Se zásobou brambor se vám vyhne bída. Upečte si bramborové tašky se škvarky a jednou tajnou ingrediencí

9. listopadu 2024 • 04:59

Naše moudré babičky říkávaly, že když jsou doma brambory, nebude mít rodina přes zimu bídu. Dobře totiž věděly, že se z brambor dají uvařit zdravá, chutná, výživná, a hlavně levná jídla. Inspirujte se i vy moudrostí našich předků a udělejte si před zimou zásoby této základní potraviny. Poradíme vám, jak ji chutně využít.

Jak zdravé jsou brambory?

Kromě toho, že jsou brambory snadno dostupná a levná potravina, jsou i nutričně výživné s obsahem důležitých látek pro náš organismus. Například ve 100 gramech brambor se nachází 33 – 35 % denní potřeby vitaminu C. A nechybí ani vitaminy skupiny B. Brambory mají také velký obsah kyseliny listové (je nezbytná pro dělení buněk, tvorbu červených krvinek, obnovuje DNA a u těhotných napomáhá zdravému vývoji plodu) a kyseliny pantotenové (podporuje metabolické procesy, působí proti únavě a vyčerpání, pomáhá vstřebávat vitamin D). Jsou důležitým zdrojem draslíku pro zdraví srdce a oběhového systému. Podobně je to i s obsahem selenu, hořčíku, železa, manganu, jódu a dalších. Jsou plné vlákniny s antioxidačními účinky. A pro zanedbatelný obsah tuku a naopak velký podíl aminokyselin a bílkovin se brambory hodí při redukčních dietách. To je dost důvodů k tomu, abyste si je dopřávali často. 

Udělejte si třeba francouzské brambory jako od maminky:

Video se připravuje ...

Babičky věděly, jaké brambory vařit

Naše babičky uměly vykouzlit z obyčejných brambor chutná sladká a slaná jídla, na které s láskou dodnes vzpomínáme. Z praxe dobře věděly, jaké brambory se hodí do různých pokrmů podle jejich struktury, konzistence, lojovitosti nebo moučnatosti. Dokázaly však i jeden typ brambor použít na různé recepty. My si v dnešní době můžeme vybrat brambory podle varných typů.

Víte, jak správně uvařit klasické přílohové brambory?

Video se připravuje ...

Jaké varné typy brambor použít do různých receptů:

Bramborový salát a příloha – do salátových receptů jsou vhodné odrůdy brambor, které jsou lojovité s velmi pevnou dužinou. Po uvaření udrží tvar a po řezu se nerozpadnou. Vyberte si varný typ A nebo AB.

Klasický bramborový salát Klasický bramborový salát • Autor: iStock

Šťouchané brambory, kaše, těsta, knedlíky, do polévek, vařené na loupačku, hranolky, lupínky – pro tyto účely vybírejte odrůdy se středně až hodně kyprou dužninou a středně moučnaté. Vhodné jsou odrůdy tzv. přílohové, které patří do varného typu B nebo BC.

Křupavé domácí hranolky Křupavé domácí hranolky • Autor: iStock

Kaše, těsta, knedlíky, noky, zapékané ve formách nebo alobalu – brambory na tyto recepty nemáme moc v oblibě, protože se často rozváří a jejich slupka při tepelné úpravě praská. Přesto jsou dobrou variantou do jídel s kašovitou konzistencí a pro přípravu knedlíků. Dužnina je kyprá, silně moučnatá a snadno se rozpadá. Do těchto receptů je ideální zvolit varný typ C. Rozvářivé „céčkové“ brambory se dají však úspěšně nahradit i oblíbenějším typem B nebo BC.

Plněné bramborové knedlíky Plněné bramborové knedlíky • Autor: iStock

Jak správně skladovat brambory

Udělat si zásobu brambor na podzim, kdy je cena nejnižší, se jistě vyplatí. Má to ovšem několik podmínek:

Aby brambory dlouho vydržely, skladujte je neumyté v chladu a temnu Aby brambory dlouho vydržely, skladujte je neumyté v chladu a temnu • Autor: iStock

  • Obstarejte si kvalitní brambory na uskladnění, ideálně přímo od pěstitele.
  • K uskladnění nepoužívejte umyté brambory, ty většinou dlouho nevydrží, protože trpí hnilobou.
  • Pro správné skladování je nutné mít chladnou, vzdušnou místnost, ve které se teplota pohybuje okolo čtyř až pěti stupňů nad nulou. Při nižší teplotě brambory ztrácí na chuťové kvalitě – sládnou. Vyšší teplota zase zapříčiní jejich předčasnou klíčivost.
  • Pro dlouhodobou trvanlivost je třeba bramborám zajistit tmu. Na světle rychle degradují, vznikají v nich glykoalkaloidy (zelenají) a jsou kvůli výskytu solaninu nepoživatelné.

Bramborové tašky se škvarky a tajnou ingrediencí

Vyzkoušejte tento téměř zapomenutý recept, který pochází z jihu Moravy. Tašky se připravovaly hlavně v podzimním a zimním období, kdy byly k dispozici hlavní suroviny. Základem jsou brambory a škvarky, které byly v každém stavení po domácí zabijačce. A na Moravě se do tašek přidávala ještě jedna ingredience – sušené švestky, které naši předkové připravovali po jejich sklizni. Chuť brambor, škvarků a sušených švestek patří k tradiční kuchyni našich babiček, ke které se mnozí z nás rádi ve vzpomínkách vrací. Tak snad přinese příjemnou vzpomínku i vám.

Bramborové tašky se škvarky a sušenými švestkami byly tradičním jídlem na jihu Moravy. Bramborové tašky se škvarky a sušenými švestkami byly tradičním jídlem na jihu Moravy. • Autor: Veronika Moučková

Co budete potřebovat:

  • 500 g vařených a vychladlých brambor (nejlépe varného typu B nebo C)
  • 250 g polohrubé mouky
  • špetku soli
  • 1 celé vejce
  • hrst krupice
  • sádlo
  • sušené švestky

Postup:

Nejprve si na pánvičku nasypte hrst krupice, kterou nasucho opražte (často míchejte, aby se nepřipálila). Nakrájejte sušené švestky na kousky. V rendlíku si rozpusťte sádlo a vše mějte po ruce, protože bramborové těsto rychle řídne.

2. Nyní připravte těsto. Do mouky najemno nastrouhejte uvařené a vychladlé brambory, přidejte větší špetku soli, vejce a vše zpracujte do těsta nelepivé konzistence (mouku můžete přidávat dle potřeby). Poté vyválejte placku (tloušťka cca 3 mm).

Škvarky a sušené švestky rozprostřete na placku. Škvarky a sušené švestky rozprostřete na placku. • Autor: Veronika Moučková

3. Placku potřete rozpuštěným sádlem posypte opraženou krupicí, rozprostřete na ni škvarky a sušené švestky a smotejte z ní „nohavici“ (jako u štrůdlu). Poté s pomocí rukojeti vařečky „nakrájejte“ jednotlivé tašky. Vařečka pomůže zároveň zacelit konce tašek.

Rukojetí vařečky „nakrájejte“ jednotlivé tašky. Rukojetí vařečky „nakrájejte“ jednotlivé tašky. • Autor: Veronika Moučková

4. Bramborové tašky dejte na vymaštěný plech a hojně pomašlujte rozpuštěným sádlem. Pečte je v troubě vyhřáté na 200 °C, až zezlátnou.

Autor: Veronika Moučková