Brambory v hlavní roli: Bramborová pizza, krém i bramboráky, jak je neznáte

26. února 2018 • 00:00

Brambory nejsou jen příloha! K tomu, aby kralovaly hlavnímu chodu, nepotřebují příliš času ani přísad. Nechte se zlákat našimi recepty z brambor a přesvědčte se sami, co dokáží.

Bramborová pizza pro gurmány i celiaky

Kdo už někdy bramborovou pizzu ochutnal v pizzerii, toho pravděpodobně nadchla. Je sytá, jednoduchá, a i když nekřupe tak pěkně jako ta klasická, mouku můžete vynechat úplně, takže je skvělou alternativou pro všechny, kdo se pšenici musí vyhnout. Čím si ji ozdobíte, je samozřejmě na vás, my můžeme doporučit bramborovou pizzu s dvojím sýrem nebo s tuňákem.

Zkuste to naplacato!

Klasický bramborák moc potřeba představovat není. I přes to, že je dokonalý už sám o sobě, si s ním můžete zkusit vyhrát. Jak vám znějí křupavé bramboráky se slaninou? Nebo raději s žampiony a cibulí?

Zde najdete více tipů, jak na bramboráky originálně – co takhle bramboráky plněné játry nebo sladké s mrkví a s jablky?

Bramboráky se bez pořádné dávky česneku neobejdou. Snažte se použít kvalitní český Bramboráky se bez pořádné dávky česneku neobejdou. Snažte se použít kvalitní český • Autor: istockphoto.com

Jsou na vás bramboráky moc mastné nebo vám zkrátka nejedou? Pak se nebojte zkusit bramborové placičky se špenátem nebo s kapustou chutnají nepřekonatelně a když k nim přidáte ještě salát z rajčete a jarní cibulky, hody budou na stole!

 

Krém chutná vždycky

S hustou krémovou bramborovou polévkou si můžete být jistí, že přes zimu rozhodně vedle nešlápnete. Moc toho nepotřebuje, vývar a česnek se postarají o její poctivost a tymián zase o aroma. Doladit ji můžete španělskou klobásou chorizo a černými olivami nebo jednoduše kostičkami opečeného chleba.

Bramborovému krému sluší i čedar a slanina Bramborovému krému sluší i čedar a slanina • Autor: istock

Zapečené brambory – jednodušeji už to ani nejde!

Možností je bezpočet, hlavní je, že ingredience na dobré zapečené brambory už doma máte, v podstatě to chce jenom kvalitní olivový olej a bylinky. Mezi našimi favority na jednoduché mňamky rozhodně nesmí chybět tento jednoduchý smetanový recept nebo zapečené brambory na řecký způsob, servírovat je můžete samotné nebo na topince

Máte chuť na trochu nostalgie? Pak si určitě rádi zavzpomínáte na svá dětská tábornická léta s brambory pečenými v alobalu. Jistě, pod širým nebem a u táboráku chutnají jinak než z trouby, i tak si ale pochutnáte na jedničku.

Zajímá vás, jak si brambory správně vybrat a jak je skladovat? Odpovědi najdete zde.

Autor: Kristina Hamplová