Kočičky, fialky nebo sedmikrásky. Využijte je na výzdobu i do velikonočních dobrot

12. dubna 2022 • 00:00

Větvičky kočiček i drobné kvítky fialek, macešek nebo sedmikrásek jsou prvními posly jara. Udělejte si z nich na Velikonoce krásné dekorace do bytu a zkuste je využít i v kuchyni. Jsou totiž léčivé!

Kočičky do vázy i jako ochrana před bolestí v krku

Kočičky patří k tradičním symbolům Velikonoc a oznamují příchod jara. Drobné chlupaté bambulky na vrbovém proutku jsou vlastně samčí a samičí květy vrby jívy. Nejkrásnější jsou ještě před úplným rozvitím, kdy jsou sametově hebké a mají stříbřitou barvu. Na vytvoření krásných velikonočních dekorací jich nepotřebujete mnoho, stačí pár větviček. Zbytek nechte včelám, pro které to je brzy zjara jeden z mála zdrojů potravy. Podle křesťanských tradic se kočičky světí na Květnou neděli, která předchází velikonočnímu týdnu. Letos vychází na 10. dubna 2022 a říká se, že kočičky vysvěcené v kostele mají kouzelnou moc. Lidé si je dávali doma za obrazy nebo za okna a na poli je zapichovali do mladého obilí jako ochranu před bouřkami a krupobitím. A také se říkalo, že kdo na Květnou neděli spolkl nalačno tři posvěcené kočičky, měl být uchráněn před bolestí v krku a horečkami.

Video se připravuje ...

Můžete to zkusit také, ale raději využijte kouzlo kočiček při velikonoční výzdobě bytu nebo domu. Nemusíte vymýšlet nic složitého, působivě vypadají i jen tak samotné ve váze. A kdybyste je chtěli trochu oživit barvami, pověste na ně barevná vyfouknutá vajíčka na stužkách nebo k nim do vázy přidejte tulipány. Pár větviček svázaných hezkou stužkou také můžete zavěsit na vchodové dveře nebo položit na prostřený stůl. Máte-li delší a čerstvé větvičky, snadno z nich vyrobíte jarní věnec nebo je zkuste stočit do malého hnízdečka, do kterého vložíte několik barevných vajíček.

Fialová je dobrá!

Půvabné fialky a macešky zaujmou svou barvou na první pohled, proto jim sluší jen jednoduchá aranžmá. Krásně se budou vyjímat v bílé vázičce nebo v kalíšcích z vaječných skořápek, které naplníte namočenou aranžovací hmotou.

Dekorovat s nimi můžete i slaná nebo sladká jídla, protože jsou jedlé. Fialka je dokonce léčivka, její listy i květy obsahují vysoké množství vitaminů C a A, v listech je také nezanedbatelný obsah železa. Protože jsou jejich kvítky křehké, použijte je do jídla až nakonec a pokrm není dobré už příliš míchat. Můžete je přidávat do salátů, zdobit jimi dezerty, posypat jarní bylinkovou polévku, nádherné jsou na jednohubkách a chlebíčcích, například s avokádovou pomazánkou.

Chlebíčky s avokádovou pomazánkou a kvítky fialek a sedmikrásek Chlebíčky s avokádovou pomazánkou a kvítky fialek a sedmikrásek • Autor: iStock

Jediné, na co dávejte pozor, je, abyste to s kombinací těchto kvítků nepřehnali. Pokud byste si jich dopřáli větší množství, mohou vás potkat zažívací potíže. A když jich přidáte moc do některého jídla, mohla by jejich výrazná vůně přebít ostatní suroviny.

Nenápadné sedmikrásky umí překvapit

I nenápadná sedmikráska, která roste skoro všude, se bude vyjímat v jednoduchých aranžmá. Natrhejte si jich pár do malé vázičky, přesaďte si pár trsů do květináčků a naplňte jimi proutěný košík nebo sedmikrásky sesaďte s dalšími kvetoucími jarními květinami do jednoho hezkého květináče či vhodné nádoby a dejte doprostřed stolu. A stejně jako fialky nebo macešky i sedmikrásky můžete využít k dekoraci různých dobrot. A ještě k tomu mít dobrý pocit, protože jsou léčivé. Dokonce se říká, že pro udržení dobrého zdraví byste po dobu sedmi týdnů měli každý den sníst sedm čerstvých sedmikráskových kvítků utržených v pravé poledne.

Sedmikráska je silný antioxidant, který pomáhá posilovat imunitu a bojovat proti jarní únavě. Díky svým protizánětlivým účinkům se využívá při léčbě kašle, astmatu, zánětu průdušek a dalších onemocnění dýchacích cest. Pomáhá snižovat horečku, působí močopudně a má řadu dalších pozitivních účinků na zdraví. Proto se z ní také dělají léčivé sirupy nebo čaje.

Květy fialek můžete přidávat do salátů třeba s quinoou Květy fialek můžete přidávat do salátů třeba s quinoou • Autor: iStock

V kuchyni lze využít nejen květy, ale i lístky. Jemně nahořklá oříšková chuť sedmikrásky zpestří zeleninové saláty, můžete ji přidávat do polévek, dezertů, sendvičů nebo si s ní posypat chleba s máslem či tvarohem. Nerozvinuté květy sedmikrásek se někdy nakládají a zavařují na způsob kaparů.

Autor: AK