Dokonalý smažák: 4 triky, aby se neroztekl na pánvi

9. srpna 2022 • 14:00

Smažený sýr neboli smažák si čas od času dopřeje většina z nás. Co může být lepšího než obalovaný sýr, který se po rozříznutí roztéká a v kombinaci s tatarkou tvoří neodolatelnou dvojici? Naučte se 4 triky, aby se vám neroztekl ještě na pánvi! V době, kdy vše zdražuje, tyto triky zajisté využijete.

Kupujte tučnější sýr

Základem dobrého smažáku je bezesporu kvalitní sýr. Vybírejte ten, který má minimálně 30 % tuku – tučnější sýry mají krémovou chuť a snadněji se smaží, stačí je jen správně obalit. Perfektně chutnají i plísňově sýry, například hermelín, jehož chuť vyladíte sladkými brusinkami. 

Video se připravuje ...

Před smažením dejte na 10 minut do mrazáku

Aby se sýr neroztekl hned na pánvi, dopřejte mu 10 minut před obalováním a následným smažením v mrazáku. Bude se vám s ním lépe pracovat!

Aby smažák nevytekl, obalte ho dvakrát! Aby smažák nevytekl, obalte ho dvakrát! • Autor: iStock

Dopřáváte si smažák častěji, než je zvykem? Přečtěte si o tom, jaký dopad může mít konzumace smaženého sýru na vaše zdraví.

Sýr obalujte dvakrát

Mouka, vajíčko a strouhanka – to jsou tři nepostradatelné ingredience. Sýr vezměte do rukou a proces opakujte, aby se obalil minimálně dvakrát. Uvidíte, že se vám na pánvi nerozteče. 

Stejně jako nakládaný hermelín i ten smažený chutná skvěle s brusinkami Stejně jako nakládaný hermelín i ten smažený chutná skvěle s brusinkami • Autor: iStock

Vařené brambory a hranolky jsou nejčastější příloha ke smaženému sýru. Vyzkoušet ho ale můžete i s kapřími hranolkami:

Video se připravuje ...

Osmažte zprudka

Prvně rozpalte pánev s olejem a až v momentě, kdy se začnou tvořit bublinky, nastává ten správný čas přidat sýr. Smažte z každé strany přibližně minutu, dokud nezezlátne. Hotový smažák nechte okapat na ubrousku a podávejte s tatarkou.

Stejně jako nakládaný hermelín i ten smažený chutná skvěle s brusinkami Stejně jako nakládaný hermelín i ten smažený chutná skvěle s brusinkami • Autor: iStock

Autor: Redakce, TR