Co je lepší? Kypřicí prášek, nebo jedlá soda?

14. července 2017 • 00:00

Jedlá soda i prášek do pečiva jsou kypřicí prostředky přidávané do těsta před vlastním pečením v troubě. Proč se ale používá ke kypření těsta v jednom receptu prášek do pečiva a jiném naopak jedlá soda? Jaký je mezi nimi rozdíl a na co se který z těchto pomocníků lépe hodí?

Jedlá soda neboli soda bicarbona (hydrogenuhličitan sodný) i prášek do pečiva fungují v podstatě podobně. Při vlastním pečení produkují oxid uhličitý, díky němuž je těsto nadýchané a nakypřené tak, jak ho po vytažení z trouby známe. 

Jedlá soda: do kterého moučníku se hodí?

Jedlá soda je zásaditá sloučenina, která při kontaktu s kyselou sloučeninou (kysaným mléčným výrobkem, citronovou šťávou) začne reagovat za vzniku oxidu uhličitého, což si můžeme představit jako typické bublání a pěnění.

Těsta kypřená jedlou sodou je proto nutné péct hned po zamíchání, jinak z těsta vyprchají všechny bubliny již před pečením a výsledek nebude nadýchaný. Výhodou sody je, že v malém množství je chuťově neutrální a nezanechává v dezertu cizí příchuť.

Sodu bicarbonu využijete nejen při pečení

Jedlá soda má široké možnosti využití i v domácnosti, jako univerzální čistič nebo pohlcovač pachů. Je součástí zubních past, takže si s ní můžete občas vyčistit i zuby, měla by působit jako bělidlo. Soda se používá i jako přísada oblíbené citronové limonády. Ta je velice jednoduchá na přípravu, a proto ji zvládnou přichystat i děti.

Prášek do pečiva oceníte při pečení muffinů

Prášek do pečiva obsahuje část jedlé sody, přesto se obě přísady používají poněkud odlišně. Prášek do pečiva, narozdíl od jedlé sody, začne uvolňovat oxid uhličitý až ve chvíli, kdy se zvýší okolní teplota, tedy až vložíte těsto do trouby.

Kypřící prášek se nejlépe hodí do těst, která nejsou náročná na přípravu a čas, jako jsou muffiny nebo bublanina. Suché ingredience spolu s mokrými jen zamícháte metličkou.

Kypřící prášek si můžete vyrobit!

Ve složení kypřícího prášku najdete tři ingredience: jedlou sodu (zásaditá sloučenina), dihydrogenfosforečnan nebo vinný kámen (kyselá sloučenina) a škrob, který pohlcuje vlhkost při skladování a brání tomu, aby spolu zásaditá soda a kyselý fosforečnan nebo vinný kámen zreagovali dříve, než dáte těsto do trouby. Nevýhodou kypřícího prášku může být lehká svíravá pachuť, kterou v hotovém výrobku zanechá.

Pokud jste při pečení zjistili, že kypřící prášek doma nemáte, nahradit ho jedlou sodou 1:1 nejde. Soda je asi třikrát silnější , než kypřící prášek,  ale můžete ho vyrobit smícháním jednoho dílu sody a dvou dílů vinného kamene.

Upečte rychlé vláčné muffiny nebo báječnou bábovku! Recepty a inspiraci naleznete ZDE >>>

Autor: Karolína Fourová