Svatomartinské slavnosti: Kam letos vyrazit za dobrým vínem a jídlem?

6. listopadu 2017 • 12:05

Svatý Martin přijíždí na bílém koni 11. listopadu a kromě sněhu s sebou každoročně přiváží i tradiční hody a mladé víno. Podívejte se, kam za nejlepším vínem, husí pečínkou, kaldounem nebo cimbálkou.

 

Pražská náplavka pro gurmány

Začněme v Praze. I letos na svatého Martina náplavka na Rašínově nábřeží ožije a na své si přijdou milovníci tradicí i novinek. Víno z 24 českých i moravských vinařství si budete moct dát od 11 hodin, a být tak jedni z prvních, kteří ochutnají letošní ročník. Kromě tradiční husí pečínky s knedlíky, lokšemi nebo těstovinami, která samozřejmě nemůže chybět, se můžete těšit i na spoustu dalších delikates: 

  • husí burgery
  • ragú
  • restovaná husí játra
  • pečené husí hřbety
  • tvrdé a částečně zrající sýry
  • kvalitní uzeniny
  • guláše
  • topinky s česnekem
  • kaldoun a další pochoutky
  • holandské a francouzské speciality

Husí speciality samozřejmě nebudou to jediné, co letos na Náplavce ochutnáte. Pochutnají si i vegetariáni – bezmasých pokrmů bude dostatek. Kromě cimbálky zahraje i jazz a navíc si můžete rovnou odnést domů chlazenou farmářskou husu ze sousedního farmářského trhu. O husy ale bude zájem, tak si tu svou nezapomeňte objednat předem na webu farmarsketrziste.cz

Svatomartinské oslavy jsou i letos velkolepé! Svatomartinské oslavy jsou i letos velkolepé! • Autor: iStock

Jiřího z Poděbrad pro celou rodinu

Ve 13 hodin dorazí svatý Martin i na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze. Na 2000 porcích svatomartinské husy si ale návštěvníci mohou pochutnávat už od 11 hodin a 11 minut. Čekají na ně i vína z více než 20 českých a moravských vinařství a delikatesy. Pro děti jsou připraveny kovářské a výtvarné dílny nebo loutkové divadlo.

Zámek Loučeň

Na zámku Loučeň se zase děti vydají po stopách svatého Martina, který jim zažehne světýlko. Pochod osvětlenou cestou krásným zámeckým parkem si užijí i dospělí, tak nezapomeňte – lampiony s sebou!

 

Na své si přijdou i nejmenší! Na své si přijdou i nejmenší! • Autor: iStock

Podívejte se, jak si svatomartinskou husu připravit doma. Recept je jednoduchý a výsledek dokonalý!

Brno pro milovníky vína

První láhev Svatomartinského koštu každoročně pořádaného Vinařským fondem se otevírá v 11 hodin na náměstí Svobody. A opravdu je na co se těšit. Ochutnat budete moct více než 100 druhů svatomartinských vín. Od 12. do 15. listopadu na vás potom v Brně čekají hody, kde si kromě svatomartinských pochoutek můžete zakoupit třeba čerstvé potraviny přímo od farmářů nebo tradiční řemeslné výrobky.

Náš tip: Dobré víno si užijete také v Olomouci nebo v Hodoníně.

Velké Pavlovice pro fajnšmekry

Vína z Velkých Pavlovic jsou vyhlášená a kdy jindy se do sklípků vypravit než právě 11. listopadu? Využijte Svatomartinských otevřených sklepů a za 990 korun ochutnejte, co hrdlo ráčí, vynikajícího velkopavlovického vína ve více než 20 vinných sklepech. O hladu samozřejmě nebudete, ve velkopavlovických sklepech bude přichystána spousta tradičních pochoutek. Velkou výhodou je i zajištěná autobusová doprava zdarma z Modrých hor a Rakvic, takže kdo z vás bude řídit, tentokrát řešit nemusíte.

Svatomartinské slavnosti chystají i letos spoustu skvělého jídla a vína Svatomartinské slavnosti chystají i letos spoustu skvělého jídla a vína • Autor: iStock

Valtice pro romantiky

Velké Pavlovice samozřejmě nejsou jediné sklípky, které se na svatého Martina otevírají. Vynikající víno a tradiční doprovodný program najdete i například v Rakvických sklípcích nebo ve Valticích. Valtický unikátní labyrint historických sklepů se spolu s cimbálovou kapelou, dobrým jídlem a vynikajícím vínem postará o unikátní atmosféru.

Vydejte se za dobrým svatomartinským vínem! Vydejte se za dobrým svatomartinským vínem! • Autor: iStock

Plzeň pro pivaře

Zvláště pokud před sklenicí vína dáte radši přednost pořádnému půllitru piva, oslavte sv. Martina v Plzni. Na Náměstí republiky před chrámem sv. Bartoloměje si nejen pochutnáte na tradičních českých dobrotách, můžete se i začít zlehka připravovat na Vánoce. Své stánky tu totiž budou mít kováři, řezbáři, výrobci pletených košíků nebo ručně vyráběné keramiky a na shánění dárků nikdy není moc brzy.

Svatého Martina můžete oslavit nejenom vínem, ale také pivem. Například v Plzni Svatého Martina můžete oslavit nejenom vínem, ale také pivem. Například v Plzni • Autor: iStock
 

Autor: Kristina Hamplová