Jídlo a pití v letadle: Které pokrmy a nápoje chutnají ve vzduchu hůř a čím je nahradit?

13. června 2024 • 05:12

Když cestujete někam letadlem, neočekáváte nějaký extra gastronomický zážitek. Pokud vás ale čeká delší cesta, během které budete muset něco sníst a vypít, je dobré vědět, že některá jídla i nápoje chutnají ve vysoké nadmořské výšce hůř, než kdybyste si to samé dali na zemi.

Doby, kdy si cestující na palubách letadel mohli užívat špičkový gastronomický servis a letušky jim během letu servírovaly tříchodová menu, to vše navíc na stolcích s ubrusy, porcelánových talířích a se stříbrnými příbory, jsou bohužel dávno pryč. Tlak na snižování cen letenek si vyžádal úsporná opatření, a tak mnohé letecké společnosti buď hotová jídla eliminovaly úplně, nebo je nabízejí jen ve velmi omezeném rozsahu. Při kratších letech si tak můžete dopřát jen lehčí občerstvení za nemalý příplatek. Nebo si s sebou vzít do letadla vlastní svačinu, a to buď doma udělanou, nebo koupenou na letišti. Je dobré vědět, že svačina z domova nesmí být v tekutém ani rosolovitém stavu (to se týká například i žervé nebo lučiny v krabičce). Bez problému ale projdete s obloženou houskou, nakrájeným ovocem či zeleninou nebo třeba kouskem bábovky. Pokud si ale vybíráte svačinu do letadla sami, je dobré ji volit chytře. Třeba takový řízek totiž v letadle chutná o dost jinak než doma v kuchyni.

Video se připravuje ...

Proč v letadle chutná jídlo i pití jinak?

Existuje řada důvodů, proč polévka nebo třeba sladké sušenky, které sníte během letu, chutnají jinak a většinou bohužel hůř než obvykle. U někoho za to částečně může úzkost, kterou zažívá při létání, k lepší chuti nepřispívají ani plastové příbory a kelímky nebo fakt, že se musíte spokojit s malým stolečkem a pohledem na opěradlo cestujícího před vámi. Chuť i vůni jídel na palubě ale mnohem víc ovlivňuje něco jiného. Když si chcete na něčem pochutnat, je velmi důležité, aby byla kolem vás dostatečná vlhkost vzduchu. A ta, bohužel, v letadle není. Vzduch je tam naopak velmi suchý, když letíte hodně vysoko, tak je dokonce ještě sušší než na poušti. A to poměrně dost snižuje citlivost vašich chuťových buněk a čichových receptorů. Dalším důvodem je snížený tlak vzduchu v kabině a především hlasitý hluk motoru (zhruba 80–85 decibelů v závislosti na tom, kde v letadle sedíte a o jaký druh letadla se jedná).

Chuť jídel nebo nápojů můžete trochu zlepšit, když si nasadíte sluchátka, která potlačují hluk Chuť jídel nebo nápojů můžete trochu zlepšit, když si nasadíte sluchátka, která potlačují hluk • Autor: iStock

Podle studie německého Fraunhoferova institutu pro stavební fyziku z roku 2011 sucho a nízký tlak na palubě letadla snižují citlivost našich chuťových pohárků o 30 % a týká se to především slaných a sladkých jídel. Méně intenzivní jsou i citrusové příchutě. Odborníci to přirovnávají ke stavu, když jíte nebo pijete a jste nachlazení. V hlučnějším prostředí si člověk nedokáže vychutnat hlavně sladké a křupavé potraviny. To je také důvod, proč se vyplatí mít s sebou v letadle sluchátka potlačující hluk. Nejenže díky nim nemusíte poslouchat, co si povídají ostatní cestující, ale pomohou vám i víc si jídlo na palubě vychutnat. 

Co v letadle chutná stejně nebo i lépe?

I přes výše zmíněné naštěstí stále existuje spousta jídel a nápojů, které i ve vysoké nadmořské výšce chutnají skvěle. Například vše, v čem najdete takzvanou pátou chuť zvanou umami. Ta chutná slaně i sladce a často se popisuje jako „masitá“, nicméně nemusíte ji najít jen v mase. Je například v sýrech, jako je parmazán nebo gouda, v kimči, tofu, rajčatech nebo houbách. Z nápojů je umami chuť výrazná například v zeleném čaji nebo v rajčatovém džusu, který si řada lidí objednává právě na palubě letadel, i když ho doma vůbec nepijí. Když už je řeč o nápojích, zajímavé je v tomto směru víno. Lépe na palubě letadla chutnají taková, která byla vyrobena ve vyšších nadmořských výškách, například v Chile. Vhodnější jsou také vína se sladšími ovocnými nebo květinovými tóny, která více odolávají podmínkám ve vzduchu než ta, která obsahují hodně tříslovin. A vhodné jsou kupodivu i sekty.

Sekty kupodivu v letadle nechutnají vůbec špatně Sekty kupodivu v letadle nechutnají vůbec špatně • Autor: iStock

Co si v letadle raději nedávat

Pokud si můžete vybírat, je lepší nedávat si na palubě cokoli, co je sladké nebo hodně slané. Je to z již výše zmíněného důvodu, že naše chuťové buňky vnímají slanou a sladkou chuť ve vysoké výšce téměř o třetinu méně. Proto musí kuchaři, kteří jídlo do letadel připravují, použít výrazná dochucovadla nebo přidat o dost víc cukru či soli. U sycených nápojů je důvod jasný – mohou dost nadýmat a nechutnají tak, jako na zemi. Výjimkou je zázvorová limonáda, která ve vzduchu chutná o něco lépe. Není sice tak sladká, zato je velmi osvěžující. Opatrnost se vyplatí i u alkoholických nápojů, které ve velkých nadmořských výškách působí na organismus silněji, takže se člověk rychleji opije. A také chutnají jinak. U vína víc vynikají trpké taniny, v případě piva je výraznější jeho hořká složka, proto se začala už vyrábět i speciální piva určená přímo do letadla, u kterých je hořká složka potlačena. 

Video se připravuje ...

Autor: Anna Kopečková