Jídlo a pití do letadla: Co si můžete vzít s sebou na palubu a co je zakázané?

25. června 2024 • 05:32

Cestování letadlem může být pro mnohé dost stresující. A co teprve s prázdným žaludkem! Pokud dostanete během letu hlad, budete si muset na kratších letech nějaké občerstvení koupit za nemalé peníze. Proto se vyplatí zabalit si s sebou něco na zub. Obzvlášť když cestujete s dětmi. Co si do letadla můžete vzít a co ne?

Cestování letadlem je omezeno mnoha pravidly, často poměrně striktními. Jíst a pít na palubě ale zakázáno není, takže pokud dostanete během letu hlad nebo žízeň, můžete se samozřejmě občerstvit. Každá letecká společnost má trochu jinou nabídku a to, zda bude na palubě podáváno něco k jídlu, se dozvíte při nákupu letenek. A pokud jídlo a pití v ceně není, můžete si něco přiobjednat. Obvykle platí, že u 4- až 5hodinových letů letušky nabízejí kelímek s vodou a malý sendvič, u 6hodinových letů se podává předkrm, hlavní jídlo i dezert a u letů delších než 8 hodin se můžete těšit na snídani i večeři. Jestliže ale cestujete s nízkonákladovou společností a let není delší než tři hodiny, dostanete zadarmo nejspíš jen kelímek vody. U některých aerolinek ani ten ne. Lehké občerstvení (obloženou bagetu, instantní polévku, sušenky, teplé a studené nápoje, alkohol…) si pak můžete koupit přímo na palubě během letu nebo si ho objednat předem. Počítejte ale s tím, že to je celkem drahé. Chcete-li ušetřit, vezměte si do letadla raději svačinu vlastní. I přes přísná pravidla je možností celkem dost. 

Kam se chystají Češi na dovolenou?

Video se připravuje ...

Co si smíte vzít do letadla?

Pokud se rozhodnete připravit si jídlo do letadla doma, je určitě vhodné předem si zkontrolovat pravidla konkrétní letecké společnosti a letiště. Především je důležité rozlišovat mezi pevnými a tekutými potravinami. Obecně platí, že na palubu si můžete vzít jakékoli jídlo, které splňuje limit 100 ml. To znamená, že pokud má jídlo tekutou složku, které je víc než 100 ml, do letadla vás s ním nepustí. Pokud víte, že budete mít žízeň, a nechcete si pití kupovat, vezměte si prázdnou plastovou láhev. Až projdete kontrolou, můžete si ji na letišti bez problémů naplnit. 

Do letadla si můžete vzít svačinu i vodu, pokud je v množství do 100 ml nebo pokud jste si prázdnou plastovou láhev naplnili až na letišti. Do letadla si můžete vzít svačinu i vodu, pokud je v množství do 100 ml nebo pokud jste si prázdnou plastovou láhev naplnili až na letišti. • Autor: iStock

Ideální je volit do letadla potraviny v pevném stavu, jako je pečivo, tvrdé sýry, uzeniny, sušené nebo čerstvé ovoce, sušenky. Můžete si vzít i jogurt, ale musí být v balení do 100 ml a ideálně v originálním balení od výrobce. Díky tomu pracovníci ostrahy snadno poznají, že je vše v pořádku. Kdybyste měli jogurt ve vlastní nádobce a nebylo jasné, jaký je její objem, mohli by vám ho zabavit. To samé platí i pro další potraviny v tekutém stavu, jako jsou jogurtové nápoje, pudinky, smoothie, ale třeba i tvarohy nebo měkké sýry. Obecně platí, že tekutiny nebo gely musejí být v nádobkách o objemu maximálně 100 ml. Máte-li takových nádobek nebo lahviček víc, měli byste je mít zabalené v průhledném igelitovém sáčku, abyste je mohli předložit ke kontrole, a jejich celkový objem nesmí přesáhnout 1 litr. Mějte na paměti, že se do tohoto množství nepočítá jen to, co máte k pití či jídlu, ale třeba také krémy, pasty na zuby nebo deodoranty, pokud je chcete mít během letu u sebe.

Výjimku z těchto pravidel tvoří léky a výživa určená pro děti. Mléko, jídlo a nápoje určené pro kojence, takže i přesnídávky nebo například džusy, si tedy do letadla vzít můžete v množství, které je potřebné na cestu. Povolené jsou i léky v tekutém stavu, měli byste s sebou ale mít potvrzení od lékaře.  

Fitness sendvič Fitness sendvič • Autor: F.O.O.D.

Tipy na svačiny do letadla:

S čím vás do letadla nepustí?

Jak již bylo zmíněno, množství tekutin, které si můžete vzít na palubu letadla, je omezeno množstvím 1 litru, a navíc musejí být zabalené v plastových lahvičkách o objemu maximálně 100 ml. Kromě nápojů nejsou povoleny ani polévky, omáčky a dipy (včetně kečupu, hořčice nebo salátových dresinků), jogurty, pudinky, marmelády nebo džemy v baleních větších než 100 ml nebo měkké sýry či pomazánky, pokud nejsou v menších obalech do 100 ml. Zakázaný je i alkohol zakoupený mimo bezcelní zónu. Samostatnou kapitolu tvoří konzervy, které jsou považovány za předmět, „který by mohl být použit jako zbraň“. Ty proto nechte raději doma, stejně jako ovoce či zeleninu, které mají tendenci zplesnivět nebo jsou hodně měkké a cestou by se mohly rozmačkat. Vhodné nejsou ani potraviny, které silně zapáchají, a mohly by ostatní cestující obtěžovat.

Do letadla si můžete upéct třeba tyto sušenky>>>

Video se připravuje ...

Autor: Anna Kopečková