Samosběr česneku: Kam se vydat pro levnější, čerstvý a zaručeně český?

14. července 2022 • 11:00

Česnek patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny, zejména ten český. V obchodech je ale rok od roku dražší, a tak není divu, že roste zájem o ten, který si můžete natrhat přímo na poli. Vyjde vás mnohem levněji a navíc máte záruku, že je zcela čerstvý. Kam se pro něj můžete vydat a kolik za něj zaplatíte?

Říká se, že kdo jí česnek, nepotřebuje lékaře. Pravda je, že jde o jednu z nejzdravějších zelenin na světě. Vědci ho označují za superpotravinu, která má antimikrobiální, protivirové a protiplísňové účinky. Jako potravinu i lék česnek používali už před 5000 lety ve starověkém Egyptě. Česnek se pěstoval i v Mongolsku a na kyrgyzských stepích, odkud jej obchodníci dopravili do Číny. A v antickém Řecku si ho cenili natolik, že jím obdarovávali své bohy.

Video se připravuje ...

V čem je český česnek lepší než zahraniční?

Protože různým odrůdám česneku vyhovuje jiná délka dne, pěstují se v Čechách převážně jiné než třeba v Číně nebo ve Španělsku, odkud se k nám česnek také dováží. Ten tuzemský bývá oproti zahraničním aromatičtější a chuťově výraznější. A pokud si pro něj zajedete přímo na pole nebo na některou z farem, vyjde vás i levněji. Za kilogram zahraničního česneku zaplatíte v obchodech nejméně 130 Kč, cena českého je ještě vyšší, až kolem 200 Kč za kilogram. My Češi si na něm přitom pochutnáváme opravdu rádi, spotřebujeme ho 20 tisíc tun ročně. Je jednou ze základních ingrediencí celé řady oblíbených jídel. Neobejdou se bez něj bramboráky, oblíbené řecké tzatziki, nesmí chybět ve špagetách aglio olio, vynikající je pečený česnek, ze kterého se dělá i skvělá krémová polévka.

Zajeďte si pro něj přímo na farmu

Samosběr česneku probíhá v průběhu července, většinou v jeho první půlce, a je o něj obrovský zájem. Dokonce takový, že na několika místech bylo nutné si samosběr rezervovat dlouho dopředu. Seznam všech míst, kde se česnek pěstuje a prodává, najdete ZDE. Na řadě míst už je sklizeno a samosběr byl ukončen. Stále ale ještě zbývá pár farem, kam si pro český česnek můžete zajet. Někde ho mají už předem čerstvě sklizený a rozložený na ploše, takže si jen vyberete, který se vám líbí, a zaplatíte. Někde si česnek můžete sklidit sami přímo na poli, kde vám ho i vyorají. Každopádně je dobré mít s sebou rukavice, případně i holiny a něco, v čem si česnek odvezete, ideálně přepravku. Než se pro česnek vydáte, raději si vždy předem ověřte, zda samosběr opravdu probíhá. Někdy se termíny mění v závislosti na počasí nebo zájmu zákazníků. A pokud vás neláká samosběr a česnek milujete, můžete se zajet podívat na některou z česnekových slavností nebo takzvaných česnekobraní, jejichž součástí bývá bohatý program a ochutnávky a kde samozřejmě koupíte i čerstvý česnek za výhodnou cenu.

Sklízet česnek s vámi mohou i děti. Sklízet česnek s vámi mohou i děti. • Autor: iStock

Čerstvý česnek potřebuje usušit

Aby vám česnek dlouho vydržel, je nutné ho po dovezení domů usušit a správně uskladnit. Do lednice nepatří. Ideální je zavěsit ho smotaný do copu v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 15–20 °C. Díky tomu si udrží ideální kondici a budete jej mít vždy po ruce. Stačí si odříznout.

Kde ještě stihnete samosběr česneku?

Jahodárna Brozany, mezi obcí Doksany a dálnicí D8 (Ústecký kraj)

Cena: 90 Kč/kg

Pondělí–pátek: 12:00–17:00 hod.

Víkend: 08:00–12:00 hod.

Statek u Veverků, Bohuslavice (Olomoucký kraj)

Samosběr pokračuje až do soboty 16. 7. 2022

Pondělí–pátek: 9–12 a 14–17 hod.

Sobota: 9–12 hod.

Cena: 90 Kč/kg (s natí)

          130 Kč/kg (bez natě)

Farma Líštěnec u Votic (Středočeský kraj)

5. ročník ČESNEKOBRANÍ se koná 16. 7. 2022 od 8 do 17 hodin.

Farma Kala, Kuřimská Nová Ves (Jihomoravský kraj)

Samosběr se koná 16.–17. 7. 2022 za každého počasí

Cena: 110 Kč/kg (s natí)

           140 Kč/kg (bez natě)

Farma Drahoš, Dolní Újezd u Litomyšle (Pardubický kraj)

Samosběr 13. 7. 2022 13–18 hod., další termíny se budou upřesňovat v závislosti na počasí a zájmu

Cena: 100 Kč/kg (s natí)

           150 Kč/kg (bez natě)

Farma Podal, Drásov (Jihomoravský kraj)

4. Česnekové slavnosti se konají 23. 7. 2022 od 11 do 20 hodin

Autor: AK, TR