Upečte ty nejlepší brownies na světě: Tohle je dokonalý recept

10. září 2020 • 00:00

Tenhle ultračokoládový dezert je esencí amerického sladkého pečení. Recepty na brownies působí až směšně jednoduše, nicméně možností, jak nedospět ke kýženému výsledku, je takřka nekonečné množství. Základem úspěchu je vědět, jak má správné brownies chutnat a vypadat. Naučit se hříšně dobrý dezert je dovednost, která se nikdy neztratí.

Původní receptura byla složitější, než jak ji známe dnes. Počítala s ořechy a meruňkovým glazé. Vznik borwnies se datuje do roku 1893 a připisuje se cukráři hotelu Palmer House v Chicagu. Měl připravit dezert pro návštěvnice světové výstavy a zadání znělo: „něco jako dort, ale aby se to vešlo do krabiček“. Poprvé vyšel recept na brownies tiskem v kuchařce bostonské kulinární školy od Fannie Farmer, ale i ten se ještě dost lišil od toho, jak brownies známe dnes, místo čokolády se tu používala melasa. Receptura s vysokým podílem čokolády se pak ustálila někdy začátkem 20. století.

Pravé čokoládové brownies a co budete potřebovat

Počet porcí: 12
Doba přípravy: 20 minut + pečení 40 minut 

200 g hořké čokolády alespoň 60%
250 g másla + na vymazání formy
4 ks vajec
300 g třtinového cukru 
180 g hladké mouky 
40 g kakaa holandské + na poprášení
1 lžička prášku do pečiva

Postup přípravy brownies

1. Čokoládu nalámejte do kovové či skleněné mísy a přidejte máslo pokrájené na kousky. Mísu posaďte na kastrol s vroucí vodou a čokoládu nechte rozpustit.

2. Do mísy robotu rozklepněte vejce, přidejte cukr a vše umíchejte. Směs nemusíte dlouho šlehat, stačí, když se ingredience dobře spojí. Do vaječné směsi prosejte mouku, kakao a prášek do pečiva. Promíchejte a nakonec vlijte rozpuštěnou čokoládu s máslem

3. Formu lehce vymažte máslem a vyložte pečicím papírem, vlijte těsto a pečte v troubě předehřáté na 160 °C asi 40 minut. Těsto musí působit lehce nedopečeně, na špejli zapíchnuté do těsta by měly ulpívat mazlavé drobečky. Brownies nechte zcela vychladnout, poté krájejte na čtverce a posypte kakaem.

Co byste měli vědět a co by se mohlo pokazit

SPRÁVNÉ BROWNIES musí mít hladký, lesklý a lehce popraskaný povrch, v samém středu by mělo být hutně mazlavé, jakoby nedopečené, zkrátka měla by se tu naplno projevit původní konzistence másla a čokolády. Brownies je tedy křupavé, vláčné a mazlavé zároveň, správná textura se tu projevuje i na chuti.

ZÁKLADEM ÚSPĚCHU jsou kvalitní suroviny, nešetřete na čokoládě ani na kakau.

POKUD BROWNIES POSTRÁDÁ MAZLAVÝ STŘED, buď jste přidali příliš mouky, nebo jste ho pekli moc dlouho, případně při dost vysoké teplotě.

HODNĚ TUKU způsobí gumovou konzistenci, příliš vajec se postará o nepříjemnou texturua a nezkoušejte recept pouze se žloutky, výsledek bude suchý a drolivý. Nesnažte se šetřit ani na cukru, dezert by byl příliš hořký a opět suchý.

PO VYTAŽENÍ Z TROUBY nechte brownies dojít ve formě, teprve když zcela vychladne, ho vyndejte a krájejte. Mazlavý vnitřek potřebuje ztuhnout, pokud mu to nedopřejete, nepůjde vaše dílo dobře krájet, bude se drolit a patlat.

Jak na dokonalé brownies pro vás připravil časopis F.O.O.D. Elektronicky nebo v tištěné podobě přímo do schránky a bez poštovného si ho můžete koupit ZDE >>>

Autor: DF, F.O.O.D.