Máte na podzim pořád špatnou náladu? Naordinujte si tato jídla!
Podzim přináší krátké dny, nízké teploty a méně světla a sluníčka. Když pak vstáváte většinou za šera a domů se vracíte za tmy, možná zanedlouho zjistíte, že se ponuré dny odrážejí i na vaší psychice. Naštěstí existují způsoby, jak si náladu zlepšit. A jeden z nich je velmi příjemný – pomocí jídla.
To, že máte v chladných měsících roku horší náladu než v létě, je celkem normální. U někoho se ale horší nálada může rozvinout ve vážnější typ deprese, zvaný sezónní afektivní porucha, která začíná koncem podzimu a trvá až do jara. Můžete si pak připadat jako medvěd, který touží uložit se k zimnímu spánku a probrat se až na jaře. Mezi běžné příznaky patří extrémní únava, podrážděnost, touha po sacharidech, zejména sladkostech a s tím spojené přibírání na váze, a také vyhýbání se společnosti.
Odborníci se shodují v tom, že hlavními příčinami podzimní špatné nálady nebo dokonce depresí je nedostatek přirozeného světla, kvůli kterému v těle klesá hladina dvou hormonů důležitých pro dobrou náladu a psychickou pohodu – serotoninu a dopaminu. Méně sluníčka způsobuje i nedostatek vitaminu D.
S těžšími formami deprese vám pomůže jen lékař, pokud vás ale trápí jen horší nálada, která neustupuje, existuje pár způsobů, jak si můžete pomoci k tomu, abyste se cítili lépe. Jedním z nich je chytře zvolené jídlo. Jaké potraviny byste si měli dopřávat během podzimu a zimy častěji?
Potraviny s vitaminem D
Kvůli nedostatku slunečního světla nám během zimy chybí hlavně vitamin D, na kterém je do značné míry závislá naše dobrá nálada. Kromě horší nálady, která může přerůst až v sezónní afektivní poruchu, se nedostatek vitaminu D projevuje i pocitem vyčerpání a snížením imunity.
V jakých potravinách najdete vitamin D: rybí olej (např. z tresčích jater), některé tučné ryby (losos, tuňák), vaječné žloutky, játra (hlavně tresčí), jedlé houby nalezené v přírodě
Jak si na vitaminu D pochutnat:
Těstoviny s lososem a arašídovou omáčkou
Omega-3 mastné kyseliny
Esenciální omega-3 mastné kyseliny si naše tělo neumí samo vyrobit, a pokud jich máme nedostatek, může se to projevit bolestmi kloubů, častým nachlazením, zvýšenou chutí na sladké, únavou, změnami nálad, podrážděností a někdy i depresemi.
V jakých potravinách najdete omega-3 mastné kyseliny: tučné ryby (makrela, sleď, losos, sardinky, ančovičky), vlašské ořechy, lněné nebo konopné semínko a olej z nich, chia semínka, mořské řasy
Jak si na omega-3 pochutnat:
Mini pizzy s ančovičkami a cuketou
Jablkový crumble s ořechy a brusinkami
Puding s chia semínky a pomerančem
Správný druh sacharidů
Část důvodů, proč lidé touží po sacharidech, když mají špatnou náladu, může být způsobena sníženou aktivitu serotoninu, kterému se přezdívá hormon štěstí. Sacharidy totiž poporují jeho produkci. Pokud si tedy dopřejete menší sacharidovou svačinku, může vám to zvednout náladu. Není ovšem sacharid jako sacharid. Rovnou zapomeňte na sladkosti a jednoduché sacharidy v podobě koblih, bílé rýže nebo světlého pečiva. Ty vám možná náladu zvednou, ale jen na chvilku, abyste se pak propadli do ještě horšího stavu. Doporučují se sacharidy, které mají nízký obsah tuku a bílkovin. A protože depresivní nálady (a s nimi i nutkání sáhnout po sladkých sušenkách) přicházejí obvykle večer, je dobré dát si k večeři právě jídlo obsahující vhodné sacharidy.
Jaké sacharidy jsou vhodné: čočka, hnědá rýže, brambory
Jak si na vhodných sacharidech pochutnat:
Bramborový salát s čočkou a pečenou dýní
Čočkový salát se sázeným vejcem
Lékem na špatnou náladu může být i domácí bramboračka: