Mlsejte rozinky jako naše babičky! Pasta z nich je skvělý životabudič
Víte, čím naše babičky zaháněly chuť na sladké? Většinou sezonním nebo sušeným ovocem. Jedno ovoce – rozinky – však patřilo mezi velice oblíbené, které často používaly nejen do buchet, ale i jako pochoutku. Vyzkoušejte také mlsat jako za starých časů, abyste si upevnili zdraví.
Odkud rozinky pocházejí?
Rozinky mlsali již například staří Egypťané či Féničané, kteří znali, jak uchovávat potraviny a ovoce pomocí slunečního záření a teplého vzduchu. Při svých výpravách rozinky dovezli i do západních zemí. Rozinky se tak staly oblíbenou pochoutkou, a tím se začal zdokonalovat nejen proces jejich sušení, ale došlo i k výběru vhodných odrůd hroznů.
Rozinky budete potřebovat i při pečení vánočky:
Za rozinky se dal koupit otrok
Zajímavostí je, že staří Řekové a Římané používali rozinky jako směnné platidlo. Z archeologických pramenů známe, že se dvě sklenice rozinek daly vyměnit za jednoho otroka. O zdravotních a nutričních výhodách tohoto ovoce se přesvědčili i mořeplavci, kteří si rozinky brali na zámořské výpravy, aby jim dodávaly energii a potřebné vitaminy. A například astronaut Scott Carpenter si je dokonce vzal s sebou na svoji vesmírnou cestu.
Rozinky, nebo hrozinky?
Název pochází z německého Rosinen (odvozeného z latinského recemus, které označovalo vinné bobule). U nás byl původně správný výraz rozinky, hovorově se jim však často říkalo hrozinky jako odvozenina od hroznů, ze kterých se vyrábějí. Název hrozinky byl natolik rozšířený, že Pravidla českého pravopisu nakonec přijala za správný i tento výraz. Rozdíl v názvu je především krajový. Zatímco v Čechách se říká rozinky, na Moravě uslyšíte spíš hrozinky nebo hrozenky. Pravopisně je tedy správné rozinky i hrozinky.
Rozinky jako životabudič
Rozinky jsou doslova nabité zdraví prospěšnými látkami, například vitaminy C, A, B a E. Mají vysoký podíl vlákniny, kyseliny listové a antioxidantů. Stopové prvky draslík, zinek, železo, fosfor, selen, jod, vápník a další podporují činnost srdce a předcházejí osteoporóze, protože udržují kosti a svaly v dobré kondici. Dále obnovují buňky, snižují krevní tlak, upravují peristaltiku střev, oddalují stárnutí a jsou prevencí očních chorob. Jejich účinky ocení především lidé po čtyřicítce a všichni, kteří provozují fyzickou aktivitu. Naše babičky dobře věděly, že jsou rozinky velkým životabudičem a udržují jejich zdraví a aktivitu.
Kolik jich denně sníst?
Sušené rozinky obsahují velké procento fruktózy. Při jejich konzumaci je tedy dobré si pohlídat množství. To platí především u lidí, kteří potřebují omezit příjem sacharidů a kalorií. Uvádí se, že při sušení dojde v rozinkách (podobně jako i v ostatním ovoci) až k pětinásobné koncentraci sacharidů. Na běžné mlsání tedy stačí menší hrst sušených hroznových bobulek. Máte-li však před sebou fyzický výkon, množství můžete zvýšit.
Rozinky, sultánky nebo korintky
Obecně se rozinky dělí podle velikosti, odrůdy hroznového vína, původu a barvy:
Sultánky jsou sušené hroznové bobule bez jadérek. Většinou pocházejí ze zelené odrůdy hroznů Thompson. Jsou menší, mají žlutou barvu, proto se jim říká zlaté, a jsou velmi sladké. Před sušením se někdy máčejí do olejového roztoku, aby se proces sušení urychlil.
Rozinky se suší déle, proto je jejich barva tmavá. Chuťově jsou sladké a měkké. Mají větší tvar než ostatní druhy.
Korintky nemají jadérka a jsou tmavé. K jejich přípravě se používá odrůda Black Corinth, od toho je odvozený jejich název. Někdy se jim také říká rybíz a proces sušení trvá kolem tří týdnů. Jsou sladké a výborné pro přímou konzumaci.
Vyrobte si rozinkovou pastu
Rozinky se obvykle používají do buchet nebo dezertů. Zkuste si z nich vyrobit jednoduchou pastu, kterou můžete přímo konzumovat nebo ji přidávat do jogurtů, smoothie a dalších pokrmů. Pokud si ji namažete na chleba s máslem místo marmelády, obsažené lipofilní vitaminy (rozpustné v tucích) se lépe vstřebají a váš organismus z nich bude mít větší užitek.
Jak na rozinkovou pastu
250 g rozinek (je jedno, jaký druh zvolíte) namočte přes noc do vody a dejte na chladné místo. Až rozinky nabobtnají, rozmixujte je na pastu, kterou si uložte v uzavíratelné sklenici do chladničky, kde vydrží tři dny. Postupně ji odebírejte do oblíbených pokrmů nebo nápojů. Pokud byste si chtěli pastu vylepšit, rozmixujte namočené rozinky s namočenými mandlemi nebo svými oblíbenými ořechy. Pro chuť a vůni přidejte trochu mleté skořice.
Rozinky využijete i v těchto receptech: