8 tipů, které rychle zbaví kocoviny

Silvestr a Nový rok obvykle slavíme s alkoholem. Téměř každému se už někdy podařilo to s alkoholem přehnat a další den se musel zbavovat nepříjemné kocoviny, která někdy trvá až do večera. Jak se rychle a účinně zbavit následků bujaré oslavy? Naše tipy vám s kocovinou pomohou!

Dostatek tekutin

Za jednu z příčin kocoviny je považována dehydratace. Alkohol totiž odvodňuje a když tělo nemá z čeho čerpat vodu, začne ji brát ze zásob. Důsledek je bolest hlavy, svalů a celková nevolnost. Ideální je voda nesladká a bez bublinek, vhodné jsou i černý čaj nebo bylinkové odvary, například z máty, heřmánku nebo zázvoru. Doporučujeme pít vodu už v průběhu večera s alkoholem, abyste ho rozředili. Budete se divit, ale správný pitný režim už v průběhu večera udělá divy.

Důležitý je dostatečný pitný režimDůležitý je dostatečný pitný režim • Autor: istock

Věděli jste, že pití alkoholu bez kocoviny není zdravé? Více si přečtěte na Mojezdravi.cz

Místo kávy si dejte Colu

Kvůli dehydrataci je doporučováno nepít kávu, která vás sice povzbudí, ale tělo ještě více dehydratuje. Na oslabený žaludek je mnohem lepší ledově vychlazená Cola, která dodá spoustu cukru a energie. Pokud vám opravdu není dobře, pije Colu po lžičkách.

 

Místo kávy si dejte Colu. Povzbudí a dodá energiiMísto kávy si dejte Colu. Povzbudí a dodá energii • Autor: istock


Tučné jídlo jako záchrana

Ačkoliv to po noci hodování zní jako nesmysl, v jídle dávejte přednost tučnějším pokrmům. Nemusíte do sebe cpát bůček nebo špek, pomůže i kvalitní vejce na másle nebo avokádo. Tučné jídlo se doporučuje jíst už před samotným pitím, tuk totiž potáhne stěny žaludku, které pak odolněji zvládají pronikání alkoholu a související překyselení. Při kocovině pak jídlo pomůže samo o sobě, protože dodá energii a ztracené minerály.

V jídle dávejte přednost těm tučnějším pokrmům. I vajíčka na másle pomůžouV jídle dávejte přednost těm tučnějším pokrmům. I vajíčka na másle pomůžou • Autor: istock

Vyprošťovací polévka

Polévka je grunt a v případě kocoviny to platí dvojnásob. Taková česnečka je hotovým životabudičem. Ideální je silný hovězí vývar spolu s vejcem a česnekem, který zastraší i ty největší permoníky v hlavě.

Česnečka je hotovým životabudičem, zvlášť při kocoviněČesnečka je hotovým životabudičem, zvlášť při kocovině • Autor: istock

Med

Pokud vás honí chutě na sladké, vsaďte na med. Med totiž obsahuje fruktózu, která pomáhá odbourávat alkohol – přeměňuje ho na kyselinu octovou, kterou tělo bez problémů spaluje. Medem tělu navíc dodáte i spoustu cukru a minerálů, konkrétně draslíku a sodíku.

Med obsahuje fruktózu, která pomáhá odbourávat alkoholMed obsahuje fruktózu, která pomáhá odbourávat alkohol • Autor: istock

Myslíte, že záleží na tom, v jakém pořadí alkohol pijete? Přečtěte si největší mýty o kocovině

Hlavně neutralizujte

Protože alkohol způsobuje překyselení žaludku, je nutné ho zneutralizovat. Pomůže vypít roztok s jedlou sodou, která překyselení sníží. Neutralizovat pomůže i banán, který dodá spoustu hořčíku a draslíku.

Banán pomáhá neutralizovat překyselený žaludekBanán pomáhá neutralizovat překyselený žaludek • Autor: istock

Pohyb

Po bujarém večírku byste si měli dopřát nejenom dostatek spánku a oddychu, ale pokud to stav dovoluje, tak i pohyb. Ideálně na čerstvém vzduchu. Ten vaše tělo probudí a mozek nastartuje k novým aktivitám. Taková venkovní procházka v přírodě vám udělá jenom dobře.

Procházka vám udělá dobřeProcházka vám udělá dobře • Autor: istock
 

Jak je to s léky proti kocovině?

K dostání už jsou léky proti kocovině, které pomohou kocovině předcházet. Ve většině případů ale spíše zmírňují příznaky, kterými tělo na kocovinu reaguje. Silné léky proti bolesti mohou dokonce zhoršit vaše žaludeční potíže. Nejlepším a nejspolehlivějším lékem na kocovinu je stejně čas. Pokud si dopřejete dostatek spánku, tekutin a kvalitního jídla, uvidíte, že následující den bude mnohem lépe.

Léky příznaky pouze zmírňujíLéky příznaky pouze zmírňují • Autor: istock