Jak se zbavit kocoviny: Pomůže tučné jídlo, med i banány
Bujaré oslavy Silvestra mohou skončit druhý den nepříjemnou kocovinou, která někdy trvá až do večera. Jak se rychle a účinně zbavit následků příliš vydařené oslavy? Naše tipy vám s kocovinou pomohou!
Dostatek tekutin
Za jednu z příčin kocoviny je považována dehydratace. Alkohol totiž odvodňuje, a když tělo nemá z čeho čerpat vodu, začne ji brát ze zásob. Důsledek je bolest hlavy, svalů a celková nevolnost. Ideální je voda bez bublinek, vhodný je také černý čaj nebo bylinkové odvary, například z máty, heřmánku nebo zázvoru. Doporučujeme pít vodu už v průběhu večera s alkoholem, abyste ho rozředili. Budete se divit, ale správný pitný režim už v průběhu oslav udělá divy.
Tekutiny vám po prohýřené noci dodá i dobrá česnečka>>>
Káva na kocovinu neplatí
Kvůli dehydrataci je doporučováno nepít kávu, která vás sice povzbudí, ale tělo ještě více dehydratuje. Mnohem lepší je ovocný džus, který dodá dostatek cukru a energie. Máte-li možnost vymačkat třeba čerstvé citrusy, pomůže vám i v nich obsažený vitamín C.
Tučné jídlo jako záchrana
Ačkoliv to po noci hodování zní jako nesmysl, v jídle dávejte přednost tučnějším pokrmům. Nemusíte si dopřávat přímo bůček nebo špek, pomůže i kvalitní vejce na másle nebo avokádo. Tučné jídlo se doporučuje jíst už před samotným pitím, tuk totiž potáhne stěny žaludku, které jsou pak odolnější vůči pronikání alkoholu a souvisejícímu překyselení. Při kocovině pak jídlo pomůže samo o sobě, protože dodá energii a ztracené minerály.
Vyprošťovací polévka
Pokud chcete, aby vám bylo lépe co nejdříve, dejte před vyprošťovacím pivem ráno přednost polévce. Polévka je grunt a v případě kocoviny to platí dvojnásob. Taková česnečka je hotovým životabudičem. Ideální je silný hovězí vývar spolu s vejcem a česnekem, který zastraší i ty největší permoníky v hlavě.
Med odbourává alkohol
Pokud vás honí chutě na sladké, vsaďte na med. Med totiž obsahuje fruktózu, která pomáhá odbourávat alkohol – přeměňuje ho na kyselinu octovou, kterou tělo bez problémů spaluje. Medem tělu navíc dodáte i spoustu cukru a obsahuje i malé množství minerálů, konkrétně draslíku a sodíku. Podobně pomůže i čerstvé ovoce, kromě fruktózy obsahuje i účinné antioxidanty.
Hlavně neutralizujte
Protože alkohol způsobuje překyselení žaludku, je nutné ho zneutralizovat. Pomůže vypít roztok s jedlou sodou, která překyselení sníží. Neutralizovat pomůže i banán nebo třeba mandle, které jsou zdrojem hořčíku a draslíku.
Pohyb na čerstvém vzduchu
Po bujarém večírku byste si měli dopřát nejenom dostatek spánku a oddychu, ale pokud to stav dovoluje, tak i pohyb. Ideálně na čerstvém vzduchu. Ten vaše tělo probudí a mozek nastartuje k novým aktivitám. Taková venkovní procházka v přírodě vám udělá jenom dobře.
Léky na kocovinu: funguje to, nebo ne?
K dostání jsou i léky proti kocovině, které pomohou kocovině předcházet. Ve většině případů ale spíše zmírňují příznaky, kterými tělo na kocovinu reaguje. Silné léky proti bolesti mohou dokonce zhoršit vaše žaludeční potíže. Nejlepším a nejspolehlivějším lékem na kocovinu je odpočinek. Pokud si dopřejete dostatek spánku, tekutin a kvalitního jídla, uvidíte, že následující den bude mnohem lépe.
Skvělým lékem na kocovinu je poctivá kuřecí polévka>>>