Zbyla vám vánočka? Udělejte z ní parádní žemlovku

26. prosince 2020 • 00:00

Co se zbylou vánočkou? Udělejte skvělou žemlovku s jablky a hruškami. Je zasypaná nasekanými vlašskými oříšky a plátky mandlí. Navíc báječně voní po skořici, brandy a vanilce! Tuto dokonalou souhru chutí si zkrátka zamilujete.

Vsaďte na klasiku z kuchyně našich babiček – žemlovku neboli „zemlbábu“. Původně se žemlovka pekla v bábovkové formě. Bábovce se kdysi říkávalo bába, a tak vzniklo označení „zemlbába“ pro sladký pokrm plný jablek. Tato poctivá dobrota vás mile potěší jako sladká tečka nebo hlavní chod.  

Suroviny

300 g vánočky
máslo na vymazání formy
1 ks jablka
1 ks hrušky
150 ml smetany ke šlehání
350 ml mléka 
2 ks vajec
1 ks vanilkového lusku 
2 lžíce brandy
4 lžíce moučkového cukru 
1 lžička skořice
1 hrst vlašských ořechů
1 hrst mandlových vloček (plátků)

Postup na žemlovku s jablkem a hruškou:

1. Vánočku nakrájejte na plátky široké asi 3 cm. Troubu předehřejte na 160 °C. Zapékací formu vymažte máslem. Jablko a hrušku zbavte jádřince a nakrájejte na tenké plátky.   

2. Smetanu a mléko smíchejte dohromady a zašlehejte vejce. Z vanilkového lusku vyškrábněte semínka a přidejte je společně s brandy, cukrem a skořicí do mléčné směsi.   

3. Kousky vánočky skládejte do připravené zapékací mísy a prokládejte je plátky jablek a hrušek. Přelijte mléčnou směsí a zasypte nahrubo nasekanými vlašskými ořechy a plátky mandlí. Pečte do zezlátnutí okrajů, asi 35 minut.

Co se zbylým cukrovím a dalšími svátečními pokrmy? Jak zacházet s jídlem „beze zbytku“ a spoustu dalších užitečných tipů a receptů najdete v novém čísle časopisu F.O.O.D. Objednat ho můžete ZDE >>>.

Už máte lednové číslo časopisu F.O.O.D.? Už máte lednové číslo časopisu F.O.O.D.? • Autor: F.O.O.D.

Autor: DF, F.O.O.D.