Nejlepší koktejly pro silvestrovskou noc: 6 receptů, které zvládnete i doma

31. prosince 2020 • 00:00

Chystáte se slavit příchod nového roku s přáteli? Připravte jim party, na kterou hned tak nezapomenou. Pohostěte je jednoduchými míchanými drinky, do jejichž přípravy se v rámci společné zábavy klidně mohou zapojit. Vybrali jsme pro vás pár receptů na nejlepší domácí koktejly, které zvládnete namíchat levou zadní.

Pestrou nabídku koktejlů najdete v každém baru i ve většině restaurací. Jejich konzumace se ale poměrně prodraží. Na přípravě těch nejoblíbenějších přitom není nic složitého. Vystačíte si s obvyklými ingrediencemi, šejkrem a běžným kuchyňským náčiním. Celý recept a postup zobrazíte kliknutím na název nápoje v textu.

Koktejl Mai-Tai

Za exotickým názvem, který je polynéský a znamená „ten nejlepší“, se ukrývá chutný míchaný nápoj, jehož základem jsou dva kvalitní rumy, nejlépe jamajské, a to tmavý i světlý. Dále nemůže chybět čerstvě vylisovaná šťáva z pomerančů a citronů, modrý likér Curacao, ochucený sušenými slupkami netradičního citrusového ovoce s názvem laraha, a mandlový sirup. Podávat koktejl Mai-Tai můžete v podstatě v jakékoliv sklenici, ozdobený koktejlovou třešní a lístky čerstvé máty. Pokud ale chcete být originální, naservírujte ho hostům ve vydlabaném ananasu.

Whiskey sour

Recept na další z lahodných koktejlů pochází z dávné historie. Míchali si ho totiž britští námořníci v 18. století na svých dlouhých plavbách, aby předešli kurdějím. Jeho příprava je úplně snadná. Potřebovat budete jen bourbon, čerstvou limetkovou či citronovou šťávu a cukrový sirup, přidat můžete ještě syrový bílek, není to ale podmínkou. Do koktejlu se dává pro napěnění. Ingredience vložte do šejkru spolu s ledem, protřepte a přeceďte do sklenice. Whiskey sour podávejte na ledu nebo jen tak, dozdobte plátkem limetky, případně koktejlovou třešní.

Sex on the beach

Na pláž rozpálenou žhnoucím letním sluncem vás přenese další z oblíbených koktejlů, který se zrodil na Floridě. Je sladký a osvěžující zároveň. Jeho specifikem je použití voňavého broskvového likéru, případně broskvové vodky, kvalitní čisté vodky, pomerančového džusu a rudé grenadiny, což je sirup z granátových jablek, specifický výrazně červenou barvou a hořkosladkou chutí. Sex on the beach se podává na ledu, v dlouhé sklenici ozdobené plátkem pomeranče a nezbytnou koktejlovou třešní.

Daiquiri

Muži často dávají přednost koktejlu z bílého rumu, který rád popíjel americký spisovatel Ernest Hemingway. Na přípravu pravého daiquiri vám stačí pouhé tři ingredience. Kvalitní, nejlépe kubánský rum, čerstvě vylisovaná limetková šťáva nebo limetkový džus a cukrový sirup. Ten připravíte tak, že rozpustíte 100 gramů cukru v decilitru studené vody, pomalu přivedete k varu a poté necháte vychladnout. Všechny ingredience pak už jen v šejkru spolu s drceným ledem dobře promíchejte a přes sítko nalijte do koktejlové sklenice. Existuje ale i barevná „dámská“ verze tohoto koktejlu, jíž je jahodové daiquri s jahodovým sirupem a čerstvými jahodami.

Cosmopolitan

Dámy naopak raději sáhnou po sklence s narůžovělým osvěžujícím a voňavým koktejlem, který proslavily především hrdinky slavného seriálu Sex ve městě. Jeho základem je kvalitní čistá vodka, hořkosladký francouzský likér Cointreau s chutí pomerančů, kardamomu a muškátového oříšku, hořkokyselý brusinkový džus a čerstvě vylisovaná limetková šťáva. Cosmopolitan se podává zásadně bez ledu, v namrazené sklence na Martini ve tvaru do písmene „V“, takzvané koktejlce, ozdobený spirálou čerstvé pomerančové kůry, případně plátkem pomeranče, limetky či citronu. A nezapomeňte na brčko.

Další silvestrovské recepty a inspiraci najdete v lednovém čísle časopisu F.O.O.D. Koupit jednotlivé číslo nebo celé předplatné můžete přímo ZDE >>>

Už máte lednové číslo časopisu F.O.O.D.? Už máte lednové číslo časopisu F.O.O.D.? • Autor: F.O.O.D.

Autor: Lenka Chvostová