Jak jednoduše vyčistit grilovací rošt bez chemie? Tyto tipy doopravdy fungují!
Grilování je skvělá věc a počasí mu i teď koncem srpna vysloveně přeje. Po každé grilovačce, ale přichází trochu nepříjemná věc, a tou je čištění grilu. Pokud přemýšlíte, jak se efektivně a bez chemie zbavit připálených zbytků jídla a mastnoty na grilovací mřížce, máme pro vás několik osvědčených tipů a triků. Vystačíte si i s tím, co máte běžně doma.
Každý, kdo miluje grilování, ví, jak je důležité mít čistý grilovací rošt. Nejenže to zajišťuje lepší chuť jídla, ale také pomáhá předejít nežádoucímu přepalování zbytků, které by mohly být škodlivé. Čištění roštu může být často obtížné a zdlouhavé, ale s našimi tipy to zvládnete rychle a bez námahy.
Skvělá jsou žebra na grilu. Jakou marinádu na ně použít?>>>
Cibule nebo citron
Jedním z nejjednodušších a zároveň velmi účinných způsobů, jak vyčistit grilovací rošt, je použití cibule nebo citronu. Rozkrojte je napůl, potřete řeznou stranou rošt pokud možno hned po grilování, dokud je horký, a nechte působit. Kyseliny a přírodní enzymy obsažené v těchto surovinách pomáhají rozložit mastnotu a připálené zbytky, které snadno setřete hadříkem, až rošt trochu vychladne. Tento trik nejenže čistí, ale dodá grilovaným pokrmům i zajímavé aroma.
Alobal a voda
Pokud nemáte po ruce speciální kartáč na gril, postačí vám obyčejný alobal. Z alobalu vytvořte kuličku, namočte ji do vody a použijte ji jako improvizovaný čisticí nástroj. Třením alobalu o rošt se zbavíte připálenin a díky vodě také usnadníte odstranění zbytků jídla. Tento způsob je rychlý a efektivní, navíc alobal najdete v každé kuchyni.
Jedlá soda a ocet
Jedlá soda a ocet jsou univerzální čisticí prostředky, které si poradí i s nečistotami na grilovacím roštu. Smíchejte sodu s trochou vody tak, aby vznikla pasta. Tu naneste na rošt a nechte působit 10-15 minut. Poté rošt potřete octem, což způsobí reakci, která uvolní mastnotu a připáleniny. Nakonec rošt opláchněte teplou vodou a osušte.
Káva
Možná vás to překvapí, ale i káva může být skvělým pomocníkem při čištění grilu, tedy přesněji kávová sedlina. Naberte si ji na vlhký hadřík nebo houbičku a rošt vydrhněte. Pak ho důkladně opláchněte, abyste odstranili zbytky nečistot i kávy. Stejným způsobem se dá použít i vychladlý popel, pokud jste grilovali na dřevěném uhlí.
Pára
Horká pára je skvělý pomocník a pokud ji chcete použít na vyčištění mřížky grilu, nepotřebujete ani parní čistič. Bude vám stačit starý hadr nebo ručník. Po dokončení grilování nechte rošt ještě několik minut na horkém grilu. Pak na něj položte namočený hadr nebo starý ručník, a zavřete víko grilu. Voda se začne odpařovat a vytvoří páru, která pomůže uvolnit nečistoty z roštu. Po několika minutách gril otevřete, rošt sundejte a zbytky nečistot po prochladnutí roštu setřete hadříkem.
Grilujte tak, abyste rošt nemuseli moc čistit
Vždy je lepší problémům předcházet, a to platí i v případě, že si chcete ušetřit práci s čištěním grilovacího roštu. Stačí dodržovat pár zásad:
- Když dogrilujete, nechte gril ještě chvíli naplno hořet. Tuk a zbytky jídel, které zůstaly na mřížce, se díky tomu vypálí a buď se samy uvolní, nebo půjdou alespoň mnohem snáz odstranit.
- Nenechávejte rošt úplně vychladnout s tím, že ho vyčistíte později. Dokud je teplý, odstraňte z něj připálené zbytky pomocí drátěného kartáče, drátěnky nebo kuličky z alobalu.
- Před grilováním potřete rošt jedlým olejem nebo rozkrojenou syrovou bramborou. Pokrmy se pak na mřížku nebudou lepit.
- Všechny suroviny pokládejte na gril až ve chvíli, kdy je dobře rozpálený.
Na čistém grilu si můžete opéct třeba i zeleninu>>>