Koláč s rybízem a cukrovým sněhem: 100 let starý recept podle slavné kuchařky Sandtnerové

17. srpna 2020 • 00:00

Koláče z plechu s letním ovocem milují děti i dospělí. A protože je sezóna rybízu, vybrali jsme tentokrát sto let starý recept z pera populární kuchařky Marie Janků Sandtnerové na jednoduchý, ale lahodný koláč, který se doslova rozplývá na jazyku.

Její kuchařské knihy byly pro naše babičky doslova Bible. V mnoha rodinách se dodnes dědí z generace na generaci a na recepty z nich nedá řada hospodyněk dopustit. Jsou totiž psané tak, že je pochopí i začátečník a pokrmy připravované podle nich se vždycky podaří. Určitě proto stojí za vyzkoušení. Věděli jste, že Marie Janků Sandtnerová, která byla občanským povoláním učitelka, byla ve své době také uznávanou propagátorkou zdravé výživy? Její kuchařky se dočkaly mnoha vydání a některých z nich v knihkupectvích seženete i dnes. Stále je po nich totiž poptávka.

Recept z její kuchařky na vynikající rybízový koláč na plech určitě uvítáte. Kombinace jemného a nadýchaného těsta vonícího vanilkou, příjemně osvěžujícího nakyslého červeného rybízu a sladké a křehké sněhové vrstvy vás doslova vystřelí do gurmánského nebe. Ať už ho naservírujete k snídani, svačině nebo jako dezert k odpolední kávě, uvidíte, že se po něm jen zapráší. A pokud nemáte rádi bílkový sníh, doporučuje autorka upečený a zchladlý koláč ozdobit doma vyšlehanou šlehačkou.

Suroviny na koláč podle Sandtnerové

20 dkg másla
4 žloutky
20 dkg cukru
citronová kůra
vanilka
sníh ze 4 bílků 
25 dkg krupičkové mouky
2 dkg másla
2 dkg mouky
50 dkg rybízu

Na cukrový sníh:

20 dkg cukru
⅛ l studené vody
sníh ze 4 bílků

Recept na rybízový koláč

1. Do umíchaného másla dobře zamícháme cukr, žloutky , citronovou kůru, vanilku (asi 20 minut).

2. Pak přidáme střídavě se sněhem z bílků přesátou krupičkovou mouku.

3. Dortovou formu nebo plech vymažeme máslem, vysypeme moukou, těsto na ni stejnoměrně rozetřeme a v mírně vyhřáté troubě koláč upečeme do růžova.

4. Mezitím si připravíme cukrový sníh. Vodu s cukrem sváříme na nitku, která se netrhá. Ze 4 bílků ušleháme tuhý sníh, do kterého nalijeme po kapkách, stále šlehajíce, horký vařený cukr.

5. Upečený koláč poklademe čerstvým nebo zavařeným rybízem, povrch potřeme cukrovým sněhem a koláč dáme ještě na 4 minuty do trouby. Po zchladnutí nakrájíme.

Podívejte se, jak udělat klasickou třenou bábovku podle Sandtnerové >>>

Autor: Lenka Chvostová