obarví skořápky šťáva z borůvek. Použít můžete klidně ty mražené.
Růžová barva
Nádherný růžovočervený nádech dodá skořápce obyčejná nastrouhaná červená řepa. Pokud vejce v nálevu necháte déle, dostane se na škále klidně až na tmavě růžovou nebo vínovou barvu.
Hnědá barva
Zlatavě hnědé barvy docílíte cibulovými slupkami. Na hnědočervenou použijte slupky z červené řepy. Když chcete mít vajíčka tmavě hnědá, použijte černý čaj nebo mletou kávu.
Barvení vajíček bez chemie bude bavit i ty nejmenší.
Žlutá barva
Pokud chcete mít opravdu sytě žlutá vajíčka, kupte si kurkumu. Seženete ji mletou v každém supermarketu mezi pytlíky s kořením.
Zelená barva
Pokud chcete dosáhnout sytě zelené barvy, zahrajte si na malého chemika. Vejce nejprve připravte v nálevu z kurkumy a poté je vložte do barviva z červené řepy. Nechte odstát podle libosti, než se vám bude odstín zelené líbit.
Co znamenají čísla na vejcích a jak poznat, že jsou čerstvá?
Zdroj: Recepty.cz, časopis F.O.O.D., Ekokoza.cz, Zápisník pana Cuketky