Kytičky vs. zvířátka: Dělená strava slibuje snadné hubnutí i lepší trávení. Může to fungovat?
Dělená strava údajně slibuje snadné hubnutí a lepší trávení, kterého dosáhnete tím, že nekombinujete určité skupiny potravin dohromady. Opravdu je to tak jednoduché? A jak dietu dodržovat, abyste dosáhli kýženého výsledku?
Pokud jste se někdy snažili hubnout, určitě jste narazili na pojem dělená strava. Tento princip rozděluje potraviny do několika skupin, přičemž některé potraviny se kombinovat smí, jiné naopak ne. Propagátorkou dělené stravy u nás se stala herečka Lenka Kořínková, která rozdělila potraviny na rostlinné („kytičky“), živočišné („zvířátka“) a neutrální, nicméně princip této diety je mnohem starší. Kořeny sahají až do počátku 20. století, kdy ji zpopularizoval americký lékař William Howard Hay. Ten tvrdil, že právě nesprávné kombinování potravin vede k mnoha civilizačním chorobám.
Jak je to se sacharidy?
Zdroj: Videoredakce ženských titulů, CNC
Jak funguje dělená strava?
Základní myšlenkou dělené stravy je, že různé typy potravin vyžadují pro své trávení odlišné trávicí enzymy a pH prostředí. Teorie říká, že když smícháme potraviny, které se tráví odlišně (například bílkoviny a sacharidy), tělo se snaží produkovat oba typy enzymů zároveň, což vede k neefektivnímu trávení, nadýmání, plynatosti a ukládání tuku.
Pravidla dělené stravy
Pravidla dělené stravy jsou poměrně jednoduchá a vycházejí z několika základních kombinací. První je, že se nejedí bílkoviny společně se sacharidy. To znamená, že maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a luštěniny by se neměly konzumovat s pečivem, rýží, bramborami, těstovinami nebo obilovinami. Tuky se mohou jíst s oběma skupinami, ale s mírou. Jsou považovány za neutrální, ale jejich nadměrná konzumace s kteroukoli skupinou se nedoporučuje.
Zelenina na prvním místě, s ovocem opatrně
Dělená strava klade velký důraz na konzumaci zeleniny, která by měla tvořit základ každého jídla. Ideální je konzumovat ji syrovou, vařenou nebo dušenou bez přidaných tuků, jako jsou oleje či smetana. Ovoce se pak řadí mezi sacharidové potraviny a mělo by se s ním nakládat opatrně. Mělo by se jíst ideálně na lačno nebo alespoň 30 minut před hlavním jídlem. Jsou ale i potraviny, které byste měli z jídelníčku při této dietě úplně vynechat. Patří mezi ně černá káva, čokoláda nebo majonéza, bílý cukr, bílá mouka, příliš tučné maso nebo alkohol.
Zvířátka versus kytičky. Co kam patří?
A jak je to tedy s kytičkami a zvířátky? Kytičková strava obsahuje potraviny, jako jsou brambory, rýže, houby, bezvaječné těstoviny, obiloviny a uvařené luštěniny, ale také sladké ovoce (víno, banány, sladká jablka a hrušky). Zvířátkové potraviny jsou ty, které produkují zvířata, a výrobky z nich – tedy maso, ryby, mořské plody, mléko, mléčné výrobky, sádlo, máslo, vejce a sýry.
Neutrální strava je pak ta, kterou můžeme konzumovat s oběma předešlými skupinami - je to čerstvá, vařená, dušená i pečená zelenina, různé druhy ořechů, semínka nebo kysané mléčné výrobky. V jednom dni bychom podle této diety měli dát tedy přednost bílkovinám a neutrálním potravinám, což je tzv. bílkovinový (nebo zvířátkový) den, v jiném pak sacharidům a neutrálním potravinám, což označujeme jako sacharidový (kytičkový) den. Dny by se měly z důvodu zachování přísunu nutných živin střídat.
Je dělená strava opravdu cesta?
Dělená strava může být zajímavá pro lidi, kteří trpí zažívacími problémy, jako je nadýmání, pálení žáhy nebo plynatost. Mnozí lidé také uvádějí, že jim dělená strava pomohla s hubnutím, nicméně studie to neprokázaly. Ačkoli má tenhle princip své zastánce, čelí i kritice. Je totiž důležité si uvědomit, že klíčem k udržitelnému zdraví a hubnutí je vždy vyvážená strava, dostatek pohybu a celkově zdravý životní styl. Náš organismus je navíc podle mnohých studií velmi dobře vybaven pro trávení komplexní potravy, takže není nutné příjem potravin nějakým způsobem dělit. Ať už se rozhodnete držet jakoukoli dietu, je dobré se o ní předem poradit s nutričním terapeutem.
Zdroj: institutmodernivyzivy.cz, bezhladoveni.cz, stronghealth.com