Domácí guláš 8x jinak: Hovězí nebo vepřový, pečený, se zelím, buřty i houbami
Na poctivém guláši si nemusíte pochutnat jen v hospodě. Když dodržíte postup, bude stejně výborný i ten, který si uděláte doma. Skvělé je na něm to, že na přípravu potřebujete jen jeden hrnec, můžete ho podávat téměř s jakoukoli přílohou a jíst se dá jen lžící. Stačí si vybrat, který uvaříte!
Guláš je původně maďarský pokrm, který se do Uher dostal údajně z Turecka a tak prý vznikl i jeho název – z maďarského gulya (stádo hovězího dobytka) a tureckého Asker nebo také As, což je výraz pro vojáka nebo vojsko. Spojením vzniklo Gul As neboli maso pro vojáky, z něhož pochází i maďarský název gulyás a pak náš český guláš. A proč právě maso pro vojáky? Turecká armáda totiž obléhala Budín a Pešť během takzvaného Budínského ejáletu, který trval mnoho měsíců a bylo třeba nakrmit velké množství vojáků. A tak se do velkého kotle naházela spousta nakrájeného hovězího masa, různá zelenina a koření, hlavně pepř, zázvor a kari, vše se jednoduše povařilo a servírovalo vojsku s plackou z obilí.
Máte-li rádi zvěřinu, uvařte si jelení guláš podle pana Cuketky>>>
Existuje ale i jiná verze vzniku guláše. Podle ní šlo o jednoduchý pokrm, který si už ve středověku vařili pastevci dobytka v kotlích na otevřeném ohni. Říkalo se u gulyás hús (maso pastýře dobytka), podobal se spíš polévce a jeho základem byl stejný díl masa a cibule a na ochucení mletá paprika. A protože cibule bylo v guláši opravdu hodně, nebylo potřeba ho už ničím zahušťovat. Podobně se dělá poctivý guláš i dnes, i když spolu s tím, jak se guláš z Maďarska dostal do dalších zemí, vznikla i spousta jeho variant. A vy si můžete některou z nich uvařit podle našich receptů:
Maďarský pikantní pečený guláš
Co budete potřebovat:
- 1 kg hovězí kližky
- 1 kg cibule
- 2 lžíce oleje nebo sádla
- 1–2 červené papriky
- 1 vrchovatou lžíci sladké mleté papriky
- 1 lžičku pálivé mleté papriky (nemusí být)
- 1/2 lžičky drceného kmínu
- sůl
Postup:
1. Maso nakrájejte na větší kousky (zbytečně je nezbavujte blan a šlach – během dlouhé a pomalé přípravy se všechno rozdusí úplně doměkka a právě tyto na pohled nejedlé části dodají guláši dobrou konzistenci).
2. Cibuli nakrájejte na kostičky a orestujte na polovině tuku ve větším hlubokém pekáči nebo kastrolu, který můžete použít i do trouby. Přidejte nakrájené papriky (ty dodají guláši chuť i krásu), zasypte mletou paprikou, zamíchejte ji do cibule a tu odhrňte v hrnci trochu stranou.
3. Přidejte kostky masa a nechte je zprudka opéct na zbytku tuku. Promíchejte je s cibulovou směsí, zalijte vodou tak, aby bylo maso těsně ponořené, osolte a okmínujte, zakryjte pokličkou a dejte do trouby vyhřáté na 160 °C. Pečte pomalu asi 2,5 hodiny, dokud nebude maso úplně měkoučké. Během pečení guláš hlídejte. Pokud se voda vydusí, mírně jej opět podlijte.
4. Když je maso měkké, dolijte vodu tak, abyste byli spokojeni s hustotou guláše, který není třeba nijak zahušťovat – stačí rozdušená cibule a kolagen z kližky.
TIP: Kdyby se vám „utrhla ruka“ s vodou a váš guláš byl příliš řídký, můžete jej zahustit rozdrobeným chlebem (bez kůrky), který necháte ve šťávě rozvařit.
Zabijačkový guláš
Abyste si mohli uvařit tento vynikající guláš, nemusíte pořádat zabijačku. Jedinečný je díky poměru vepřového masa a vnitřností, které mu dodávají tu správnou chuť. Recept na zabijačkový guláš najdete ZDE.
Vepřový guláš s paprikou
Co budete potřebovat:
- 1 kg vepřové plece
- 3 větší cibule
- 2 lžíce sádla
- 2 lžičky mleté papriky
- 4 lžičky hladké mouky
- 1 litr vývaru nebo vody
- 1 červenou papriku
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce sušené majoránky
- mletý pepř
- sůl
Postup:
1. Z masa okrájejte tučné části a nakrájejte je. Libové maso pokrájejte na kostky. Cibuli nasekejte nadrobno.
2. V hrnci rozehřejte sádlo a nechte na něm vypéct tučné kousky. Pak přidejte cibuli a orestujte ji. Přisypte mletou papriku, lehce ji orestujte a přidejte maso. To nechte zatáhnout, zmírněte teplotu, přiklopte a nechte vypéct všechnu šťávu.
3. Maso zaprašte moukou, promíchejte, opět přiklopte a nechte podle chuti trochu připéct. Pak zalijte asi litrem studené vody nebo vývaru, odmíchejte ode dna, přidejte papriku nakrájenou na proužky a utřený česnek, osolte a opepřete.
4. Hrnec přiklopte pokličkou a maso nechte dusit, dokud není měkké. Nakonec guláš dochuťte majoránkou, v případě potřeby ho zřeďte vývarem nebo vodou a podávejte nejlépe s knedlíkem.
