Levná a rychlá jídla „co dům dal“

24. ledna 2022 • 00:00

Nestihli jste nakoupit a vaše lednička zeje prázdnotou? Inspirujte se našimi nápaditými recepty a přesvědčte se, že i z mála se dá s trochou důvtipu připravit výtečné jídlo, na kterém si pochutná celá rodina.

Známe to asi všichni. Občas se zkrátka stane, že je zapotřebí vystačit s tím, co dům dá. Ať jsme již ve všem tom shonu zapomněli nakoupit, nebo nám kvůli nečekaným výdajům nevyšel měsíční rozpočet, je nutné si poradit. Mnoho z nás má ale v koutku spíže zastrčený pytlíček ovesných vloček, které jsme koupili, už ani nevíme proč. V lednici opomenuté droždí, kdy jsme místo plánovaných buchet upekli nakonec raději bábovku, a v mrazáku balíček hub z léta, které by už chtělo zužitkovat. A právě takové suroviny nám mohou v jistou chvíli, jak se říká, vytrhnout trn z paty a připravit lze díky nim snídani, svačinu, oběd či večeři, o které se nám ani nezdálo.

Inspirujte se osvědčenými recepty níže:

Houbové halušky

Do brzkého jarního a stále ještě chladnějšího počasí jsou jako stvořené houbové halušky. Provoněné sušenými houbami jsou výtečným pokrmem, který zasytí a zahřeje. Na jejich přípravu je ideální mít doma haluškovač, tedy speciální struhadlo nebo síto s většími otvory. Pokud ho nevlastníte, můžete halušky krájet nožem z prkénka přímo do vařící vody. Nebo místo nich uvařte chlupaté knedlíky s houbami.

Halušky jsou výborné i se slaninou a kysaným zelím>>>

Video se připravuje ...

Nudle s perníkem

Snad v každé rodině se najdou ve spíži nějaké ty těstoviny, a pokud to budou u vás dokonce nudle, není nic jednoduššího než uvařit nudle s perníkem. Věřte, že vám tohle jídlo zachutná natolik, že si jej s radostí dopřejete, i když bude zrovna z čeho vybírat. A pokud doma perník na strouhání běžně nemáte, vsaďte na klasiku s mákem, kterou můžete doplnit čerstvým, mraženým nebo kompotovaným ovocem.

Vločková smaženice s kvasnicemi

Smaženice zdaleka nemusí být jen z hub. Tahle vločková smaženice s kvasnicemi bude mít u vašich strávníků stoprocentní úspěch. Na chleba či k pečivu je perfektní snídaní, svačinou i večeří. Když ji navíc provoníte kouskem uzeniny, zmizí z talířů rychlostí blesku.

Listové šátečky plněné zelím Listové šátečky plněné zelím • Autor: iStock

Zelné šátečky

Listové těsto je velmi oblíbené. Připravit z něj lze řadu sladkých moučníků i slaných pokrmů. Pokud máte zrovna jedno v mrazáku nebo v lednici, upečte zelné šátečky. Dozlatova vypečené a provoněné osmaženou cibulkou jsou prostě k nakousnutí.

Vydatná česnečka „co dům dal“

Polévka je grunt a o této vydatné česnečce „co dům dal“ to platí dvojnásob. Inspirujte se nápaditým receptem, do kterého jednoduše zužitkujete i zbylé těstoviny od večeře. Určitě si pochutnáte. Pokud ale máte doma jen okoralý chléb a v ledničce kousek plísňového sýra, není nic snadnějšího než uvařit havířskou česnečku. A úplně nejjednodušší je klasický oukrop.

Francouzské toasty jsou výtečnou snídaní, při které zužitkujete zbylé pečivo Francouzské toasty jsou výtečnou snídaní, při které zužitkujete zbylé pečivo • Autor: iStock

Smažená žemlovka

Pro milovníky sladkých jídel je jako stvořená smažená žemlovka. Tahle rychlovka je kombinací tradiční zemlbáby a francouzského toastu. Zbylo vám pár plátků veky, vánočky nebo bochánku? Pak tuhle dobrotu do ruky musíte určitě vyzkoušet.

 

Autor: red