Segedínský guláš
Základem maďarské klasiky segedínu je vepřové maso, kysané zelí a samozřejmě mletá paprika. V Maďarsku se podává tradičně s chlebem, vy si k němu klidně udělejte dobré houskové knedlíky. Recept na segedínský guláš najdete ZDE.
Buřtguláš
Co budete potřebovat:
- 1 kg brambor typu B
- 6 špekáčků
- 2 cibule
- 2 lžíce slunečnicového oleje
- 2 lžičky mleté sladké papriky
- 750 ml vody nebo vývaru
- 1 lžičku kmínu
- 2 stroužky česneku
- 2 lžičky majoránky
- mletý pepř
- sůl
Postup:
1. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky, špekáčky na půlkolečka nebo na kostičky, cibuli pokrájejte nadrobno.
2. V kastrolu na rozehřátém oleji osmažte cibuli, přidejte papriku, špekáčky a asi 5 minut restujte. Základ zalijte vodou nebo vývarem, přidejte brambory, kmín, přiveďte k varu, přiklopte poklicí, stáhněte plamen a vařte, dokud nejsou brambory takřka hotové.
3. Guláš dochuťte solí, pepřem, nadrceným česnekem a majoránkou. Podávejte ho s kváskovým chlebem.
Slezský zelný guláš
Co budete potřebovat:
- 500 g předního hovězího masa
- 2 velké cibule
- 2 lžíce sádla
- 2 stroužky česneku
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 lžíci sladké mleté papriky
- 600 ml hovězího vývaru
- 1/2 plechovky loupaných rajčat
- 1 lžičku krupicového cukru na dochucení
- 6 velkých brambor typu B
- 1 menší hlávku zelí
- kmín
- mletý pepř
- sůl
Postup:
1. Maso nakrájejte na malé kostky. Cibuli nasekejte nadrobno a orestujte ji v kastrolu na sádle dohněda. Přidejte nakrájené maso, osolte, opepřete, přidejte trochu kmínu a nasekaný česnek a restujte, dokud se neodpaří šťáva z masa.
2. Maso zaprašte moukou, krátce orestujte, přidejte mletou papriku a podlijte vývarem. Vmíchejte loupaná nasekaná rajčata, dochuťte cukrem a vařte pod pokličkou, dokud nebude maso měkké.
3. K měkkému masu přidejte malé kostky nakrájené brambory a zelí nakrájené na nudličky a dále vařte, dokud nejsou brambory a zelí měkké.
4. Hotový guláš dochuťte solí a pepřem, popřípadě ještě doslaďte. Podávejte ho s čerstvým chlebem nebo jiným pečivem.
Houbový guláš
Co budete potřebovat:
- 500 čerstvých hřibovitých hub
- 80 g sádla
- 2 velké bílé cibule
- 1 zelenou papriku
- 1 rajče
- 1/2 lžičky drceného kmínu
- 1 lžičku sladké mleté papriky
- 150 g zakysané smetany
- 2 stonky čerstvé majoránky
- mletý pepř
- sůl
Postup:
1. Očištěné hříbky pokrájejte na plátky. Polovinu sádla rozpusťte v kastrolu a vsypte nakrájené hřiby. Duste je ve vlastní šťávě, dokud nevydusíte tekutinu.
2. Jednu cibuli nakrájejte nadrobno, druhou na kolečka. Papriku očistěte a nakrájejte na nudličky. Rajče omyjte a nakrájejte na kousky. Ve druhém kastrolu rozehřejte zbylé sádlo. Vsypte kmín a cibuli nakrájenou nadrobno a společně restujte, až bude cibule měkká. Pak přidejte mletou papriku a krátce osmahněte. Přidejte podušené houby, nakrájenou papriku a rajče. Osolte, opepřete a společně duste asi 15 minut, dokud paprika nezměkne.
3. Nakonec vmíchejte zakysanou smetanu a servírujte s čerstvou majoránkou, na kolečka nakrájenou cibulí a čerstvým chlebem.
Minutkový zeleninový guláš
Co budete potřebovat:
- 1,5 kg brambor
- 3 lžíce slunečnicového oleje
- 2 středně velké cibule
- 2 stroužky česneku
- 2 mrkve
- 2 červené papriky
- 2 lžičky sladké mleté papriky
- 3 lžíce rajčatového protlaku
- 1 lžičku tmavého třtinového cukru
- 1,5 l zeleninového vývaru
- 4 snítky majoránky
- citronovou kůru
- 1 lžičku kmín
- mletý pepř
- sůl
- 4 kyselé okurky na ozdobení
Postup:
1. Brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. V hrnci zahřejte slunečnicový olej a brambory na něm ze všech stran asi 3 minuty opékejte. Cibuli, česnek a mrkev oloupejte. Papriku a ostatní zeleninu nakrájejte na kostky, vše přidejte k bramborám a společně poduste.
2. Vmíchejte sladkou (případně i pálivou) papriku a rajčatový protlak s cukrem a 2 minuty restujte. Přilijte tolik zeleninového vývaru, aby byl obsah hrnce ponořený. Z majoránky otrhejte lístky a ty hezčí si nechte na ozdobení. Zbylou majoránku spolu s trochou nastrouhané kůry přidejte do guláše. Můžete dochutit citronovou šťávou, kmínem, solí a pepřem. Vařte na středním ohni asi 15 minut, dokud brambory nezměknou.
3. Kyselé okurky nakrájejte na nudličky. Guláš rozdělte do hlubokých talířů, navrch položte nakrájené kyselé okurky a ozdobte bylinkami.
Ke guláši se hodí i tyto výborné hrníčkové knedle>>>